Průzkum: Většina Čechů je spokojena se svým lékařem

Hana Pražáková
18. 11. 2008 16:15
Za objednání k lékaři by někteří lidé i platili
S lékařem se o možném problému a jeho léčbě včas poraďte
S lékařem se o možném problému a jeho léčbě včas poraďte | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na práci svého praktického lékaře si stěžuje jen devět procent Čechů. Ukázal to průzkum, který si nechal zpracovat internetový zdravotnický portál lekari-online.cz.

Pětina lidí by si také podle výsledků výzkumu byla ochotna připlatit za možnost nechat se k lékaři objednat na konkrétní hodinu. To však nyní většina praktiků neumožňuje.

S přístupem svého praktického lékaře je velmi spokojeno 44 procent respondentů z celkem 955 dotazovaných. K variantě spíše spokojeno se přiklonilo 47 procent Čechů.

Nejspokojenější jsou mladí lidé ve věku mezi 16 a 19 lety a senioři nad 65 let.

"Tato situace svědčí o tom, že na českém zdravotnickém trhu je již dostatečný výběr praktických lékařů, a díky tomu si pacienti mohou zvolit lékaře, který nejlépe vyhovuje jejich individuálním potřebám," říká Pavel Hilbert z webu lekari-online.cz.

Výzkum se také věnoval problematice objednávání pacientů k praktickým lékařům na kontrérní hodinu. Zde dvě třetiny respondentů uvedli, že jejich lékař objednávání neumožňuje, nebo dohodnuté časy nedodržuje.

Tam, kde systém objednávání funguje, jej využívají především mladí lidé do 25 let, svobodní pacienti, lidé s vyššími příjmy, studenti a podnikatelé.

Za objednávání na konkrétní hodinu by nejochotněji platili Pražané, kde se zřejmě na ošetření čeká déle.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy