Psychiatrický pacient vzal policistům pistoli a postřelil je. Pak spáchal sebevraždu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 10. 4. 2018 20:46
Policisté podle záchranářů nejsou v ohrožení života.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Domažlice - V Domažlicích se v úterý dopoledne střílelo v azylovém domě. Psychiatrický pacient postřelil služební zbraní dva policisty. Pak se sám střelil do hlavy, zraněním podlehl.

Zbraň, kterou muž střílel, patřila jednomu z policistů ze zasahující hlídky, potvrdil Aktuálně.cz mluvčí GIBS Ivo Mitáček. "Civilista se dostal ke služební zbrani, byli postřelení dva policisté a následně byla služební zbraní spáchána sebevražda," shrnul Mitáček s tím, že pacient se dostal ke zbrani pouze jednoho z policistů.

Co se na místě odehrálo a jakým způsobem se muž k služební zbrani dostal, je předmětem šetření. Mitáček večer televizi Nova řekl, že věc zůstává v šetření policie. "Nebyly zjištěny okolnosti, které by nás opravňovaly zahájit nějaké úkony nebo se případem dále zabývat," dodal.

Postřelení dvou policistů potvrdil na Twitteru i ministr vnitra Lubomír Metnar. "Oba postřelení policisté jsou nyní v péči lékařů," napsal. 

Policejní prezident Tomáš Tuhý řekl televizi Nova, že policisté jsou už po operaci a jejich stav je stabilizovaný. "Klíčové bude, co nám řeknou, až budou v pořádku," uvedl. Odmítl spekulovat o tom, zda pochybili. To, že GIBS neshledala důvody k tomu, aby věc převzala, podle něj "trošku něco indikuje".

Čtyřiatřicetiletý muž zemřel, řekla policejní mluvčí Martina Korandová. Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň, pod niž azylový dům patří, uvedl, že pacient byl klientem domova asi rok a donedávna byl bezproblémový. Dnes měl být po zhoršení stavu převezen k hospitalizaci.

"Policisté z Domažlic vyjížděli dnes dopoledne na asistenci zdravotnické záchranné službě, v rámci které došlo ke střelbě a poranění celkem tří osob, z toho dvou policistů," informovala policie na Twitteru.

Situaci popsal i vedoucí Azylového domu Domažlice Jiří Svoboda. Podle něj se nejprve společně s přivolanými záchranáři snažili muže přimět k tomu, aby šel dobrovolně na vyšetření k sanitce, což se jim nakonec podařilo. "V sanitce se ale následně zablokoval, vystoupil ven a snažil se vrátit do domu," vysvětlil Svoboda.

Poté přijela policejní hlídka, před kterou muž utekl zpět do pokoje. "Policisté se snažili dostat dovnitř, v jednu chvíli se ale muži podařilo zmocnit se zbraně a několikrát vystřelit," popsal Svoboda a dodal, že o postřelené policisty se okamžitě postarali záchranáři. 

 "Po několika vteřinách se pak z pokoje ozval další výstřel. Když jsem opatrně nahlédl dovnitř, uviděl jsem, že se klient střelil do hlavy.," doplnil šéf azylového domu. 

"Dle prvotních informací šlo o běžné oznámení týkající se asistence u nespolupracujiciho pacienta, na které vyjeli policisté příslušného obvodního oddělení. Zranění policistů nejsou život ohrožující, 34letý muž zraněním podlehl," dodala.

Psychiatrický pacient v azylovém domě nespolupracoval s naší RZP (rychlá zdravotnická pomoc) posádkou, nejevil známky agresivity, uvedla prvotní informace Andrea Divišová z krajské zdravotnické záchranné služby.

Záchranáři si proto přizvali k asistenci policejní hlídku, aby mohli muže převézt do nemocnice. Muž přitom postřelil dva policisty a pak sám sebe. Policejní mluvčí neuvedla, kde muž vzal zbraň, ani jak byli policisté zraněni. Oba postřelení jsou v péči lékařů Domažlické nemocnice.

Incident stal v charitním azylovém domě v Kozinově ulici, jeho vedoucí Jiří Svoboda pouze potvrdil, že na místě zasahuje policie a záchranná služba.

Psychicky nemocný muž, nejspíš schizofrenik, byl klientem azylového domu asi rok. "Byl plně kompenzován, jeho stav byl plně stabilizován a spolupracoval na odstranění svých problémů. Hledala se cesta, jak mu pomoci. Zhruba před pár dny přestal brát léky a stav byl komplikovanější," popsal Lodr.

Mužův stav se zhoršil v noci na dnešek, ráno byl proto přivolán psychiatr. "Bylo rozhodnuto, že je třeba toho pána neprodleně odvézt na vyšetření a hospitalizovat," uvedl Lodr. Muž podle něj odmítl nastoupit do sanitky, proto musela být přivolána policie.

Postřelení policisty ve službě je v České republice poměrně výjimečné. V posledních deseti letech použil střelnou zbraň například v září 2008 několikanásobný vrah Roman Postl, který v Ústeckém kraji při útěku zastřelil osmadvacetiletého policistu.

O rok později při přestřelce v pražských Řeporyjích zemřeli kriminalista a recidivista, policistu zasáhla odražená kulka ze služební zbraně. V březnu 2012 byli při zatýkání dvojice lupičů na jihu Čech u hranic s Rakouskem zraněni dva policisté, podle všeho je zranily odražené kulky.

V prosinci 2013 pak Kosovan Skender Bojku v obci Herink u Prahy postřelil před domovní prohlídkou policistu z Útvaru rychlého nasazení. Skrz dveře jej zasáhl do opasku a ochranné vesty v oblasti podbřišku. Soudy muže nejprve poslaly na čtyři roky do vězení, když ale pravomocný rozsudek v květnu 2016 zrušil Ústavní osud, žalobkyně stíhání zastavila. Bojku se hájil tím, že střílel v sebeobraně, policisty pokládal za lupiče.

 

Právě se děje

Další zprávy