První pražský mrakodrap čekají změny. Na střeše otevře kavárnu, v přízemí kino

První pražský mrakodrap čekají změny. Na střeše otevře kavárnu, v přízemí kino
Jako první noví majitelé opraví a znovu otevřou rozsáhlou střechu. Netřeba dodávat, že z vrcholu jedenáctipatrové stavby tyčící se nad okolní zástavbu se nabízí výhledy na celý Žižkov i zbytek Prahy. Jako na dlani se ze střechy Radosti návštěvníkům nabízí například památník na Vítkově.
I když je střecha Radosti navržena jako pobytová, pro veřejnost je více než 40 let nepřístupná a v současnosti není v dobrém stavu.
O využití více než čtyřicet let nepřístupné střechy se už navíc přihlásil kavárník Ondřej Kobza, známý tím, že se snaží střechám hlavního města vdechnout nový život.
Ondřej Kobza bude na střeše pořádat různé debaty, kulturní akce a zprovozní zde také novou kavárnu.
Foto: majetkovaunie.cz
Jakub Heller Jakub Heller
22. 5. 2019 10:31
Nezaměnitelnou funkcionalistickou dominantu pražského Žižkova, Dům odborových svazů, koupili loni v létě majitelé největší české koupelnové firmy Siko. Za přibližně miliardu korun. Od té doby se spekuluje o tom, co s domem bude. Teď rodina Jaroslavy Valové, která 52 metrů vysokou nemovitost získala, odhalila první podrobnosti. Zda objekt přetvoří v projekt nájemního bydlení, však zatím tají.

Jako první změnil rodinný podnik jméno budovy. Nově žižkovská dominanta nese jméno Radost. Nejčastěji je přitom známa jako Dům odborových svazů, někdy však také jako "kachlíkárna" podle charakteristického keramického obložení. Jen pro zajímavost, tuto přezdívku budova sdílí i se sídlem ministerstva vnitra na Letné.

"Pro dům jsme hledali český název s odkazem na jeho minulost. Jméno Radost v sobě obsahuje zkratku starého názvu domu a přitom trefně kontrastuje s tím, co se v domě v posledních šedesáti letech dělo," popisuje iniciátor oživení domu Martin Louda, který stojí společně s podnikatelem Vítězslavem Valou za celým projektem.

Teď na řadu přijdou potřebné opravy. Podle Loudy však nepůjde, minimálně zvenčí, o žádné zásadní zásahy do ikonické podoby budovy a na rekonstrukci by měli vydělat i běžní Pražané.

Nový výhled na Prahu ze 40 let uzavřené střechy

Jako první totiž noví majitelé opraví a znovu otevřou rozsáhlou střechu. Netřeba dodávat, že z vrcholu jedenáctipatrové stavby tyčící se nad okolní zástavbu se nabízí ničím nerušené výhledy na celý Žižkov i zbytek Prahy. Jako na dlani je ze střechy Radosti vidět například památník na Vítkově.

O využití více než čtyřicet let nepřístupné střechy se už navíc přihlásil pražský kavárník Ondřej Kobza, známý tím, že se snaží střechám hlavního města vdechnout nový život. Spolu s manželi Ivanem a Dagmar Havlovými už například znovuotevřel střechu pražského paláce Lucerna. Ta je na stálo přístupná od čtvrtka, 110 let od dokončení první části Lucerny. 

Podobné plány má i na Žižkově. "I když je střecha Radosti navržena jako pobytová, pro veřejnost je více než 40 let nepřístupná a v současnosti není v dobrém stavu. To chceme změnit. Ondřej Kobza na ní bude pořádat různé debaty, kulturní akce a zprovozní zde také novou kavárnu," říká Louda.

Obyvatelé Žižkova by také mohli ocenit, že má ve spodní části domu vzniknout nové moderní kino a coworkingová kavárna. Nižší podlaží pak doplní ateliéry pro umělce.

V horních patrech zůstanou kanceláře a v plánu jsou také nové byty. Stávající nájemníci - odborové svazy - totiž využívají zhruba jen 20 procent kancelářské plochy. "Do oprav bychom se rádi pustili v řádu měsíců, abychom budovu co nejdříve oživili, tak jak si zaslouží," říká Louda.

Nový projekt pro nájemní bydlení?

Společnost Siko se v posledních letech kromě prodeje koupelnového vybavení stále častěji pouští do developerských aktivit. Na stanici metra Luka otevřela úspěšný projekt nájemního bydlení Luka Living o 215 bytech. Téměř všechny tamní byty jsou obsazené.

Zdali i bývalý Dům odborových svazů čeká stejný osud, zatím není jasné. Podle Loudy se z něj má stát multifunkční centrum Žižkova. "Podrobnější plány ale patří k úvahám delšího časového horizontu, rádi bychom vše citlivě posoudili i vzhledem k architektuře budovy a jejímu okolí," dodává. Už dnes se však v objektu nachází bytové jednotky, které svou plochou přesahují velikost tří činžovních domů na Vinohradech. V nich už ale nájemníci jsou. 

Svou roli hraje i to, že budova je památkově chráněná a jakoukoliv její významnější proměnu musí schválit pražští památkáři. "Má to svá omezení, ale vzhledem k našemu respektu k autorům stavby a původnímu rázu domu to nevnímáme jako komplikaci, spíše jako výzvu," uzavírá Louda.

První pražský mrakodrap

Dům odborových svazů vznikl původně jako Všeobecný penzijní ústav v letech 1932 až 1934. Díky výšce 52 metrů bývá budova označována za první pražský mrakodrap. V roce 1951 ji začala přebírat Ústřední rada odborů, v roce 1990 byla převedena z majetku ROH do majetku nově ustavených odborů.

Od roku 1968 je budova, postavená podle projektu architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka, památkově chráněná. V současnosti ji tvoří 31 tisíc metrů čtverečních podlahové plochy, z toho 12 tisíc metrů čtverečních kanceláří. V nižších objektech na sever a na jih z ulic Seifertova a U Rajské zahrady je několik bytových jednotek.

Nový majitel objektu je společnost Dům Žižkov. Nejde tedy přímo o podnikatelský záměr rodinné společnosti Siko, členové rodiny Valových nicméně firmu Dům Žižkov vlastní jako akcionáři.

Jejich firma Siko je největší český prodejce koupelnového vybavení. První prodejnu otevřela v roce 1991 v jihočeských Čimelicích, nyní jich má více než 50 po celé ČR a na Slovensku. Zaměstnává 850 lidí.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy