Randák: Nagyová chce svoje stíhání uhrát na nemoc

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
15. 7. 2013 14:05
Bývalý šéf rozvědky je obžalován z toho, že zveřejnil výši platu Nagyové
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jana Nagyová si u pondělního soudu s bývalým šéfem civilní rozvědky Karlem Randákem opakovaně stěžovala na špatné zdraví.

Podle Randáka jde o taktiku, která má Nagyové pomoci v její druhé kauze. Bývalá šéfka expremiérova kabinetu je obviněna kvůli zneužití zpravodajské služby a korupci.

Ačkoli byla ve sporu o její zveřejněné výplatní pásky v postavení poškozené a bylo v jejím zájmu vypovídat, soudu Nagyová neřekla téměř nic.

Až dosud sebejistá úřednice několikrát roztřeseným hlasem opakovala, že se necítí dobře, její obhájce dokonce požádal soud, aby mohla během výpovědi ze zdravotních důvodů sedět.

"Jak už naznačoval Petr Nečas, podle mého názoru se budou především v rámci té její hlavní kauzy snažit dokázat, že paní Nagyová není v úplně optimální zdravotní a psychické kondici. Tímto směrem táhnou obhajobu," myslí si o vystoupení Nagyové Randák, který po pondělním líčení odpověděl novinářům na několik otázek.

Co říkáte na dnešní výpověď Jany Nagyové?

Já na to neříkám nic, proto jsem se taky na nic neptal. Bylo zjevné, že paní Nagyová má naučenou jedinou větu a odvolává se na svůj výslech z ledna. Což je samozřejmě její právo, ale nemělo cenu se jí na nic ptát, protože si na nic nevzpomíná, maximálně na to, co už řekla, ale to nechtěla specifikovat blíž.

Jaké otázky jste měl připravené?

Pochopitelně jsem se chtěl zeptat, zda by uvedla konkrétní lidi, kteří ji na ulici nebo v tom panelovém domě, kde údajně bydlí, osočovali. Sousedy musí znát, jestli byla osočována z jejich strany, tak by je mohla specifikovat, ti lidé by se mohli předvolat, aby dosvědčili její výpověď. Pak jsem ale na tento pokus rezignoval.

Vypovídala by podle vás paní Nagyová jinak, kdyby nebylo její druhé kauzy, ve které je obviněná?

Přesně tak. Jak už naznačoval Petr Nečas, podle mého názoru se budou především v rámci té její hlavní kauzy snažit dokázat, že paní Nagyová není v úplně optimální zdravotní a psychické kondici. Tímto směrem táhnou obhajobu. Kdyby souběžně neprobíhala druhá kauza, byla by podle mě agresivní, protože to má v povaze.

Expremiér Nečas se z dnešního jednání soudu omluvil, co si o tom myslíte?

Mě překvapuje, že tady pan bývalý premiér není. Jak mám možnost sledovat, tak dělá všechno pro to, aby paní Nagyové v její nelehké situaci ulehčil. Jeho gentlemanství je myslím potřeba ocenit. Na druhou stranu se přitom dopouští zjevných lží. Očekával jsem, že tady bude. Zřejmě tomu však neunikne, takže se sejdeme v říjnu, potom budou otázky z mé strany konkrétnější.

Řekl byste, že je vám ta druhá kauza prospěšná?

Myslím si, že samozřejmě ano. Pochopitelně ta druhá kauza výrazně snižuje věrohodnost obou svědků. To znamená jak paní Nagyové, tak bývalého premiéra. Jestliže lhal celému národu, deseti milionům lidí o svém poměru s paní Nagyovou, tak ho to v mých očích jako svědka diskvalifikuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy