Riceovou čeká v Praze podpis dohody i večeře s politiky

Kateřina Eliášová
4. 7. 2008 10:15
Návštěvu už potvrdilo americké ministerstvo zahraničí

Praha - Na ministerstvu zahraničí, ale i u policie, vrcholí přípravy na úterní příjezd ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové.

Dlouho nejistou návštěvu potvrdili Američané až ve čtvrtek večer.

Riceová vyrazí do Evropy v pondělí večer a pražská zastávka je dosud jedinou potvrzenou částí návštěvy starého kontinentu. Neoficiálně se ovšem hovoří o tom, že se zastaví i ve Varšavě.

Nabitý program

V Praze bude mít Riceová nabitý program. Měla by dorazit kolem desáté hodiny dopoledne. Ihned po příletu ji přijme premiér Mirek Topolánek. Pak ji čeká jednání s českým protějškem Karlem Schwarzenbergem.

V Černínském paláci se posléze odehraje slavnostní ceremoniál podepsání hlavní česko-americké smlouvy o umístění radaru na českém území. Ihned poté bude následovat tisková konference.

Poté má Riceová odjet na americkou ambasádu na setkání s jejími zaměstnanci, pravděpodobně v rezidenci amerického velvyslance se pak potká s šéfy obou komor českého Parlamentu - Miloslavem Vlčkem a Přemyslem Sobotkou.

V závěru dne pak povečeří s českými politiky. Šéfka americké diplomacie zůstane na noc v Praze a ze země odletí pravděpodobně ve středu dopoledne.

Foto: Aktuálně.cz
Radar v Brdech:
USA zvažují odklad stavby radaru. Chtějí další zkoušky
ČSSD hrozí, že po volbách smlouvy o radaru vypoví

Exkluzivně: Co stojí ve smlouvě o americkém radaru

Recepce bez ČSSD

Slavnostní recepce se zúčastní špičky české politiky, chybět budou ovšem zástupci nejsilnější opoziční strany, která radar odmítá. Šéf ČSSD Jiří Paroubek odjíždí s Lubomírem Zaorálkem, Jeronýmem Tejcem, Davidem Rathem a Michalem Haškem na návštěvu Izraele.

Chybět budou i zahraniční expert strany Jan Hamáček a člen výboru pro obranu z ČSSD Antonín Seďa. Oba jsou na pracovní návštěvě v zahraničí.

"Setkání s ministryní Riceovou se nezúčastním, důvod její návštěvy ve mně nevzbuzuje velké nadšení," řekl Aktuálně.cz předseda sněmovního výboru pro bezpečnost František Bublan.

V souvislostech: Paroubek napsal Riceové: Nepodepisujte smlouvu o radaru

O rozhovor s ministryní Riceovou naopak velmi stojí poslanec Petr Wolf. "Nedostal jsem pozvánku," napsal v SMS zprávě. Wolf nedávno utekl sociálním demokratům z klubu i ze strany a spekuluje se, že právě on by mohl být dalším hlasem pro radar. Konečné slovo ale ještě neřekl.

"Od setkání s Riceovou neočekávám nic, co by mohlo zásadně proměnit můj skeptický postoj k "ANO" pro radar," uvedl zelený ministr školství Ondřej Liška.

Policie v pohotovosti

Kvůli významné návštěvě bude v pohotovosti také pražská policie. "Nic nechceme ponechat náhodě a proto budou bezpečnostní opatření masivní," uvedl její ředitel Petr Želásko. "Budou ale menší, než při návštěvě prezidenta George Bushe," dodal.

Americký prezident Prahu navštívil loni v červnu. Zajištění jeho bezpečnosti přišlo českou armádu a policii téměř 30 milionů korun. Byla nejdražší prezidentská návštěva v historii Česka.

Připomeňte si:
Exkluzivní video: Odtud řídili Bushovu bezpečnost
On-line, den první: Protesty byly vidět víc než Bush

Většinu z částky, 20 milionů korun, utratila armáda za provoz čtyř svých letadel, která neustále hlídala vzdušný prostor nad Prahou. Dalších deset milionů stála policii Bushova bezpečnost na zemi.

Bushe hlídalo v Praze 1500 policistů. Na jejich mzdy a různé přesčasové, pohotovostní a další příplatky připadlo 7,8 milionu korun, čtvrt milionu stály pohonné hmoty, 200 tisíc korun vrtulník a 115 tisíc korun bezpečnostní rámy.

 

Právě se děje

Další zprávy