Rada České televize se bude zabývat stížností redaktorů

ČTK ČTK
6. 11. 2013 7:30
Redaktoři v dopise kritizovali postup šéfredaktora redakce zpravodajství Mrzeny.
Snímek je ilustrační.
Snímek je ilustrační. | Foto: repro. ČT

Praha - Rada veřejnoprávní České televize by se ve středu měla mimo jiné zabývat stížností 23 redaktorů kvůli údajnému zasahování do zpravodajství před parlamentními volbami.

Dopis podepsali zaměstnanci ČT24 včetně moderátorky Daniely Drtinové a zástupce šéfredaktora zpravodajství Adama Komerse. Redaktoři v dopise kritizovali postup šéfredaktora redakce zpravodajství Petra Mrzeny. Tvrdili, že Mrzena zasahoval do zpravodajství televize ve prospěch prezidenta Miloše Zemana a jeho spřízněné strany SPOZ.

Šest desítek redaktorů zpravodajství ČT ovlivňování podoby zpráv ale následně v dopise generálnímu řediteli ČT Petru Dvořákovi odmítlo. V dalším dopise ještě 16 redaktorů upřesnilo, že chtěli podpořit ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala, kterému údajně hrozilo odvolání.

Generální ředitel ČT Dvořák se rozhodl nechat všech dvanáct údajných pochybení vedení redakce zpravodajství vzniklých v průběhu letošního roku prošetřit nezávislým auditorem.

Redaktory, kteří si stěžovali na údajné zásahy do zpravodajství, v úterý podpořil Český filmový a televizní svaz a další organizace. Vyzvaly Radu ČT, ať se nespoléhá na audit zadaný Dvořákem a prověří věc sama. Dopis desítek redaktorů ČT, kteří se staví za šéfa zpravodajství Šámala, podle organizací informace ze stížnosti nevyvrací, protože kritizuje hlavně Mrzenu a delší časové období než jen volby do Sněmovny.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy