Radní si z neznalosti uřízli ostudu, obvinili rozhlas

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 9. 2008 9:30
Faux pas vysílací rady. Není žit jako Žid
Foto: Český rozhlas Radiožurnál

Praha - Spodoba znělosti málem připravila zpravodajskou stanici Českého rozhlasu Radiožurnál o dobrou pověst.

Vinou této fonetické vlastnosti češtiny totiž Rada pro rozhlasové a televizní vysílání rozhodla, že Radiožurnál porušil zákon, protože údajně podporoval antisemitské předsudky.

"Paradoxně se do něj můžete podívat jen tehdy, když si tu zaplatíte týdenní pobyt. Majitel část domu pronajímá jako gites," zalitoval ve své reportáži zpravodaj Radiožurnálu ve Francii Jan Šmíd, že si nemůže prohlédnout dům, kde v Provence žil malíř Otakar Kubín.

Tyto věty stály na počátku problémů.

V češtině se francouzské slovo gites vyslovuje jako "žit". Stejnou výslovnost má kvůli zmíněné spodobě znělosti i slovo označující příslušníka židovské národa - Žid.

A obvinění z antisemitismu bylo na světě, protože rada posuzovala na základě stížností rozhorčených posluchačů zvukovou podobu reportáže.

Gites? Jen systém pronajímání domů

"Shodli jsme se v radě, že zde slovo Žid bylo použito ve smyslu, že je pronájem předražený," říká předseda rady Václav Žák.

Šéfredaktor Radiožurnálu Alexandr Pícha má celou věc za úsměvnou. "To nemá s Židy vůbec nic společného. Gites je francouzský systém pronajímání domů nebo jejich částí, nejčastěji na týden," vysvětluje.

Inkriminovaný dům s logem systému Gites de France na dveřích.
Inkriminovaný dům s logem systému Gites de France na dveřích. | Foto: Český rozhlas - Radiožurnál

Ve Francii funguje systém Gites de France, do kterého se majitel domu přihlásí a pronajme svou nemovitost třeba na dobu, kdy je sám na dovolené nebo na cestách. Někteří pronajímají jen části domů, a pak všechno funguje podobně jako i u nás známé "priváty".

"Antisemitský" podtext v reportáži se nelíbil ani posluchačům, kteří detail z francouzských reálií neznali. "Přišla velká spousta stížností na reportáž od jednotlivů i organizací. Na základě toho jsme se k pořadu vyjádřili," dodává předseda rady.

Pro stanici má rozhodnutí jen charakter upozornění, žádné finační sankce nebo jiné tresty z něj neplynou.

Čtěte více: Pícha nebude kandidovat na post ředitele Radiožurnálu

 

Právě se děje

Další zprávy