Samice nosorožce Eliška z dvorské zoo přiletěla do Afriky, míří do rezervace

ČTK ČTK
27. 6. 2016 9:48
Ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové se do rezervace v Tanzanii přesunula samice nosorožce Eliška. Na její cestě do volné přírody ji doprovází i vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Eliška na cestu vyrazila v neděli před devátou ráno, letadlo z německého Lipska odstartovalo večer. Dvorská zoo je v chovu nosorožců úspěšná a tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009.
Samice nosorožce Eliška.
Samice nosorožce Eliška. | Foto: ČTK

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Samice nosorožce dvourohého Eliška ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku je v Africe.

"Po přistání na letišti v tanzanském Kilimandžáru ji čeká ještě zhruba pětihodinová cesta do rezervace Mkomazi," řekl vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal, který společně s dalšími Elišku na cestě doprovází. Dvorská zoo tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009, následně tam zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili.

Eliška na cestu vyrazila v neděli před devátou ráno, letadlo z německého Lipska odstartovalo večer. "Letadlo tankovalo v Itálii, kde nás o zhruba dvě hodiny zdržela bouře. Nyní se nám již podařilo naložit přepravní bednu na nákladní automobil a vyřídit všechny dokumenty a vyrážíme na cestu," řekl Stejskal. Podle něj Eliška zvládla cestu letadlem bez problémů, během letu dostávala vodu a chleba, chvíli také odpočívala.

Dvorská zoo je v chovu nosorožců úspěšná, například v minulých dvou týdnech se v zoo narodila dvě mláďata nosorožce dvourohého a jsou v pořadí 42. a 43., která se ve dvorské zoo narodila. Zoo očekává ještě jeden přírůstek od březí samice Joly. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v Česku.

Nosorožci se do Afriky vrací z dvorské zoo po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy