Radní zvolili šéfa Českého rozhlasu, stal se jím Duhan

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 7. 2011 18:25
Duhan slíbil rozsáhlou reorganizaci rozhlasu, včetně jiného zpravodajství
Foto: Hana Pecinová

Praha - Ze souboje o křeslo generálního ředitele Českého rozhlasu vyšel ve čtvrtek vítězně prozatimní šéf instituce Petr Duhan.

V druhém volbě - během první nedostal nikdo potřebný počet hlasů - získal od radních 6 hlasů. Jeho konkurentka - současná ředitelka zpravodajských stanic Hana Hikelová - obdržela hlasy pouze 2.

Třetí z uchazečů - Petr Matoulek, který v minulosti působil například v soukromém Rádiu Černá Hora - byl vyřazen už během prvního kola. Ani ve druhém kole nedostal žádný hlas.

Duhan: 400 lidí odejde

Duhan ve svém kandidátském vystoupení slíbil rozsáhlou reorganizaci Českého rozhlasu, a to jak v rámci vnitřního fungování, tak u jednotlivých stanic.

Vzniknout by podle něj měly čtyři hlavní stanice. První by byla zaměřena na lidi mezi 40 až 60 lety a podobala by se dnešní Dvojce, tedy bývalé ČRo 2 - Praha. Druhá stanice by byla určena pro lidi mezi 20 až 40 lety a jejím východiskem by byl současný Radiožurnál. "Byla by to ale stanice s jiným zpravodajstvím, sportem, jiným hudebním formátem," řekl Duhan.

Třetí stanice by byla obdobou dnešní stanice ČRo 3 - Vltava. Ta je zaměřena na kulturu. Čtvrtá stanice by měla program mluveného slova. Byla by nadgenerační a určená pro náročnější posluchače.

Organizačně by podle Duhana měl ČRo mít tři sekce, z nichž každá by měla tři centra. První sekce by se zaměřila na programové vysílání, druhá na strategickou podporu a strategický rozvoj a třetí na ekonomické záležitosti. Doplnil, že v rámci restrukturalizace by se snížil počet zaměstnanců, a to i ve vedení. Ze současných zhruba 1500 by do roku 2015 měl klesnout na 1100.

Hikelová: Jazz i pořady pro děti

Personální audit slibovala také Hikelová. Na jeho základě chtěla připravit reorganizaci. V oblasti programu by podle ní měl rozhlas stavět na zpravodajství, kultuře a vzdělávání. Největší rezervy vidí v současnosti ve vzdělávání, kde se rozhlas nezaměřuje na problémy současnosti.

Je podle ní nutné využít rovněž nových médií a zvýšit podíl originálně vyrobených pořadů. ČRo by si přitom měl zachovat své postavení v oblasti klasické hudby a jazzu, ale zaměřit se také na pořady pro děti.

V oblasti zpravodajství by podle Hikelové bylo potřeba nastavit jednotné standardy a centralizovat jej, ale ne příliš rychle, protože to by způsobilo mnoho problémů. Stanice by podle ní v budoucnu měly být zaměřeny na konkrétní cílové skupiny a neměly by se překrývat.

Pokud jde o finanční záležitosti, je podle Hikelové nutné revidovat nynější smlouvy. Tam vidí velké finanční rezervy. Ušetřit je možné také na vysílání na středních vlnách, uvedla. "Po dlouhodobé analýze by stálo za to je vypnout," doplnila Hikelová.

Původně měla rada volit nového ředitele již na jaře. Po úmrtí radního Ladislava Jíši však neměla dostatek členů, musela proto volbu přerušit. Poté, co sněmovna zvolila na svém červnovém zasedání čtyři nově členy rady, a jejich počet se tak zvýšil na devět, mohla se volba uskutečnit.

ČRo od loňského března dočasně vede právě Peter Duhan. Rada po rezignaci předchozího generálního ředitele Richarda Medka nominovala šest kandidátů, kteří loni v květnu předložili své projekty. Na letošním únorovém zasedání pak zúžila počet kandidátů na tři.

 

Právě se děje

Další zprávy