Prymula je ministr strachu, demonstrovali v Praze protestující bez roušek a rozestupů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
27. 9. 2020 17:26
Kolem čtyř stovek lidí protestovalo v neděli v Praze proti vládním opatřením, která mají zpomalit šíření koronaviru. Protest svolala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON) a jeho účastníci většinou neměli roušky ani nedodržovali rozestupy. Řečníci kritizovali především premiéra Andreje Babiše a nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Vadí jim hlavně povinné nošení roušek uvnitř.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula po svém uvedení do úřadu
Ministr zdravotnictví Roman Prymula po svém uvedení do úřadu | Foto: ČTK

Řečníci si stěžovali, že opatření jsou povinná a oni nemají možnost volby. K totalitnímu režimu přitom přirovnávali některá současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorách. Zmiňovali i Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Premiér Babiš dlouhodobě tvrdí, že je v archivních dokumentech veden neoprávněně.

U Prymuly zase mimo jiné lidé upozorňovali na možný střet zájmů v souvislosti s jeho živnostenským oprávněním, na jehož základě mohl mimo jiné vyrábět zdravotnické prostředky či zpracovávat studie. "Oprávnění si Prymula tento týden nechal pozastavit," upozornila už dříve Česká televize.

Lidé na demonstraci s sebou měli české vlajky. Někteří si přinesli také transparenty, například s nápisy Demisi nebo defenestraci, Jsem pro imunitu, Prymula - ministr strachu nebo Nechceme vakcínu, chceme svobodu. Naprostá většina účastníků neměla roušky, lidé nedodržovali ani rozestupy. Podle odhadu ČTK se jich sešlo zhruba 400.

Od pondělka jsou roušky povinné v Praze i v celém Středočeském kraji na hromadných venkovních akcích s účastí nad 100 lidí. Ve vnitřních prostorách budov v celé České republice se musí roušky nosit od 10. září, zhruba o týden později byly nařízeny i ve třídách při výuce s výjimkou prvního stupně základních škol.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno 63 294 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech opakovaně překonávaly rekordy. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí. Aktuálně nemocných je zhruba 31 800 lidí, většina má mírný průběh nemoci.

 

Právě se děje

před 41 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy