Rychlotituly odebrat lze, Kopicová dá trestní oznámení

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
14. 10. 2009 17:00
Podvodem získané tituly odebrat lze, zjistilo ministerstvo
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo školství oznámilo, že podá kvůli kauze na plzeňské právnické fakultě trestní oznámení.

Rozhodlo se také požadovat, aby fakulta přezkoumala udělení titulů doktora práv od roku 2006. Ministryně školství Miroslava Kopicová uvedla, že podnět k vyšetřování případu odejde z ministerstva ještě dnes. 

Odmítá ale zveřejnit jména lidí, kteří vystudovali fakultu neobvykle rychle. Odvolává se přitom na ochranu osobních údajů. Škola a ministerstvo mají navíc podle ní různé údaje. Podle těch ministerských by jich mělo ale být kolem čtyř set. Podle informací z plzeňské univerzity se nepodařilo dohledat 196 závěrečných studentských prací.

Vedení Západočeské univerzity, pod niž právnická fakulta patří, dnes slíbilo, že bude na vyšetření aféry spolupracovat. 

 

Ministerská analýza

Ministerstvo školství se rozhodlo jednat na základě právní analýzy, kterou si nechalo kvůli případu vypracovat. Chtělo zjistit, jakou cestou postupovat. A také jestli lze již udělené tituly získané podvodem odebrat. Doposud se totiž podobný případ v Česku neřešil. 

Tituly odebrat lze, zněl její závěr.

"Zevrubně jsme analyzovali povahu zákona. Klíčové je pro nás to, že vydání diplomu není vyňato z působnosti správního řádu. Jelikož diplom slouží jako osvědčení o tom, že daná osoba absolvovala celý studijní program, vztahuje se na něj správní řád. A to lze v rámci přezkumného řízení zrušit," zhodnotil Miroslav Šimůnek ze sekce legislativy a práva ministerstva.

Úřad proto nyní vyzývá univerzitu, aby k takovému přezkoumání přistoupila.

Musí se začít okamžitě 

Podobně už se dříve vyjádřil pro deník Aktuálně.cz šéf odboru vnějších vztahů České advokátní komory Václav Vlk. Podvodně získané tituly podle něj odebrat lze, a to velmi snadno. Musí ale chtít sama univerzita.

"V zákoně sice není nikde přímo napsáno, že se může odebrat titul, ale ztráta hodnosti a vyznamenání je ukotvena v trestním zákoníku. Myslím, že by to na to šlo určitě vztáhnout," zhodnotil Vlk.

Další možností je podle něj právě zrušit přijetí na školu a absolvování studijního programu. "Jedná se o správní rozhodnutí. Je to podobné jako stavět s povolením, které bylo vydáno na základě falešných podkladů. A to jde zrušit. Příslušným orgánem je univerzita a odvolacím ministerstvo" řekl deníku Aktuálně.cz.

Univerzita by ale musela začít konat hned, bez čekání na výsledky policejního vyšetřování. Jinak by mohlo hrozit to, že se celý případ stane promlčeným.

Některé případy mohou být promlčené 

Foto: Ludvík Hradilek

Promlčením svého případu se dnes hájí například proděkan fakulty Ivan Tomažič, který opsal celé desítky stran ve své dizertační práci. Tomažič sice včera přiznal, že dizertaci skutečně zkopíroval, celá práce ale podle něj vznikla už v roce 2005. Trestný čin, za který mu hrozí trest až dva roky vězení, je tak promlčený.

Někteří právníci ale jeho snahu vyhnout se trestu zpochybňují.

"Myslím, že promlčení je možné až od té doby, kdy přestala být práce veřejně přístupná. Je to jako když si nahrajete koncert - přestane to být trestné po třech letech. Pokud to ale pak odvysíláte v rádiu, je to opět trestné," namítl pro Lidové noviny právník Petr Šindelář.

Komora zasáhnout nemůže

Potrestat absolventy, kteří tituly získali nekorektně, by mohla také Česká advokátní komora, a to vyloučením. Zasáhnout ale může až v případě, že se lidem skutečně prokáže podvod.

"Pokud takové rozhodnutí padne, tak ho samozřejmě naplníme. Musí to jít ale nejdřív k soudu, musí proběhnout nějaké trestní řízení a teprve pak můžou orgány konat," řekla mluvčí komory Iva Chaloupková.

 

 

Právě se děje

Další zprávy