Poslanci rozhodli. Rada ČT má šest nových členů

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2014 16:43
Zákonodárci musejí ještě vybrat, kdo obsadí poslední volné místo v rozhlasové radě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Poslanecká sněmovna zvolila šest nových kandidátů do Rady České televize, kteří obsadí šest uprázdněných míst.

Do Rady Českého rozhlasu zatím poslanci zvolili dva kandidáty na tři volná místa, o dalším kandidátovi do rozhlasové rady rozhodnou v dalším kole volby ještě v průběhu středy. Oznámil to předseda sněmovní volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Do Rady ČT poslanci zvolili redaktora ČRo Jana Bednáře, filosofa a publicistu Michaela Hausera, bývalého rektora Vysoké školy ekonomické Richarda Hindlse, novináře internetového deníku Referendum Vratislava Dostála, novináře Luboše Beniaka a bývalou poslankyni KSČM Ivanu Levou.

Do Rady Českého rozhlasu zvolila Sněmovna v prvním kole volby Jiřího Vejvodu, který v minulosti v ČRo pracoval, a muzikoložku Hanu Dohnálkovou.

Do druhého kola volby na zbývající místo v rozhlasové radě postoupili někdejší vrcholový veslař, nyní technický ředitel Sportcentra Račice Václav Chalupa a evangelický farář Miloš Rejchrt, jenž v minulosti v rozhlasu vedl náboženskou redakci.

Oživení v mezích zákona

Mediální analytik a pedagog Milan Šmíd míní, že noví členové mohou přinést jisté oživení, ovšem v rámci limitů stanovených zákonem. "Jako pozitivní vidím, že jde víceméně o osobnosti, které již mají nějaký veřejný profil," řekl.

Poukázal zároveň na to, že šestice zvolená do Rady ČT je pravo-levá, podobně jako je rozdělený Parlament. Žádné radikální změny nicméně neočekává. "Základní struktura je daná a pokud dojde ke změnám, tak pouze postupným," dodal.

Do televizní rady se nedostal například někdejší mluvčí úřednické vlády Roman Prorok, který obdržel jen jeden hlas, ani Zdeňka Hůlová, která v minulosti v Radě ČT již zasedala. Nedostala se do ní ani novinářka Petra Procházková, které dalo hlas 82 poslanců. Ve volbě členů rozhlasové rady neuspěli třeba hudebník Mikoláš Chadima a spisovatelka Lenka Procházková.

Kandidátů do Rady ČT bylo po užším výběru celkem 18, do Rady ČRo celkem devět. Sítem sněmovního volebního výboru neprošli mimo jiné jejich dosavadní předsedové Milan Uhde a Tomáš Ratiborský. Do televizní rady se původně přihlásilo 58 lidí, do rozhlasové rady 37 lidí. Rada ČT je patnáctičlenná, Rada ČRo devítičlenná.

Princip fungování a výběru členů do mediálních rad se v poslední době stal diskutovaným tématem. Politický výběr kandidátů nominovaných jednotlivými sdruženími kritizují občanské iniciativy i lidé z médií, kultury a dalších oborů.

"Legislativní změnu v dohledné době nevidím, i když vím, že uvnitř jednotlivých politických stran jsou různé názory na změnu mediální legislativy," uvedl Šmíd. Upozornil přitom na snahu právničky Hany Marvanová, která navrhuje upravit volbu do Rady ČT.

 

Právě se děje

před 22 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 46 minutami

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy