Recept na kampaň do EU: Proč jsou Svobodní v europarlamentu

Marek Pokorný Marek Pokorný
26. 5. 2014 14:50
V Bruselu mě neuvidíte, vzkazuje dopředu nový europoslanec a jeden z velkých kritiků Evropské unie Petr Mach.
Strana svobodných občanů a její kandidáti do Evropy.
Strana svobodných občanů a její kandidáti do Evropy. | Foto: Svobodni.cz

Praha – Jen pár hodin od překvapivého zvolení do Evropského parlamentu oznámil šéf Strany svobodných občanů Petr Mach, že europoslancem bude vlastně jen napůl. Hodlá totiž ignorovat bruselské sídlo evropského zákonodárného sboru a bude pouze jezdit hlasovat na plenární zasedání ve Štrasburku.

V Bruselu, kde se děje podstatná část práce, jej kolegové neuvidí. "Nehodlám se stěhovat do Bruselu a zapojovat se do výborů," říká rezolutně.

Mach nyní učí na dvou vysokých školách v Praze – VŠFS a VŠEM – ekonomii. "Chci si nechat svoje povolání. Nejen že mě baví, ale chci si i zachovat kontakt s realitou," říká. Připouští ale, že kvůli svému mandátu bude muset zredukovat své úvazky u škol. "Buď oba zkrátím, či jeden zruším," říká.

Dění v Bruselu budou prý o to bedlivěji sledovat jeho špioni, tedy asistenti, které tam pošle. "Nehodlám nic zanedbat. Chci mít přehled o všem," říká.

Mach už slibuje, že kromě boje s "euronesmysly" a "eurobyrokracií"  - což bylo hlavní motto jeho předvolební kampaně - se jako jednu z prvních věcí pokusí prosadit, aby se změnila smlouva o fungování EU. Konkrétně aby se dalo vystoupit z eurozóny - či nebylo nutné tam po splnění kritérií vstupovat, jak je v ní nyní zakotveno. Dále chce zrušit od roku 2020 povinné kvóty na obnovitelné zdroje energie.

Slavili až do rána

I když jsou euroskeptici a někteří se netají tím, že by Unii nejradši zrušili či z ní alespoň vystoupili, slavili Svobodní nečekaný volební úspěch až do rána.

Sám Mach spolu s nejužším vedením volebního štábu sice odešel už zhruba hodinu po půlnoci, zato pražské předsednictvo pokračovalo se skandováním "Jsme MACHři" až do osmi hodin.

"Rozešli jsme se před chvílí," potvrdil krátce před devátou předseda pražské organizace Jiří Kubíček.

Kde se ale vzal úspěch mladé a malé strany, která má jediného viditelného představitele? 

Přišli nadšení euroskeptici

Podle samotného Macha je zisk více než pěti procent hlasů především pokračováním trendu. "Volby od voleb máme lepší výsledek i rostoucí počet členů," pochvaluje si šéf strany, kterou založil v roce 2009 a od té doby je jejím předsedou.

Politologové ale vidí za úspěchem jiné důvody. "Ti, co jsou spokojení, zůstali na chatě. Naopak přišli nadšení euroskeptici, kteří volby vnímají jako problém," říká politolog Josef Mlejnek.

Velmi nízká účast hrála výraznou roli i podle jeho kolegy Tomáše Lebedy. "K volbám šli hlavně ti, pro které bylo evropské téma významné. Dá se očekávat, že hlavně odpůrci EU se dostavili ve výraznější koncentraci," poukazuje Lebeda.

Zároveň pomohla dobře zvolená rétorika kampaně, kterou Strana svobodných zaměřila na kritiku bruselské byrokracie a - jak je sama nazvala - "euronesmyslů." Tímto pojmem chápe například zákaz žárovek či přejmenování pomazánkového másla.

"Evropská unie je projekt, který je velmi snadno kritizovatelný, a u lidí bude mnohem více rezonovat, když ji bude nějaká strana kritizovat, než když bude dělat proevropskou politiku," dodává Lebeda.

Bezradná a okradená ODS

Dosud přitom eurokritici volili především ODS. Jenže ta se nyní zmítá ve vlastních problémech a u dna svých preferencí. "V okamžiku, kdy má ODS opakovaně velmi chabé výsledky, mohly se ty dosavadní hlasy eurokritiků přelít jinam. A tou nejlogičtější volbou jsou Svobodní," říká Lebeda a poukazuje i na dřívější spojení Machovy strany s exprezidentem Václavem Klausem.

"Nebýt Svobodných, byla by na tom ODS mnohem lépe," souhlasí Mlejnek. Řada voličů Svobodných je podle něj stále ovlivněna Klausem, který zrod partaje zaštítil a měl k ní blízko.

Na tom, zda "otisk" Václava Klause Svobodným pomohl, se ale politologové neshodnou. Jen pro připomenutí - i když Klaus za Machovou stranou stál, loni na podzim se od ní distancoval a ve sněmovních volbách podpořil blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové, který následně propadl. U těchto eurovoleb pak Klaus své preference nedal najevo.

"Do EU se často volí radikálněji než v národních volbách. Voliči už asi navíc zapomněli, že to byla strana připravená původně pro Václava Klause," říká politoložka Vladimíra Dvořáková. Svobodní se ovšem této nálepky zbavili a postupně okolo sebe nabrali mladé lidi. Získali tak image strany pro úspěšné, na což slyší hlavně lidé z měst.

Už ty hlasy nepropadnou?

Velký úspěch Svobodných může znamenat pro ODS nebezpečí i do budoucna. Pokud euroskeptičtí a současně pravicoví voliči chtěli mít jistotu, že jejich hlasy nepropadnou, dosud prakticky neměli jinou variantu než ODS. To se nyní může změnit.

"Vždycky si říkali: nehodíme jim to, nemaj šanci. Psychologicky to může znamenat průlom," říká Mlejnek. Podle něj je pro ODS štěstí, že na podzim jsou "pouze" komunální, nikoli parlamentní volby. Pro ODS to znamená čas na vzpamatování.

"Při komunálních volbách se přece jenom volí jinak. Kdyby byly parlamentní, mohla by mít ODS velký problém," uzavírá Mlejnek.

 

Právě se děje

Další zprávy