Průzkum: Kupónová privatizace byla propadák, shodují se Češi

ČTK ČTK
25. 11. 2014 12:33
Zhruba nerozhodný je názor, jestli se po roce 1989 podařilo vybudovat základy demokracie.
Češi letos slaví výročí 25 let od pádu komunismu
Češi letos slaví výročí 25 let od pádu komunismu | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká veřejnost je rozdělená v otázce hodnocení demokratických principů v zemi. Podle 54 procent lidí se v ČR po roce 1989 podařilo vybudovat základy demokracie, téměř srovnatelný podíl Čechů ale zastává opačné stanovisko.

V hodnocení odborných kvalit politiků ale převládá názor, že současní političtí představitelé jsou větší odborníci než představitelé režimu před rokem 1989. Pohled na kupónovou privatizaci je jasně negativní. Jako správný krok ji hodnotí jen 18 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Od roku 1993 do roku 2006 zaznamenával STEM poměrně stabilní názor zhruba třípětinové většiny občanů, že základy demokracie se vybudovat podařilo. "Od roku 2010 do roku 2012 můžeme sledovat pokles podílu pozitivních názorů a narůstající rozčarování z aktuální situace ve společnosti," uvedla agentura. V roce 2012 bylo o existenci demokratických základů v Česku přesvědčeno 34 procent lidí, loni to bylo už 47 procent.

Také podíl těch, kteří míní, že současní politici jsou na vyšší odborné úrovni a jsou schopnější než představitelé minulého režimu, v posledních letech vzrostl. Zatímco v roce 2010 tento názor zastávalo 52 procent Čechů, nyní jich je 63 procent. Stále je to ale zhruba o deset procentních bodů méně než v polovině 90. let.

V hodnocení demokratických základů českého systému a odborné úrovně politických elit jsou pozitivnější lidé s vysokoškolským vzděláním, stoupenci ODS a TOP 09 a pravicově orientovaní. Negativnější postoje jsou častější mezi staršími občany, sympatizanty KSČM a příznivci levice.

Při hodnocení změn po roce 1989 v ekonomické oblasti se 74 procent lidí shodne na tom, že porevoluční vrácení majetku původním vlastníkům nebo jejich dědicům bylo správnou věcí. Jasně negativní je ale hodnocení kupónové privatizace. Jen 18 procent Čechů ji hodnotí jako správný krok.

"V názorech na restituce a kupónovou privatizaci se sociodemografické skupiny obyvatel příliš neliší. Projevují se však podle očekávání rozdíly podle politického zaměření respondentů," uvedla agentura. S restitucemi souhlasí většina sympatizantů všech parlamentních stran, ale mezi příznivci KSČM je míra souhlasu jasně nejnižší (60 procent). Kritika kupónové privatizace je sice také většinovým názorem, ale stoupenci ODS výrazně častěji než ostatní souhlasí s tím, že šlo o správný krok (40 procent).

Průzkum se uskutečnil od 31. října do 9. listopadu a zúčastnilo se ho 1071 lidí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy