Rektor UK reaguje na skandál s čínskými penězi. Ruší Česko-čínské centrum

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
13. 11. 2019 12:38
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zrušil s okamžitou platností Česko-čínské centrum školy. Reaguje tak na sérii zjištění Aktuálně.cz. Akce centra konané pod hlavičkou univerzity a zaštítěné rektorem Zimou více než milionem korun financovala čínská ambasáda. Část sinologů je pak kritizovala jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu.
Rektor UK Tomáš Zima se od financování čínskou ambasádou distancoval. Centrum ale založil a dosadil do něj Miloše Balabána, který je ústřední postavou skandálu. A následně zahajoval jeho akce.
Rektor UK Tomáš Zima se od financování čínskou ambasádou distancoval. Centrum ale založil a dosadil do něj Miloše Balabána, který je ústřední postavou skandálu. A následně zahajoval jeho akce. | Foto: Česko-čínské centrum UK

"Česko-čínské centrum UK bylo založeno s úmyslem podpořit a koordinovat fakultní aktivity směřující ke spolupráci s akademickými institucemi Čínské lidové republiky. V důsledku negativní publicity, která se na centrum snesla a významně jeho obraz poškodila, mohou zcela nešťastně a nezaslouženě utrpět i aktivity připravované fakultami UK, což považuji za velmi nešťastné a nežádoucí," uvedl rektor univerzity Tomáš Zima.

V minulých dnech proto oslovil stávající členy rady Česko-čínského centra a vedení zapojených fakult s návrhem na zrušení centra. "Podpůrná stanoviska mne ujistila, že jde o správnou úvahu, a proto jsem rozhodl o ukončení činnosti Česko-čínského centra UK k 13. 11. 2019," dodal Zima.

Faktury proplácené čínskou ambasádou

Aktuálně.cz v posledních týdnech upozornilo na řadu nestandardních okolností při spolupráci univerzity s čínskou stranou, například při financování česko-čínských konferencí, které Zima zaštiťoval a účastnil se jich, přímo ambasádou komunistického státu.

Zatímco pořadatelé konferencí tvrdili, že naprostou většinu nákladů platila univerzita, ve skutečnosti minimálně 1,2 milionu korun poslala čínská ambasáda. Prostřednictvím soukromé firmy akademiků, která se jmenovala stejně jako univerzitní výzkumné Středisko bezpečnostní politiky. Sinologové z projektu Sinopsis, který je spojen s Filozofickou fakultou Karlovy univerzity, přitom akce kritizovali jako příliš příchylné k režimu porušujícímu lidská práva.

Rektor Zima záležitost označil za selhání jednotlivce, kterému lze ale jen obtížně předcházet.

V hlavní roli Balabán

Ústřední postavou celého mezinárodního skandálu, o němž už informoval například i deník Financial Times, je ovšem akademik Miloš Balabán. Toho právě Zima v roce 2016 dosadil na post výkonného tajemníka centra. Navzdory tomu, že už před jinou jeho akcí v roce 2013 varovala ve své výroční zprávě BIS.

Balabána i jeho kolegy Mirku Kortusovou a Libora Stejskala, kteří spoluvlastní soukromou firmu, přes kterou peníze komunistického režimu na akce Karlovy univerzity tekly, už také univerzita donutila odejít.

Spolumajitelé firmy a akademici v jedné osobě se zároveň dušují, že nechají renomovanou auditorskou firmu udělat forenzní audit společnosti. Aby se tak vyjasnilo, kolik peněz a od koho na akce pod hlavičkou univerzity teklo. Doteď ale smlouvu s univerzitou neuzavřeli.

"Firma aktuálně intenzivně jedná s vedením FSV o modalitách připravovaného auditu," tvrdí mediální zástupce akademiků Michal Donath, kterého si na komunikaci s novináři najali. Na přímé dotazy odpovídat odmítají.

Něco jiného ovšem říká vedení školy. "Jednatelé nereagují na výzvy k plnění nabídky na uzavření smlouvy o součinnosti při vyhotovení forenzního auditu. Chování kolegyně a kolegů, kteří si zprivatizovali část fakulty, na níž působí jako zaměstnanci, považuji za skandální. Neschopnost dostát veřejně zformulovaným slibům za ještě skandálnější," napsal v pátek rektorovi předseda akademického senátu Fakulty sociálních věd, pod kterou zapojení akademici spadají, Václav Moravec, který je zároveň moderátorem ČT.

Aktéři skandálu na škole končí až v lednu kvůli běžícím grantům. Aktuálně.cz totiž upozornilo i na to, že Balabán, který je vlivným sociálním demokratem, dostával milionové granty na bezpečnostní výzkum od ministerstva vnitra, které ČSSD ovládá.

A ukázalo se také, že Čínská ambasáda tajně financovala i předmět na Karlově univerzitě o výhodách nové čínské Hedvábné stezky, který Balabán zaštiťoval.

Zájezd do Číny od ambasády pro nejlepší studenty

Dle zjištění Aktuálně.cz a Respektu nejlepší studenti, kteří se kurzu účastnili, navíc dostali od Balabána osmidenní zájezd do Číny kompletně placený čínskou ambasádou. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka přitom paradoxně právě před týdnem ve sněmovně varoval před tím, že Čína vytipovává vědce a další důležité osoby v Česku, zve je do Číny a snaží se je dostat na svou stranu a získat od nich informace.

Více čtěte zde…

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Liberecký kraj podal předžalobní výzvu na ministerstvo, odmítá rozdělování dotací podle rychlosti kliknutí

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů v REACT-EU.

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Kritiku ve čtvrtek odmítl i premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. "Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny," uvedl.

Způsob a kritéria hodnocení projektů v programu jsou podle MMR dílem 29 zástupců Monitorovacího výboru IROP. Finální hodnotící kritéria odsouhlasili i zástupci krajů. "Je zcela absurdní, že si nyní někteří hejtmani stěžují a napadají pravidla, proti kterým nejen že nevznesli od července 2020 žádnou připomínku, dokonce se na jejich vytváření prostřednictvím zástupců Asociace krajů v rámci koncepční skupiny ministerstva zdravotnictví a monitorovacího výboru sami podíleli," řekl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Za Asociaci krajů ČR pro zdravotnictví je ve výboru i zástupce kraje Vysočina, s náhradníkem za Liberecký kraj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy