"Zemřel spíš s koronavirem než na něj." První mrtvý v Česku trpěl řadou nemocí

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
22. 3. 2020 23:01
V Česku v neděli po sedmé hodině večer zemřel první člověk na nemoc Covid-19. Jde o pětadevadesátiletého muže z Prahy, který ležel na infekčním oddělení Nemocnice na Bulovce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Lékaři upozorňují, že muž byl chronicky nemocný, trpěl řadou jiných onemocnění spojených zejména se srdcem a důvodem jeho smrti bylo podle nich celkové vyčerpání organismu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil, že pacient prodělal například chronické srdeční selhání nebo chronickou ischemickou chorobu srdeční. Měl také kardiostimulátor. "Byl velmi nemocný. Samotní lékaři říkají, že by velmi pravděpodobně zemřel přirozenou smrtí na základě chorob, kterými trpěl," dodal Vojtěch v České televizi (ČT).

Ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice na Bulovce uvedl v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví jako důvod úmrtí "celkové vyčerpání orgánových rezerv".

Absenci příznaků typických pro kritické případy koronaviru potvrdil i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj byl mužův stav komplikovaný. "Nebyla tam typická pneumonie, jakou pozorujeme u všech těch případů, které jsou na jednotce intenzivní péče," uvedl v ČT Prymula, který je zároveň předseda Ústředního krizového štábu. "Neřekl bych, že zemřel na koronavirus, ale že zemřel s koronavirem," dodal.

Prymula i Vojtěch nicméně potvrdili, že i přesto bude muž v záznamech veden jako první oběť koronaviru v Česku.

Muž ležel na Bulovce od 18. března, kdy mu byla potvrzena nákaza, na standardním lůžku infekční kliniky. Nešlo tedy o jednoho z pacientů v kritickém stavu, o které se lékaři starají na jednotce intenzivní péče.

Muž se možná nakazil v léčebně dlouhodobě nemocných

Prymula v ČT také uvedl, že vzhledem k čerstvosti informace zatím nedokáže říct, kde se muž koronavirem nakazil. Ministr Vojtěch později dodal, že ostatním klientům domova pro seniory, ve kterém měl muž trvalé bydliště, vyšel test na koronavirus negativně. Je tedy podle něj pravděpodobné, že se nakazil v léčebně dlouhodobě nemocných, kde byl v poslední době také hospitalizován.

Ministr vnitra Jan Hamáček v reakci na první úmrtí na koronavirus v Česku napsal na Twitter, že doufá, že tato smutná zpráva "otevře oči těm, kdo tuto nemoc zlehčují". Prezident Miloš Zeman vyzval lidi, aby dodržovali přísná opatření, která v souvislosti s pandemií nařídila vláda.

Česko celkem eviduje více než 1100 prokázaných případů nákazy nemocí Covid-19. V nemocnicích je přes 70 lidí, na jednotkách intenzivní péče leží 19 z nich.

Jedenáct pacientů potřebuje plicní ventilaci, jeden je pak napojen na přístroj na mimotělní okysličování krve. "V tuto chvíli je několik osob v kritickém stavu. Nechci říct, že je stabilizovaný, ale nemění se. Každý z nich může zemřít, protože situace je velmi vážná," uvedl Roman Prymula.

V kritickém stavu je například pražský taxikář. Lékaři z Nemocnice na Bulovce mu plánují nasadit experimentální lék Remdesivir. Pětadevadesátiletému muži jej pro jeho nedostatečně rozvinuté plicní problémy podat nemohla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy