Průzkum: Většina Čechů je spokojena se svým lékařem

Hana Pražáková
18. 11. 2008 16:15
Za objednání k lékaři by někteří lidé i platili
S lékařem se o možném problému a jeho léčbě včas poraďte
S lékařem se o možném problému a jeho léčbě včas poraďte | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Na práci svého praktického lékaře si stěžuje jen devět procent Čechů. Ukázal to průzkum, který si nechal zpracovat internetový zdravotnický portál lekari-online.cz.

Pětina lidí by si také podle výsledků výzkumu byla ochotna připlatit za možnost nechat se k lékaři objednat na konkrétní hodinu. To však nyní většina praktiků neumožňuje.

S přístupem svého praktického lékaře je velmi spokojeno 44 procent respondentů z celkem 955 dotazovaných. K variantě spíše spokojeno se přiklonilo 47 procent Čechů.

Nejspokojenější jsou mladí lidé ve věku mezi 16 a 19 lety a senioři nad 65 let.

"Tato situace svědčí o tom, že na českém zdravotnickém trhu je již dostatečný výběr praktických lékařů, a díky tomu si pacienti mohou zvolit lékaře, který nejlépe vyhovuje jejich individuálním potřebám," říká Pavel Hilbert z webu lekari-online.cz.

Výzkum se také věnoval problematice objednávání pacientů k praktickým lékařům na kontrérní hodinu. Zde dvě třetiny respondentů uvedli, že jejich lékař objednávání neumožňuje, nebo dohodnuté časy nedodržuje.

Tam, kde systém objednávání funguje, jej využívají především mladí lidé do 25 let, svobodní pacienti, lidé s vyššími příjmy, studenti a podnikatelé.

Za objednávání na konkrétní hodinu by nejochotněji platili Pražané, kde se zřejmě na ošetření čeká déle.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy