Nejdražší prodané obrazy v Česku za poslední roky

Nejdražší prodané obrazy v Česku za poslední roky
Toyen: Zbytek noci  cena: 13 200 000 Kč / Galerie Kodl (cena pravděpodobně bez provize)
Jindřich Štyrský: Černý pierot  cena: 12 480 000 Kč / Galerie Kodl
Emil Filla: Utěšitel  cena: 12 240 000 Kč / Galerie Art Praha
Toyen: Geometrická kompozice  cena: 12 075 000 Kč / 1. Art Consulting
Foto: Kodl
Věra Tůmová
20. 2. 2012 17:37

K pořízení deseti nejdražších obrazů na českých aukcích v roce 2011 potřebovali kupci 93 milionů korun. O rok dříve to bylo o sedm milionů více a v roce 2009 si museli připravit 149 milionů korun. V roce 2011 se u nás vydražila umělecká díla za celkem 645 milionů korun (včetně provizí). Galerii jsme doplnili o další zajímavé obrazy prodané na českých aukcích v posledních letech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy