Půl milionu lidí nemá kam dát dítě do školy. Úřady zaspaly

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
18. 4. 2014 10:55
Ministerstvo financí sice připravilo dotační program, díky kterému se měly školy postavit, místo toho ale stojí samotný program. Chybí pravidla čerpání.
Školy nemají kapacity přijmout všechny prvňáčky (Ilustrační foto).
Školy nemají kapacity přijmout všechny prvňáčky (Ilustrační foto). | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Třída je jen jedna, budoucích prvňáčků ale sedmdesát. Středočeské Řevnice se vloni dostaly do neřešitelné situace. Co s tím? Vyberte děti losem, vzkázal jim tehdy krajský úřad. Rodiče dětí se proto vzbouřili.

Jenomže nejsou sami. Podobně musejí o místa pro prvňáky bojovat i lidé z jiných míst republiky. Podle statistik chybí kapacity až 350 obcím. V těch žije až půl milionu lidí. A jejich problém se hned tak nevyřeší.

Ministerstvo financí totiž zaspalo. V loňském roce sice vyhlásilo dotační program na pomoc obcím, v rámci kterého chtělo rozdat až miliardu korun na stavbu nových škol, jenomže tím také skončilo.

Chybí pravidla, jak peníze rozdělit

"Dotační program je sice schválený, ale nejsou k němu pravidla, podle kterých se měly peníze rozdělovat,“ upozorňuje bývalá starostka a současná členka sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Věra Kovářová (TOP 09).

Obce si podle ní sice nechaly zpracovat projekty, některé dokonce začaly vybírat stavební firmu, budovat ale nic nezačnou. „Místo toho se budou prvňáčci znovu učit v provizorních prostorách. Některé školy je posílají do tělocvičen, jiné do hasičárny, další sedí v kabinetech,“ popsala své zkušenosti poslankyně.

Za pravdu jí dávají sami starostové.

„Projekt máme v podstatě hotový a v současné chvíli vybíráme zhotovitele. Už teď ale víme, že nic z toho nestihneme," potvrzuje třeba starosta Mukařova u Prahy Rudolf Semanský. Znovu proto připravuje náhradní řešení – nechá přistavět takzvané kontejnerové třídy.

Program začne v červnu, v září jdou děti do školy

Na výstavbu nové školy by prý potřeboval čtyřicet milionů, od státu si sliboval asi osmdesát procent z částky. Školní docházku by prý s novou školou zabezpečil až 270 místním dětem. „Letos už to ale nebude. Takže jenom doufáme, že se projekt nezastaví úplně a že se stavbou budeme moci začít alespoň na podzim,“ říká Semanský.

S tím počítá i ministerstvo financí, které peníze na dotační program uvolňuje. „V současnosti dokončujeme dokumentaci pro příslušný podprogram. Předpokládáme, že přijímání žádostí bude zahájeno na přelomu května a června letošního roku,“ řekl Aktuálně.cz mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Peníze tak sice načerpají starostové ještě letos, stavět ale už nestihnou. V prvním roce navíc dostanou jen část slíbené sumy - 300 milionů. Celkem by měly jít na výstavbu 224 nových tříd včetně zázemí pro učitele asi dvě miliardy korun.

Nejhůř jsou na tom satelity

Nedostatek míst ve školách sužuje stále více měst a vesnic.

Podle expertů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří situaci mapovali, mají největší problémy takzvaná satelitní městečka v okolí Prahy a Brna.

„Živelně jsme stavěli městečka pro mladé rodiny s dětmi, aniž bychom mysleli na infrastrukturu,“ vysvětluje to starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen. 

Starostové přitom musí dětem svých obyvatel školní docházku zajistit. Pokud to nejde přímo v místní škole, musejí se podle ministerstva školství domluvit s některou z okolních „spádových“ obcí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují protesty proti převratu, mají už sedm obětí

Nejméně sedm lidí v neděli podle agentur zemřelo a řada dalších utrpěla zranění v Barmě, kde dál pokračují protesty proti nedávnému vojenskému převratu a s nimi i tvrdé represe vůči demonstrantům. Bezpečnostní složky je zatýkají po stovkách a manifestace rozhání vodními děly, slzným plynem, omračujícími granáty a zřejmě také střelbou.

Zásahy bezpečnostních složek proti shromážděním se podle agentury AP zdají být čím dál agresivnější, ovšem protestní hnutí dosud neztrácelo na síle.

V největším barmském městě Rangúnu v neděli násilnosti vypukly dopoledne při pochodu studentů medicíny. Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazovaly demonstranty prchající před policisty i to, jak lidé pomáhají zraněným. Co jim krvavá zranění způsobilo, nebylo jasné, některá média ale hlásila střelbu ostrými náboji. Desítky studentů a dalších lidí skončily ve vazbě, píše AP.

Jedna žena zemřela na infarkt poté, co policie zasáhla omračujícími granáty proti demonstraci učitelů v Rangúnu. O úmrtí informovala dcera oběti a kolegové učitelé, píše Reuters. Střílelo se také ve městě Dawei, jeden člověk tam zemřel. Podle listu Myanmar Now zemřeli dva lidé také ve druhém největším městě Mandalaj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy