Ředitel rozhlasu přišel o peníze. I kvůli Hovorům z Lán

Filip Rožánek Filip Rožánek
Aktualizováno 25. 3. 2015 16:26
Radě Českého rozhlasu se kromě vulgarit, které zazněly z úst prezidenta Zemana, nelíbila i nízká poslechovost.
Peter Duhan
Peter Duhan | Foto: DVTV

Praha - Už podruhé za sebou nedostane generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan své pololetní odměny v plné výši. Minule kvůli stížnostem posluchačů přišel o pět procent ze zhruba půlmilionového bonusu.

Tentokrát je snížení podstatně citelnější. Rada Českého rozhlasu na středečním zasedání odhlasovala, že pololetní odměnu zkrátí z celkové částky 480 000 rovnou o čtyřicet procent, tedy na 288 000 Kč.

Duhan podle radních nesplnil pravidla pro kompletní udělení bonusu. Konkrétně došli k závěru, že vysílání Českého rozhlasu porušilo svůj vlastní kodex kvůli vulgárním výrazům, které opakovaně použil prezident Miloš Zeman při listopadovém živém vysílání Hovorů z Lán.

Veřejnoprávní médium navíc ve druhém pololetí roku 2014 poslouchalo méně lidí, než kolik radní určili jako cílovou hodnotu. Místo 22 procent tržního podílu měl celý Český rozhlas o dvě desetiny méně. Poslechovost radní hlídají kvůli tomu, že jim Duhan při svém zvolení slíbil, že ji zvýší. Stanovené cíle tedy postupně zvyšují tak, aby za dva roky, kdy Duhanovi končí mandát, dosáhlo veřejnoprávní médium čtvrtinového podílu na rozhlasovém trhu.

Poprvé se radní pokusili snížit odměnu generálního ředitele už na únorovém zasedání. Tehdy ale dva z devíti členů na jednání chyběli a usnesení těsně neprošlo. Ve hře bylo přitom několik variant, návrhy na krácení se pohybovaly od třiceti do padesáti procent. Stejná situace se opakovala i tentokrát. Snížení o 40 procent je kompromis, který prosazoval předseda Rady ČRo Michal Stehlík.

Do reportáží o Homolce jsem nezasahoval

Samostatné projednání si na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu vysloužily schůzky Petera Duhana s bývalým ředitelem Nemocnice Na Homolce Vladimírem Dbalým, který je obviněn kvůli zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Podle Lidových novin se Dbalý snažil prostřednictvím opakovaných intervencí u generálního ředitele Českého rozhlasu zastavit vysílání kritických reportáží o hospodaření nemocnice.

"Nepopřel jsem, že jsem se s panem Dbalým sešel, ani že se diskutovalo na téma reportáží pana Petra Sehnoutky. Nikdy však nedošlo z mé strany k zásahu, který by ukončil vysílání těch reportáží. To bych musel udělat podle Kodexu ČRo písemně," komentoval případ Duhan. Podle jeho slov se o reportážích diskutovalo při poradách vedení. „Nezpochybňoval jsem věcnou podstatu, spíše formu některých vstupů, které pan Sehnoutka vyprodukoval. Ale to je normální,“ dodal Duhan.

"Mám ve zvyku se nescházet jenom s prominenty, ale i s posluchači. Nemohl jsem v roce 2010 předjímat, že v roce 2014 pan Dbalý skončí jako kriminálník. Tehdy vedl nejúspěšnější nemocnici v republice. Nežádal mě o zásah do vysílání, ale o to, abych se podíval na to, zda nejsou ty reportáže účelové a nemají diskreditovat Homolku. Informace jsem si ověřil a při druhém setkání jsem mu řekl, že je to dobře vyzdrojované a argumenty jsou neprůstřelné a nemohu jinak, než říct, ať to pokračuje. To jsem mu vysvětil, to jsem mu řekl, a tím naše komunikace skončila," popsal další vývoj generální ředitel Českého rozhlasu.

To, že by Duhan nějak zasáhl do reportáží, už dříve odmítla i tehdejší ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová. "Debaty nevedly k tomu, že by se na tom přestalo pracovat," uvedla Hikelová pro server Lidovky.cz. Radní Duhanovo vysvětlení vzali na vědomí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy