Rektor UK reaguje na skandál s čínskými penězi. Ruší Česko-čínské centrum

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
13. 11. 2019 12:38
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zrušil s okamžitou platností Česko-čínské centrum školy. Reaguje tak na sérii zjištění Aktuálně.cz. Akce centra konané pod hlavičkou univerzity a zaštítěné rektorem Zimou více než milionem korun financovala čínská ambasáda. Část sinologů je pak kritizovala jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu.
Rektor UK Tomáš Zima se od financování čínskou ambasádou distancoval. Centrum ale založil a dosadil do něj Miloše Balabána, který je ústřední postavou skandálu. A následně zahajoval jeho akce.
Rektor UK Tomáš Zima se od financování čínskou ambasádou distancoval. Centrum ale založil a dosadil do něj Miloše Balabána, který je ústřední postavou skandálu. A následně zahajoval jeho akce. | Foto: Česko-čínské centrum UK

"Česko-čínské centrum UK bylo založeno s úmyslem podpořit a koordinovat fakultní aktivity směřující ke spolupráci s akademickými institucemi Čínské lidové republiky. V důsledku negativní publicity, která se na centrum snesla a významně jeho obraz poškodila, mohou zcela nešťastně a nezaslouženě utrpět i aktivity připravované fakultami UK, což považuji za velmi nešťastné a nežádoucí," uvedl rektor univerzity Tomáš Zima.

V minulých dnech proto oslovil stávající členy rady Česko-čínského centra a vedení zapojených fakult s návrhem na zrušení centra. "Podpůrná stanoviska mne ujistila, že jde o správnou úvahu, a proto jsem rozhodl o ukončení činnosti Česko-čínského centra UK k 13. 11. 2019," dodal Zima.

Faktury proplácené čínskou ambasádou

Aktuálně.cz v posledních týdnech upozornilo na řadu nestandardních okolností při spolupráci univerzity s čínskou stranou, například při financování česko-čínských konferencí, které Zima zaštiťoval a účastnil se jich, přímo ambasádou komunistického státu.

Zatímco pořadatelé konferencí tvrdili, že naprostou většinu nákladů platila univerzita, ve skutečnosti minimálně 1,2 milionu korun poslala čínská ambasáda. Prostřednictvím soukromé firmy akademiků, která se jmenovala stejně jako univerzitní výzkumné Středisko bezpečnostní politiky. Sinologové z projektu Sinopsis, který je spojen s Filozofickou fakultou Karlovy univerzity, přitom akce kritizovali jako příliš příchylné k režimu porušujícímu lidská práva.

Rektor Zima záležitost označil za selhání jednotlivce, kterému lze ale jen obtížně předcházet.

V hlavní roli Balabán

Ústřední postavou celého mezinárodního skandálu, o němž už informoval například i deník Financial Times, je ovšem akademik Miloš Balabán. Toho právě Zima v roce 2016 dosadil na post výkonného tajemníka centra. Navzdory tomu, že už před jinou jeho akcí v roce 2013 varovala ve své výroční zprávě BIS.

Balabána i jeho kolegy Mirku Kortusovou a Libora Stejskala, kteří spoluvlastní soukromou firmu, přes kterou peníze komunistického režimu na akce Karlovy univerzity tekly, už také univerzita donutila odejít.

Spolumajitelé firmy a akademici v jedné osobě se zároveň dušují, že nechají renomovanou auditorskou firmu udělat forenzní audit společnosti. Aby se tak vyjasnilo, kolik peněz a od koho na akce pod hlavičkou univerzity teklo. Doteď ale smlouvu s univerzitou neuzavřeli.

"Firma aktuálně intenzivně jedná s vedením FSV o modalitách připravovaného auditu," tvrdí mediální zástupce akademiků Michal Donath, kterého si na komunikaci s novináři najali. Na přímé dotazy odpovídat odmítají.

Něco jiného ovšem říká vedení školy. "Jednatelé nereagují na výzvy k plnění nabídky na uzavření smlouvy o součinnosti při vyhotovení forenzního auditu. Chování kolegyně a kolegů, kteří si zprivatizovali část fakulty, na níž působí jako zaměstnanci, považuji za skandální. Neschopnost dostát veřejně zformulovaným slibům za ještě skandálnější," napsal v pátek rektorovi předseda akademického senátu Fakulty sociálních věd, pod kterou zapojení akademici spadají, Václav Moravec, který je zároveň moderátorem ČT.

Aktéři skandálu na škole končí až v lednu kvůli běžícím grantům. Aktuálně.cz totiž upozornilo i na to, že Balabán, který je vlivným sociálním demokratem, dostával milionové granty na bezpečnostní výzkum od ministerstva vnitra, které ČSSD ovládá.

A ukázalo se také, že Čínská ambasáda tajně financovala i předmět na Karlově univerzitě o výhodách nové čínské Hedvábné stezky, který Balabán zaštiťoval.

Zájezd do Číny od ambasády pro nejlepší studenty

Dle zjištění Aktuálně.cz a Respektu nejlepší studenti, kteří se kurzu účastnili, navíc dostali od Balabána osmidenní zájezd do Číny kompletně placený čínskou ambasádou. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka přitom paradoxně právě před týdnem ve sněmovně varoval před tím, že Čína vytipovává vědce a další důležité osoby v Česku, zve je do Číny a snaží se je dostat na svou stranu a získat od nich informace.

Více čtěte zde…

 

Právě se děje

před 27 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy