Personální čistka v Babišově státním podniku chystajícím EET. Skončili tři ředitelé

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 2. 3. 2016 13:17
Ministerstvo financí odvolalo Hanuše Weisla z postu ředitele Státní pokladny Centra sdílených služeb. Na jeho místo bude v nejbližších dnech vypsáno oficiální výběrové řízení. Důvod jeho odvolání zatím není známý. Podle informací deníku Aktuálně.cz byl odvolán také obchodní ředitel Ivan Morávek a ekonomická ředitelka Jitka Havašová. Společnost Státní pokladna Centrum sdílených služeb, která vznikla počátkem roku 2015 odštěpením od Státní tiskárny cenin, provozuje Národní datové centrum a systém Státní pokladny.
Ministr financí Andrej Babiš.
Ministr financí Andrej Babiš. | Foto: Matej Slávik

Praha - Ve Státní pokladně Centru sdílených služeb, která má klíčovou roli v přípravě elektronické evidence tržeb, skončili během několika dní hned tři lidé z jejího vedení.

K 1. březnu ministr financí Andrej Babiš odvolal ředitele Hanuše Weisla. Navíc, jak zjistil deník Aktuálně.cz, ze státního podniku, který spadá přímo pod Babišův úřad, musel odejít také ekonomický a obchodní ředitel.

"Na místo generálního ředitele bude v nejbližších dnech vypsáno oficiální výběrové řízení. Vedením byl dočasně pověřen Dušan Kučera, zaměstnanec, který v rámci organizační struktury státního podniku zastával pozici ředitele provozu IT služeb," uvedl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Weisl státní podnik vedl od začátku loňského roku, kdy v jeho čele nahradil bývalého ředitele pražského dopravního podniku Milana Křístka.

Podle informací deníku Aktuálně.cz na konci února opustil post obchodního ředitele i Ivan Morávek, který byl z funkce odvolán ke konci loňského roku. "K odvolání obchodního ředitele došlo v prosinci 2015 s tím, že jeho manažerská smlouva zanikla k 29. 2. 2016," potvrdil Žurovec.

Navíc před několika dny skončila také ekonomická ředitelka Jitka Havašová. Jana Venclíková, která je nyní ředitelkou úseku obchodu a marketingu, řekla, že Havašová byla odvolána k 22. únoru.

Podnik tak spravuje klíčová data

Weisl před svým příchodem do státního podniku působil jako ředitel pobočky Fujitsu-Siemens, IT Infinity a v T-Systems vedl divizi zaměřenou na prodej ICT řešení do státní správy a oblasti zdravotnictví. Z firmy odešel dohodou na konci roku 2013 po neúspěšné realizaci datového centra pro společnost Sazka. Morávek dříve pracoval mimo jiné i v jedné z firem holdingu Agrofert Andreje Babiše.

Společnost Státní pokladna Centrum sdílených služeb, která vznikla počátkem roku 2015 odštěpením od Státní tiskárny cenin, provozuje Národní datové centrum a systém Státní pokladny.

Podnik tak spravuje klíčová data ministerstva financí a vybraných složek státní správy. Společnost měla také podle původních plánů vytvořit a provozovat kompletně nový systém pro elektronickou evidenci tržeb.

Proč nemůžeme mít desetiprocentní DPH my, v čem je jiný byznys prodeje léků a knih, ptá se šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. EET prý kategoricky neodmítá, nevěří ale, že restauratéři kradou víc než jiní. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy