O dění kolem hradního protokoláře Forejta se zajímá protidrogová centrála

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 7. 12. 2016 14:16
Národní protidrogová centrála začala prověřovat dění kolem bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta, sdělil Aktuálně.cz šéf protidrogových policistů Jakub Frydrych s tím, že v tuto chvíli jsou na samém začátku. "Vyšetřování je silné slovo. Jednoznačně vyhodnocujeme informace, které máme, abychom si vyhodnotili, o jaké jednání jde," vysvětlil Frydrych.
Jindřich Forejt
Jindřich Forejt | Foto: DVTV

Praha – Dění kolem bývalého hradního protokoláře Jindřicha Forejta začala prověřovat Národní protidrogová centrála, potvrdil Aktuálně.cz její šéf Jakub Frydrych.

"Případem se samozřejmě zabýváme, protože jsme obdrželi informace z veřejných zdrojů," řekl Aktuálně.cz šéf Frydrych a dodal, že v tuto chvíli jsou na samém začátku.

"Vyšetřování je silné slovo. Jednoznačně vyhodnocujeme informace, které máme, abychom si vyhodnotili, o jaké jednání jde," vysvětlil dál Frydrych. Nechtěl však říct, zda se děním kolem Forejta zabývá jenom jeho útvar, nebo i další policejní složky. 

Hrad v úterý oznámil, že se šéf protokolu Forejt na vlastní žádost ze zdravotních a osobních důvodů odchází z funkce. Média však spekulovala o tom, že skutečné důvody odchodu vlivného úředníka jsou jiné. 

Může jít o chyby, kterých se v posledních týdnech dopouštěl, ale také o kompromitující video, na kterém má být Forejt zachycen mimo jiné v situaci, která připomíná konzumaci drog. Fotky z videa, jehož pravost nelze ověřit, v pondělí zveřejnil server Hlídací pes. Sám Forejt se ke svému konci dosud nevyjádřil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy