Romský sbor Kelarové neobsloužili v Potrefené huse. Chyba vedoucího, říká Staropramen

Michal Polák Michal Polák
Aktualizováno 5. 6. 2019 18:31
Světoznámá romská zpěvačka Ida Kelarová byla na konci května donucena opustit restauraci Potrefená husa v pražských Dejvicích. Management restaurace se brání, že daný den byla restaurace celý večer rezervována. To však Kelarová odmítá, protože skupina prý kolem restaurace procházela asi o hodinu později a stále byla poloprázdná. Mluvčí pivovaru Staropramen Pavel Barvík potvrdil, že došlo k pochybení vedoucího směny. Samotné vedení restaurace ovšem říká, že zde Kelarovou bez problémů obsloužili o dva dny dříve.
Ida Kelarová.
Ida Kelarová. | Foto: Jakub Plíhal

"Bylo nás celkem deset. Měli jsme s sebou sedm dětí ve věku 14-16 let a potřebovali jsme se jen najíst a odejít. Restaurace byla poloprázdná a snad na třech stolcích byla cedulka s reservé, jinak byly stoly úplně prázdné," popisuje zpěvačka situaci z předminulého týdne. 

Skupina se chtěla usadit k volným stolům, ale do situace se vložil vedoucí směny Kupec. "Ten nám oznámil, že pro nás nemá volný stůl, protože vše je rezervované," vzpomíná na incident Kelarová, která se snažila argumentovat, že pokud na stole není cedulka, tak nejde tvrdit, že je obsazeno. 

Vedoucí směny byl však neústupný a celou skupinu poslal pryč. "Chování pana vedoucího dle mého názoru absolutně nereprezentovalo vaši restauraci na profesionální úrovni," píše na svém Facebooku Kelarová a připomíná, že dva dny před incidentem ve stejné restauraci udělala útratu za téměř pět tisíc korun.

Kelarová vyzývala management, aby nastalou situaci vysvětlil, protože sama zpěvačka nevěděla, jak má dětem vysvětlit, proč je v restauraci nenechali najíst. "Chci od vás vysvětlení, kterému chci rozumět, abych je mohla dětem a našemu týmu přetlumočit," napsala vedení zpěvačka.

Omlouváme se a nabízíme vám bezplatnou návštěvu 

V úterý se k věci vyjádřil Radiožurnálu mluvčí pivovaru Staropramen Pavel Barvík, pod který Potrefená husa spadá. Barvík potvrdil, že došlo k pochybení vedoucího směny. "Špatně vyhodnotil situaci týkající se kapacity podniku a rezervací a hosty nepřijal. Byly z toho pro něj vyvozeny personální důsledky," dodal Barvík.

Podle Barvíka se manažer restaurace Tomáš Černý Kelarové osobně omluví a nabídne jí i celé skupině bezplatnou návštěvu Potrefené husy.

Černý se ještě na začátku týdne vedoucího směny zastával a tvrdil, že daný den byla rezervační kniha opravdu plná. "Pan Kupec vám chtěl údajně nabídnout stůl pro šest, ale to by bohužel nestačilo, jelikož jste byli ve větším počtu. Rozhodně vám a vaší skupině s dětmi nechtěl nenabídnout stůl z rasismu či jakýchkoliv jiných důvodů," uvedl ve své reakci Černý.

Podle něj není pravidlem, že by všechny rezervované stoly byly označeny cedulkou. "Usazujeme hosty hned u dveří podle již zmiňované rezervační knihy a rezervačního systému," vysvětluje manažer restaurace. Toto potvrdil pro Aktuálně.cz i jednatel tří provozoven Potrefené husy, včetně té v Dejvicích, Petr Klaus.

Pro skupinu deseti lidí podle něj neměla restaurace volná místa a o žádnou diskriminaci se nejednalo. "Paní Kelarovou jsme dva dny předtím obsloužili. Posadit skupinu deseti lidí není nikdy jednoduché. Poprvé se to podařilo, podruhé bohužel ne," řekl Klaus.

Kelarová však tvrdí, že kolem restaurace procházeli zhruba hodinu po incidentu, když se vraceli do hotelu, a stále byla poloprázdná. 

Černý také deklaroval, že u nich v restauraci jsou prý vítáni všichni bez rozdílu. "Nezáleží nám na národnosti, věkové kategorii, barvě pleti ani náboženství," uzavřel ve své reakci na facebooku.

Video: Střelba na romské děti? Té nenávisti jsem se strašně lekla, bílé by policie ochránila, říká Kelarová

Pohybuju se v romském světě dvacet let a rasismus je tu horší a horší, je tu strašně silná nenávist, říká zpěvačka Ida Kelarová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Při vichřici zahynuli na jihu Polska čtyři lidé

Nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných si v Polsku vyžádala dnešní vichřice, která zasáhla zejména jih a jihozápad země, uvedla polská média s odvoláním na hasiče. Oběti jsou hlášeny z Dolního Slezska, sousedícího s Českou republikou, ale hasiči museli zasahovat po celé zemi. "Popadané stromy zablokovaly silnice a také železniční tratě, mnoho domů je bez elektřiny," napsal deník Gazeta Wyborcza na svém webu.

V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Popadané stromy zablokovaly tři železniční tratě na severozápadě Polska, jeden strom spadl přímo na vlak. Spadlé stromy leží i přímo v ulicích Štětína.

Ve městě Zelená Hora na západě Polska vichřice poničila desítky aut, dodal deník.

Vichr, který láme stromy a strhává střechy a elektrické vedení, dosahuje chvílemi rychlosti až 100 kilometrů za hodinu, napsal server Onet.pl. Jen ve Velkopolském vojvodství je bez proudu na 50.000 odběratelů. Meteorologové předpovídají prudké poryvy větru na polském pobřeží Baltu až do zítřka.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy