Rodina z Vítkova, která měla uhořet, našla nový domov

Petra Sasínová
1. 9. 2009 12:50
Rodina, kterou napadli rasisté, koupila z peněz vybraných v jejich prospěch starší domek
Dům, ve kterém žila Anna Siváková s rodinou, už neexistuje. Lidé, kterými otřásla krutost rasistického útoku, dali dohromady peníze na nové bydlení.
Dům, ve kterém žila Anna Siváková s rodinou, už neexistuje. Lidé, kterými otřásla krutost rasistického útoku, dali dohromady peníze na nové bydlení. | Foto: Tomáš Netočný

Vítkov - Rodina z Vítkova, kterou si příznivci krajní pravice z Opavska a Bruntálska vybrali jako cíl likvidačního útoku zápalnými lahvemi, konečně našla nový domov.

Z peněz ze sbírky v jejich prospěch koupili nedaleko Vítkova starší domek.

Rodina žije od dubnového útoku ve velmi stísněných podmínkách v ubytovně, i když se na účtu v jejich prospěch sešlo asi sedm set tisíc korun. To je v tamním regionu dost na to, aby si mohli pořídit skromné bydlení. Jenže mnohokrát narazili na to, že je lidé nechtěli za sousedy.

Zbude i na rekonstrukci koupelny

"Koupili jsme starší rodinný dům. Stál pět set čtyřicet tisíc. Ještě asi sto tisíc nám zbude na úpravy, především je nutná nová koupelna," líčila Aktuálně.cz Anna Siváková, matka dvouleté Natálie, která při žhářském útoku málem uhořela.

Domek nedaleko Vítkova rodině pomohli najít lidé ze společnosti Člověk v tísni. Jsou tam tři pokoje.

Anna Siváková nechce kvůli bezpečnosti rodiny prozradit přesnější adresu. "Vypadá to hezky, už jsme si povídali i se sousedy. Těším se tam," líčila Anna Siváková, která má kromě Natálie další tři děti. V domě bude bydlet pouze ona s druhem a dětmi.

Ve vítkovské ubytovně bude rodina do té doby, než si připraví dům k nastěhování. "Odhaduji, že to bude tak za měsíc až měsíc a půl," uvedla Siváková.

Matka těžce popáleného dítěte se však nyní zdržuje ve Vítkově jen sporadicky. Většinou je v Ostravě v nemocnici.

Spáleniště domu, ve kterém žily děti. Mladíci z neonacistických kruhů vhodili do domu tři zápalné láhve. Kromě dítěte utrpěli vážné popáleniny i rodiče.
Spáleniště domu, ve kterém žily děti. Mladíci z neonacistických kruhů vhodili do domu tři zápalné láhve. Kromě dítěte utrpěli vážné popáleniny i rodiče. | Foto: Tomáš Netočný

Popálená Natálie se opět začala smát

"Přijela jsem vypravit děti do školy, ale jinak jsem pořád v nemocnici u dcery. Mám tam pokoj, ve kterém spím, většinu dne trávím s Natálkou. Dělá ohromné pokroky. Směje se, sama jí a pije, hraje si," líčila radostně matka.

Dítě, které má za sebou asi deset operací, zatím nemluví. "Před útokem Natálka mluvila. Teď ani mluvit nemůže, protože má v ústech kanylu," popisovala žena.

Policie již obvinila z rasistického útoku zápalnými lahvemi čtyři mladíky z Opavska a Bruntálska. Tři z nich se přiznali. "Vyšetřování intenzivně pokračuje," informovala mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

Finanční sbírka ve prospěch napadené rodiny nadále pokračuje. Účet zřídil vítkovský městský úřad. "Pokud přijdou další peníze, budou určeny pro potřeby popáleného dítěte," řekl starosta Vítkova Pavel Smolka.  

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie evakuuje stovky obyvatel Kuřimi. Nedaleko ulice U Rybníka se našla asi padesátikilogramová letecká puma.

před 1 hodinou

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy