Proti kvótám: SPD vyhlásilo petici za referendum o vystoupení z EU, ODS spustila výzvu Ne kvótám

Marcela Trávníčková
24. 9. 2015 17:32
Peticí a výzvou reagovaly dvě parlamentní politické strany na rozhodnutí Rady Evropské unie schválit povinné kvóty, které bude muset Česká republika akceptovat. Svoboda a přímá demokracie přišla s peticí za referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Občanská demokratická strana zase ve čtvrtek spustila webové stránky nekvotam.cz.
Tomio Okamura na demonstraci proti uprchlíkům.
Tomio Okamura na demonstraci proti uprchlíkům. | Foto: David Kohout

Praha - Peticí a výzvou reagovaly dvě politické strany na rozhodnutí Rady Evropské unie schválit povinné kvóty, které bude muset Česká republika akceptovat. Parlamentní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v úterý vyhlásilo petici za referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie. Během dvou dnů ji podepsalo téměř 53 tisíc obyvatel. Občanská demokratická strana (ODS) zase ve čtvrtek spustila webové stránky nekvotam.cz. Výzvu zatím podepsalo necelých dva tisíce lidí.

SPD, jehož předsedou je Tomio Okamura, reagovalo na schválení povinných kvót pro přerozdělování imigrantů Evropskou unií peticí. Podle hnutí představuje schválení zásadní porušení suverenity a nezávislosti České republiky, dokonce použilo srovnání s událostmi března 1939 a srpna 1968. Požaduje proto referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie.

Zároveň upozornilo, že přijetí ústavního zákona o referendu prosazovalo v Parlamentu České republiky již třikrát. “Odpovědí je arogance vládních stran i stran takzvané opozice. České politické elity zradily vlastní občany a prodaly naši státnost. Slyšíme jen plané sliby a vidíme prázdná gesta,” uvedlo hnutí u petice. Její text zní: "Žádáme Parlament České republiky, aby přijal ústavní zákon umožňující občanům České republiky rozhodnout v referendu o vystoupení České republiky z Evropské unie."

Hnutí kromě možnosti podepsat petici přes internet spustilo také papírovou verzi a zahájí sběr podpisů na podpisové archy v ulicích po celé republice. Okamura na svých stránkách vyzývá, aby lidé mluvili i se staršími spoluobčany, seniory a vysvětlovali jim názory SPD. "Starší lidé často nemají internet, a bohužel tak věří prolhaným a zmanipulovaným médiím," napsal.

ODS považuje rozhodnutí premiéra Sobotky podvolit se přijetí povinných kvót za jednoznačné selhání. "Nyní proto žádám vládu, aby využila všech legislativních a politických prostředků k zneplatnění rozhodnutí o zavedení povinných kvót," uvedl předseda strany Petr Fiala. Jeho výzvu mohou lidé podpořit na internetu.

“Vládu jsem opakovaně vyzýval k tomu, ať představí plán, jak budeme situaci řešit,” zdůraznil Fiala. Přístup vlády však označil za nezodpovědný. "Vláda ani nepočítala s tím, že k hlasování o kvótách dojde a že budeme přehlasováni. Nepřipravila si další kroky, které musejí z naší strany následovat," dodal.

Podle něj jsou migrační kvóty nesmyslné a neřeší problém migrační krize. Jedná se jen o přenášení problémů některých zemí do dalších států Evropské unie. Tu obvinil také z prosazení kvót pomocí hrozeb a nátlakových prostředků.

"Pokud jednou připustíme, aby se tímto způsobem hlasování kvalifikovanou většinou převálcovala na sílu menšina v základních otázkách státní suverenity, může se to v budoucnu kdykoli opakovat. Proto je důležité tento precedens hned na počátku nepřipustit," doplnil místopředseda ODS Jan Zahradil.

 

Právě se děje

Další zprávy