Rozpaky voličů: Dvě pětiny z nich by šly volit z nouze

Domácí Domácí
18. 4. 2013 16:40
Příznivci pravice vyzdvihují úsilí o reformy, stoupenci levice schopnost naslouchat
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pro dvě pětiny lidí, kteří by se nyní vydali k případným parlamentním volbám, by jejich volba představovala jenom východisko z nouze.

Vyplývá to z výzkumu agentury STEM ze začátku dubna, který ukázal velké rozpaky voličů.

Nejvíce lidí podle výsledků volí svou stranu kvůli jasné strategii do budoucna, důvěryhodným představitelům nebo kvůli snaze o prosazení změny a reforem.

Zatímco podporovatelé pravicových ODS a TOP 09 nejčastěji vyzdvihují úsilí o reformy a strategii do budoucna, příznivci KSČM zdůrazňují schopnost strany naslouchat lidem a zachovávat klid, řád, tradice.

Tyto charakteristiky zůstávají podle agentury už několik let stejné. Stoupá ale počet lidí, pro které je volba jen východiskem z nouze. Z těch, kteří nějakou stranu pro příští volbu do sněmovny v průzkumu uvedli, jich je 43 procent. Pětina voličů přiznala, že netuší, koho by do parlamentu zvolila, téměř desetina pak volbu jakékoli strany rovnou odmítla.

"Tazatelé STEM předkládali respondentům 12 charakteristik politické strany a respondenti ke každé z nich uváděli, do jaké míry se ta jejich strana, kterou uvedli jako svého favorita pro volby do poslanecké sněmovny, s těmito charakteristikami shoduje," osvětluje princip výzkumu výsledná zpráva STEM.

Levice umí lépe vysvětlovat

U příznivců KSČM se podle agentury odráží jejich pevný vztah ke straně. "Stoupenci komunistů zdůrazňují akceschopnost strany, schopnost naslouchat občanům a vysvětlovat i řešit problémy s klidem a rozvahou," uvádí zpráva. Stoupenci sociálních demokratů vyzdvihují schopnost strany naslouchat lidem a vysvětlovat věci.

Oproti tomu stoupenci pravice uznávají, že pravicové strany jsou méně schopné naslouchat i vysvětlovat a jsou také slabší v regionech. Na druhou stranu ale zdůrazňují úsilí o změny a reformy.

"Polovina lidí, kteří by volili TOP 09, uvedla, že tato volba je pro ně jen východiskem z nouze, trochu lépe je na tom voličstvo ODS (43 %) a ČSSD (40 % volby z nouze)," dodává STEM.

Výzkum proběhl ve dnech 2.-9. dubna 2013 na vzorku 1009 lidí. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy