Průlomový rozsudek pro Česko a EU: Majitel wifi nemůže za to, když přes jeho síť někdo poruší zákon

Petr Koděra Petr Koděra
Aktualizováno 15. 9. 2016 18:32
Podle čerstvého rozhodnutí Evropského soudního dvora v Lucemburku není provozovatel wifi zodpovědný za to, když si přes jeho síť například někdo pirátsky stáhne film nebo hudbu. Evropští soudci řešili konkrétní případ německého obchodníka Tobiase McFaddena. Společnost Sony ho zažalovala u mnichovského soudu a chtěla po něm odškodné 800 eur za porušení autorského zákona. To proto, že kdosi přes wifi v McFaddenově obchodě se světelnou a zvukovou technikou nabízel nelegálně ke stažení hudební dílo, k němuž má firma Sony autorská práva. Podle soudců to ale nebyla McFaddenova chyba. Doporučili přitom poskytovatelům internetu zdarma, aby síť zaheslovali a žádali po uživatelích jejich osobní údaje.
Foto: Thinkstock

Lucemburk – Majitel kavárny či jiného obchodu nabízejícího zdarma internet nemůže být potrestaný za to, pokud někdo přes jeho wifi poruší zákon. Například tím, že si nelegálně stáhne hudbu nebo film. V průlomovému rozsudku, který nyní bude okamžitě závazný pro celou EU včetně Česka, to řekl ve čtvrtek Evropský soudní dvůr v Lucemburku.

Evropští soudci rozhodovali případ německého obchodníka Tobiase McFaddena. Společnost Sony ho zažalovala u mnichovského soudu a chtěla po něm odškodné 800 eur za porušení autorského zákona. To proto, že kdosi přes wifi v McFaddenově obchodě se světelnou a zvukovou technikou nabízel nelegálně ke stažení hudební dílo, k němuž má firma Sony autorská práva.

Zaheslujte si wifi

McFadden se však od začátku hájil, že za něco takového nemůže být odpovědný. Německé soudy si při rozhodování nebyly jisté a obrátily se na Evropský soudní dvůr, který nyní dal za pravdu podnikateli. V rozsudku konstatoval, že bezplatné zpřístupnění wifi sítě veřejnosti pro přilákání potenciálních zákazníků ke zboží nebo službám obchodu představuje "službu informační společnosti".

"Nositel autorských práv se nemůže vůči tomuto poskytovateli domáhat náhrady škody na základě toho, že tato síť byla použita třetími osobami k porušení jeho práv," vysvětlují ve svém rozhodnutí evropští soudci.

Zároveň ale tvrdí, že provozovatel wifi byl měl předcházet zneužití. Například síť zabezpečit heslem a sdělit ho jen tomu, kdo uvede svou totožnost. Tak by se zamezilo anonymnímu využití sítě. "Příkaz k zabezpečení internetového připojení heslem může zajistit rovnováhu mezi právy duševního vlastnictví nositelů autorských práv na jedné straně a právy na svobodu podnikání poskytovatelů přístupu a svobodu informací uživatelů sítě na straně druhé," píší soudci.

 

Právě se děje

Další zprávy