Rath chce neziskovou nemocnici, pokukuje po Kutné Hoře

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 2. 2009 16:28
David Rath chce založit neziskovku, využije tři roky starý zákon
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Středočeský hejtman David Rath se nevzdává své vize, že přepíše mapu regionální zdravotnické péče, bez ohledu na to, kdo v této chvíli nemocnice vlastní.

"Nejméně jedna nemocnice v kraji bude nezisková," prohlásil Rath ve sněmovně. Odmítl říci, která z nemocnic ve středních Čechách to bude. Faktem je, že Rathovu pozornost do nástupu do funkce poutají nemocniční zařízení, která v kraji v minulých letech přešla do privátních rukou.

Například nemocnice v Kutné Hoře a v Nymburku - obě jsou původně městské a radnice obou měst už mají od Ratha na stole nabídky, že je od nich kraj převezme.

Hejtman už se zastupiteli jednal osobně - nejprve neformálně a přátelsky, pak oficiálně, pod hlavičkou Středočeského kraje.

"Když se mnou pan hejtman naposledy mluvil, zmínil se o tom, že by rád provozoval kutnohorskou nemocnici pod hlavičkou neziskové nemocnice v Kolíně," řekl deníku Aktuálně.cz kutnohorský starosta Ivo Šalátek.

Rath: Chci nemocnici zdarma

Kutná Hora zatím s převodem nemocnice na kraj nepočítá.

Rath sice přislíbil, že by po převodu na kraj poslal do nemocnice stovky milionů korun z evropských fondů, nabídka ale padla jen ústně.

"Nic z toho se na papíře neobjevilo," říká kutnohorský radní Tomáš Benada.

Zákon o neziskových nemocnicích

  • V roce 2006 ho prosadila Rathova ČSSD
  • Proti byla ODS, zákon tehdy vetoval i prezident Václav Klaus
  • Veto ale levice přehlasovala s pomocí tří poslanců z US-DEU
  • Zákon začal platit v červnu 2006.
  • Část zákona zrušil Ústavní soud (seznam 140 z 200 nemocnic, které se měly povinně přeměnit na neziskové).

Hodně nebo málo?

Hejtman chce navíc kutnohorské zařízení získat bezúplatně. "Vždyť majitel soukromé nemocnice, který majetek od města získal, je taky dostal víceméně zadarmo," říká Rath.

Naráží na skutečnost, že majitel společnosti Medistyl-Pharma Jaroslav Řehák zaplatil městu jeden milion korun.

"Kromě toho ale převzal nesplacenou pohledávku na nové CT v hodnotě asi tři a půl milionu a zaplatil nájem na deset let dopředu, to bylo asi dvanáct milionů korun," upřesnil Rathovo tvrzení Šalátek.

Radnice soukromníkovi prodala jen provoz nemocnice, budovy si nechala.

Zákon, který doposud jen ležel

Středočeský kraj ale nebude podle Ratha jediný, který bude neziskové nemocnice zakládat. Hejtmani ČSSD chtějí po třech letech oprášit zákon, který se vzniku takových zdravotnických zařízení týká.

Ministerstvo zdravotnictví přitom plánuje normu co nevidět zrušit - a to na základě jednoho z reformních zákonů z dílny bývalého ministra Tomáše Julínka. Sněmovna by návrhy mohla začít projednávat už za měsíc.

Nová ministryně Daniela Filipiová si k zákonu nechala vypracovat zvláštní analýzu, z níž vyplývá, že pokud se zákon nezruší, budou se do něj muset alespoň vetknout nemalé úpravy.

"Obsahuje celou řadu nejednoznačných ustanovení, úprava některých dalších problémů zcela chybí," vysvětlila ministryně deníku Aktuálně.cz.

Dodala ale, že se žádným návrhům z krajů nebrání a pokusí se je zpracovat.

Hloubkové kontroly

Středočeský hejtman se chystá zpochybnit privatizaci dalších deseti nemocnic, které kraj prodal před dvěma lety za vlády Petra Bendla (ODS). Tvrdí, že má právní posudek, podle něhož nebyly dodrženy všechny zákony.

Do řady z nemocnic už Rath poslal kontroly, další zařízení návštěva z kraje teprve čeká. "Kontroly se budou konat průběžně, budou nečekané a některé z nich se možná budou konat i v noci," potvrdila jeho mluvčí Berill Mascheková.


 

Právě se děje

před 48 minutami

USA zvažují, že zpomalí stahování vojáků z Afghánistánu. Vede je k tomu postup Tálibánu

Americká armáda oznámila, že uvažuje o zpomalení tempa stahování svých vojáků z Afghánistánu kvůli novým územním ziskům, jež v poslední době zaznamenalo povstalecké hnutí Tálibán. Podle serveru BBC to oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby, podle nějž nicméně stále platí, že poslední americký voják ze země odejde k 11. září. Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán dnes prohlásila, že Tálibán od května ovládl 50 z celkových 370 okrsků v Afghánistánu.

"Situace v Afghánistánu se neustále mění s tím, jak Tálibán podniká útoky a nájezdy na správní místa okrsků. Pokračují také násilnosti, kterých je příliš," řekl Kirby. "Pokud bude nutné upravit tempo nebo rozsah stahování, v jakýkoliv den i týden, tak si chceme ponechat možnost to udělat," dodal s tím, že americká armáda situaci každodenně vyhodnocuje.

Koalice vedená Američany odstranila režim Tálibánu v Afghánistánu v roce 2001 krátce po teroristických útocích v New Yorku a ve Washingtonu z 11. září téhož roku. Tálibán tehdy poskytoval útočiště Usámovi bin Ládinovi a dalším čelným postavám teroristické sítě Al-Káida, která útoky provedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy