Řeší Česko diskriminaci Romů? Jourová rozhodne do týdne

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
7. 5. 2015 19:30
Česku stále hrozí postih od Evropské komise. O dalším postupu se česká eurokomisařka rozhodne do týdne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

PrahaČeské republice stále hrozí postih od Evropské komise za diskriminaci Romů ve vzdělávání. Uvedl to ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) po schůzce s eurokomisařkou Věrou Jourovou, která má řízení zahájené s Českem na starosti.

Zda se Chládkovi podařilo Jourovou přesvědčit, že pozici romských dětí v českém vzdělávacím systému co nejdříve vylepší, bude jasné zhruba za týden.

"Neustále hrozí další kroky vůči České republice, ten problém je dlouhodobý a představa Evropské komise je, že postup by měl být ještě daleko rychlejší," řekl ministr po jednání, které trvalo hodinu a půl.

Jourová zatím žádné stanovisko nesdělila. Po schůzce, kterou inicioval Chládek, ihned odjela. Už dříve ale uvedla, že pokud Česko nepředstaví konkrétní plán, přejde k tvrdším krokům.

Pohrozila, že během května podá takzvané odůvodněné stanovisko, což je druhý stupeň řízení. Pokud by ani pak Česko adekvátně nezareagovalo, mohla by věc skončit u soudního dvora Evropské unie. Ten by zemi mohl uložit pokutu. Řízení Jourová a její úřad „zdědily“ po lucemburské eurokomisařce.

Chládek po jednání zopakoval, že diskriminaci romských dětí by měla zamezit schválená novela školského zákona. Ta rodičům ukládá poslat své děti v posledním roce před nástupem do první třídy povinně do školky.

"Řada dětí ze sociálně znevýhodněných skupin není v hlavním vzdělávacím proudu především proto, že nemají podpůrné prostředí doma. Posledním rokem by se vyrovnaly rozdíly ze sociálního prostředí a nebylo by možné, aby byl někdo z hlavního vzdělávacího proudu vyřazen předčasně a neprávem," vysvětlil ministr. Dalším krokem ke zlepšení by podle něj měla být lepší diagnostika dětí.

Zákon ale začne platit až příští rok a podle Jourové na něj nelze čekat. "Já chci, aby se něco stalo už letos. Chci to vidět v reálu, a ne jen na papíře v zákoně,“ řekla Aktuálně.cz už dříve komisařka.

Chládek se po jednání pochlubil, že kroky ministerstva v minulém školním roce vedly k posunu jedenácti procent romských dětí z praktických škol do hlavního vzdělávacího proudu.

Česko ale za diskriminaci romských žáků kritizuje nejen EU, ale také Amnesty International. Ta ve své zprávě popsala diskriminační praktiky hned několika českých škol, které pro Romy zřizují separované třídy nebo s dětmi pracují v etnicky oddělených skupinkách.

Ministr po zveřejnění zprávy jakoukoli diskriminaci odmítal a obvinil organizaci, že pracuje s nepravdivými údaji.

Evropská unie postoj českého školského systému vůči romským žákům bedlivě sleduje od chvíle, kdy Evropský soud pro lidská práva před osmi lety uvedl, že romské děti v Česku neprávem končí v praktických školách. Jejich zastoupení je třicetiprocentní.

 

Právě se děje

Další zprávy