Rektor UK reaguje na skandál s čínskými penězi. Ruší Česko-čínské centrum

Lukáš Valášek Lukáš Valášek
13. 11. 2019 12:38
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zrušil s okamžitou platností Česko-čínské centrum školy. Reaguje tak na sérii zjištění Aktuálně.cz. Akce centra konané pod hlavičkou univerzity a zaštítěné rektorem Zimou více než milionem korun financovala čínská ambasáda. Část sinologů je pak kritizovala jako příliš příchylné k čínskému komunistickému režimu.
Rektor UK Tomáš Zima se od financování čínskou ambasádou distancoval. Centrum ale založil a dosadil do něj Miloše Balabána, který je ústřední postavou skandálu. A následně zahajoval jeho akce.
Rektor UK Tomáš Zima se od financování čínskou ambasádou distancoval. Centrum ale založil a dosadil do něj Miloše Balabána, který je ústřední postavou skandálu. A následně zahajoval jeho akce. | Foto: Česko-čínské centrum UK

"Česko-čínské centrum UK bylo založeno s úmyslem podpořit a koordinovat fakultní aktivity směřující ke spolupráci s akademickými institucemi Čínské lidové republiky. V důsledku negativní publicity, která se na centrum snesla a významně jeho obraz poškodila, mohou zcela nešťastně a nezaslouženě utrpět i aktivity připravované fakultami UK, což považuji za velmi nešťastné a nežádoucí," uvedl rektor univerzity Tomáš Zima.

V minulých dnech proto oslovil stávající členy rady Česko-čínského centra a vedení zapojených fakult s návrhem na zrušení centra. "Podpůrná stanoviska mne ujistila, že jde o správnou úvahu, a proto jsem rozhodl o ukončení činnosti Česko-čínského centra UK k 13. 11. 2019," dodal Zima.

Faktury proplácené čínskou ambasádou

Aktuálně.cz v posledních týdnech upozornilo na řadu nestandardních okolností při spolupráci univerzity s čínskou stranou, například při financování česko-čínských konferencí, které Zima zaštiťoval a účastnil se jich, přímo ambasádou komunistického státu.

Zatímco pořadatelé konferencí tvrdili, že naprostou většinu nákladů platila univerzita, ve skutečnosti minimálně 1,2 milionu korun poslala čínská ambasáda. Prostřednictvím soukromé firmy akademiků, která se jmenovala stejně jako univerzitní výzkumné Středisko bezpečnostní politiky. Sinologové z projektu Sinopsis, který je spojen s Filozofickou fakultou Karlovy univerzity, přitom akce kritizovali jako příliš příchylné k režimu porušujícímu lidská práva.

Rektor Zima záležitost označil za selhání jednotlivce, kterému lze ale jen obtížně předcházet.

V hlavní roli Balabán

Ústřední postavou celého mezinárodního skandálu, o němž už informoval například i deník Financial Times, je ovšem akademik Miloš Balabán. Toho právě Zima v roce 2016 dosadil na post výkonného tajemníka centra. Navzdory tomu, že už před jinou jeho akcí v roce 2013 varovala ve své výroční zprávě BIS.

Balabána i jeho kolegy Mirku Kortusovou a Libora Stejskala, kteří spoluvlastní soukromou firmu, přes kterou peníze komunistického režimu na akce Karlovy univerzity tekly, už také univerzita donutila odejít.

Spolumajitelé firmy a akademici v jedné osobě se zároveň dušují, že nechají renomovanou auditorskou firmu udělat forenzní audit společnosti. Aby se tak vyjasnilo, kolik peněz a od koho na akce pod hlavičkou univerzity teklo. Doteď ale smlouvu s univerzitou neuzavřeli.

"Firma aktuálně intenzivně jedná s vedením FSV o modalitách připravovaného auditu," tvrdí mediální zástupce akademiků Michal Donath, kterého si na komunikaci s novináři najali. Na přímé dotazy odpovídat odmítají.

Něco jiného ovšem říká vedení školy. "Jednatelé nereagují na výzvy k plnění nabídky na uzavření smlouvy o součinnosti při vyhotovení forenzního auditu. Chování kolegyně a kolegů, kteří si zprivatizovali část fakulty, na níž působí jako zaměstnanci, považuji za skandální. Neschopnost dostát veřejně zformulovaným slibům za ještě skandálnější," napsal v pátek rektorovi předseda akademického senátu Fakulty sociálních věd, pod kterou zapojení akademici spadají, Václav Moravec, který je zároveň moderátorem ČT.

Aktéři skandálu na škole končí až v lednu kvůli běžícím grantům. Aktuálně.cz totiž upozornilo i na to, že Balabán, který je vlivným sociálním demokratem, dostával milionové granty na bezpečnostní výzkum od ministerstva vnitra, které ČSSD ovládá.

A ukázalo se také, že Čínská ambasáda tajně financovala i předmět na Karlově univerzitě o výhodách nové čínské Hedvábné stezky, který Balabán zaštiťoval.

Zájezd do Číny od ambasády pro nejlepší studenty

Dle zjištění Aktuálně.cz a Respektu nejlepší studenti, kteří se kurzu účastnili, navíc dostali od Balabána osmidenní zájezd do Číny kompletně placený čínskou ambasádou. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka přitom paradoxně právě před týdnem ve sněmovně varoval před tím, že Čína vytipovává vědce a další důležité osoby v Česku, zve je do Číny a snaží se je dostat na svou stranu a získat od nich informace.

Více čtěte zde…

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy