Samice nosorožce Eliška z dvorské zoo přiletěla do Afriky, míří do rezervace

ČTK ČTK
27. 6. 2016 9:48
Ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové se do rezervace v Tanzanii přesunula samice nosorožce Eliška. Na její cestě do volné přírody ji doprovází i vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Eliška na cestu vyrazila v neděli před devátou ráno, letadlo z německého Lipska odstartovalo večer. Dvorská zoo je v chovu nosorožců úspěšná a tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009.
Samice nosorožce Eliška.
Samice nosorožce Eliška. | Foto: ČTK

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Samice nosorožce dvourohého Eliška ze zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku je v Africe.

"Po přistání na letišti v tanzanském Kilimandžáru ji čeká ještě zhruba pětihodinová cesta do rezervace Mkomazi," řekl vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal, který společně s dalšími Elišku na cestě doprovází. Dvorská zoo tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009, následně tam zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili.

Eliška na cestu vyrazila v neděli před devátou ráno, letadlo z německého Lipska odstartovalo večer. "Letadlo tankovalo v Itálii, kde nás o zhruba dvě hodiny zdržela bouře. Nyní se nám již podařilo naložit přepravní bednu na nákladní automobil a vyřídit všechny dokumenty a vyrážíme na cestu," řekl Stejskal. Podle něj Eliška zvládla cestu letadlem bez problémů, během letu dostávala vodu a chleba, chvíli také odpočívala.

Dvorská zoo je v chovu nosorožců úspěšná, například v minulých dvou týdnech se v zoo narodila dvě mláďata nosorožce dvourohého a jsou v pořadí 42. a 43., která se ve dvorské zoo narodila. Zoo očekává ještě jeden přírůstek od březí samice Joly. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v Česku.

Nosorožci se do Afriky vrací z dvorské zoo po pěti generacích chovu v zajetí. Prarodiče dnešních nosorožců se do dvorské zoo dostali z Afriky na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy je z expedic přivezl tehdejší ředitel zoo Josef Vágner.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy