Půl milionu lidí nemá kam dát dítě do školy. Úřady zaspaly

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 4. 2014 10:55
Ministerstvo financí sice připravilo dotační program, díky kterému se měly školy postavit, místo toho ale stojí samotný program. Chybí pravidla čerpání.
Školy nemají kapacity přijmout všechny prvňáčky (Ilustrační foto).
Školy nemají kapacity přijmout všechny prvňáčky (Ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Třída je jen jedna, budoucích prvňáčků ale sedmdesát. Středočeské Řevnice se vloni dostaly do neřešitelné situace. Co s tím? Vyberte děti losem, vzkázal jim tehdy krajský úřad. Rodiče dětí se proto vzbouřili.

Jenomže nejsou sami. Podobně musejí o místa pro prvňáky bojovat i lidé z jiných míst republiky. Podle statistik chybí kapacity až 350 obcím. V těch žije až půl milionu lidí. A jejich problém se hned tak nevyřeší.

Ministerstvo financí totiž zaspalo. V loňském roce sice vyhlásilo dotační program na pomoc obcím, v rámci kterého chtělo rozdat až miliardu korun na stavbu nových škol, jenomže tím také skončilo.

Chybí pravidla, jak peníze rozdělit

"Dotační program je sice schválený, ale nejsou k němu pravidla, podle kterých se měly peníze rozdělovat,“ upozorňuje bývalá starostka a současná členka sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Věra Kovářová (TOP 09).

Obce si podle ní sice nechaly zpracovat projekty, některé dokonce začaly vybírat stavební firmu, budovat ale nic nezačnou. „Místo toho se budou prvňáčci znovu učit v provizorních prostorách. Některé školy je posílají do tělocvičen, jiné do hasičárny, další sedí v kabinetech,“ popsala své zkušenosti poslankyně.

Za pravdu jí dávají sami starostové.

„Projekt máme v podstatě hotový a v současné chvíli vybíráme zhotovitele. Už teď ale víme, že nic z toho nestihneme," potvrzuje třeba starosta Mukařova u Prahy Rudolf Semanský. Znovu proto připravuje náhradní řešení – nechá přistavět takzvané kontejnerové třídy.

Program začne v červnu, v září jdou děti do školy

Na výstavbu nové školy by prý potřeboval čtyřicet milionů, od státu si sliboval asi osmdesát procent z částky. Školní docházku by prý s novou školou zabezpečil až 270 místním dětem. „Letos už to ale nebude. Takže jenom doufáme, že se projekt nezastaví úplně a že se stavbou budeme moci začít alespoň na podzim,“ říká Semanský.

S tím počítá i ministerstvo financí, které peníze na dotační program uvolňuje. „V současnosti dokončujeme dokumentaci pro příslušný podprogram. Předpokládáme, že přijímání žádostí bude zahájeno na přelomu května a června letošního roku,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Peníze tak sice načerpají starostové ještě letos, stavět ale už nestihnou. V prvním roce navíc dostanou jen část slíbené sumy - 300 milionů. Celkem by měly jít na výstavbu 224 nových tříd včetně zázemí pro učitele asi dvě miliardy korun.

Nejhůř jsou na tom satelity

Nedostatek míst ve školách sužuje stále více měst a vesnic.

Podle expertů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří situaci mapovali, mají největší problémy takzvaná satelitní městečka v okolí Prahy a Brna.

„Živelně jsme stavěli městečka pro mladé rodiny s dětmi, aniž bychom mysleli na infrastrukturu,“ vysvětluje to starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen. 

Starostové přitom musí dětem svých obyvatel školní docházku zajistit. Pokud to nejde přímo v místní škole, musejí se podle ministerstva školství domluvit s některou z okolních „spádových“ obcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy