Rodina z Vítkova, která měla uhořet, našla nový domov

Petra Sasínová
1. 9. 2009 12:50
Rodina, kterou napadli rasisté, koupila z peněz vybraných v jejich prospěch starší domek
Dům, ve kterém žila Anna Siváková s rodinou, už neexistuje. Lidé, kterými otřásla krutost rasistického útoku, dali dohromady peníze na nové bydlení.
Dům, ve kterém žila Anna Siváková s rodinou, už neexistuje. Lidé, kterými otřásla krutost rasistického útoku, dali dohromady peníze na nové bydlení. | Foto: Tomáš Netočný

Vítkov - Rodina z Vítkova, kterou si příznivci krajní pravice z Opavska a Bruntálska vybrali jako cíl likvidačního útoku zápalnými lahvemi, konečně našla nový domov.

Z peněz ze sbírky v jejich prospěch koupili nedaleko Vítkova starší domek.

Rodina žije od dubnového útoku ve velmi stísněných podmínkách v ubytovně, i když se na účtu v jejich prospěch sešlo asi sedm set tisíc korun. To je v tamním regionu dost na to, aby si mohli pořídit skromné bydlení. Jenže mnohokrát narazili na to, že je lidé nechtěli za sousedy.

Zbude i na rekonstrukci koupelny

"Koupili jsme starší rodinný dům. Stál pět set čtyřicet tisíc. Ještě asi sto tisíc nám zbude na úpravy, především je nutná nová koupelna," líčila Aktuálně.cz Anna Siváková, matka dvouleté Natálie, která při žhářském útoku málem uhořela.

Domek nedaleko Vítkova rodině pomohli najít lidé ze společnosti Člověk v tísni. Jsou tam tři pokoje.

Anna Siváková nechce kvůli bezpečnosti rodiny prozradit přesnější adresu. "Vypadá to hezky, už jsme si povídali i se sousedy. Těším se tam," líčila Anna Siváková, která má kromě Natálie další tři děti. V domě bude bydlet pouze ona s druhem a dětmi.

Ve vítkovské ubytovně bude rodina do té doby, než si připraví dům k nastěhování. "Odhaduji, že to bude tak za měsíc až měsíc a půl," uvedla Siváková.

Matka těžce popáleného dítěte se však nyní zdržuje ve Vítkově jen sporadicky. Většinou je v Ostravě v nemocnici.

Spáleniště domu, ve kterém žily děti. Mladíci z neonacistických kruhů vhodili do domu tři zápalné láhve. Kromě dítěte utrpěli vážné popáleniny i rodiče.
Spáleniště domu, ve kterém žily děti. Mladíci z neonacistických kruhů vhodili do domu tři zápalné láhve. Kromě dítěte utrpěli vážné popáleniny i rodiče. | Foto: Tomáš Netočný

Popálená Natálie se opět začala smát

"Přijela jsem vypravit děti do školy, ale jinak jsem pořád v nemocnici u dcery. Mám tam pokoj, ve kterém spím, většinu dne trávím s Natálkou. Dělá ohromné pokroky. Směje se, sama jí a pije, hraje si," líčila radostně matka.

Dítě, které má za sebou asi deset operací, zatím nemluví. "Před útokem Natálka mluvila. Teď ani mluvit nemůže, protože má v ústech kanylu," popisovala žena.

Policie již obvinila z rasistického útoku zápalnými lahvemi čtyři mladíky z Opavska a Bruntálska. Tři z nich se přiznali. "Vyšetřování intenzivně pokračuje," informovala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Finanční sbírka ve prospěch napadené rodiny nadále pokračuje. Účet zřídil vítkovský městský úřad. "Pokud přijdou další peníze, budou určeny pro potřeby popáleného dítěte," řekl starosta Vítkova Pavel Smolka.  

 

Právě se děje

před 23 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy