Protest, diskuse a karneval, to bude 17. listopad

Domácí Domácí
15. 11. 2012 10:36
Naštvanost lidí je veliká, přijde jich hodně, řekli zástupci platformy Stop vládě
Foto: Jan Langer

Praha -  Odboráři, studenti a občanské iniciativy z platformy Stop vládě pozvali občany na demonstraci 17. listopadu. Začíná ve 13 hodin na Václavském náměstí, pokračuje ve 14 hodin pochodem na Národní třídu. Cílem je nejen protestovat, ale i dokázat, že občané jsou schopni formulovat vlastní představy o uspořádání společnosti.

Z tohoto důvodu budou od 11 hodin na Václavském náměstí připraveny petiční a diskusní stany, kde odborníci budou diskutovat s lidmi na téma demokracie, veřejná služba, zdravotnictví či sociální péče. Dojde i na metanolovou kauzu či sKartu. Diskusní fóra pořádají také studenti v prostorách pražské Filozofické fakulty.

Na brífinku vystoupil i předseda Herecké asociace Jiří Hromada. Ten mimo jiné řekl, že jdou jako před 23 lety ruku v ruce se studentským hnutím.

Podobně jako před 23 lety se demonstranti zasadili o vznik vyšetřovací komise Federálního shromáždění pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, Hromada žádal vyšetřovací výbor, který prověří dokumenty BIS a spolupráci "mafiánů" a politiků.

Zástupkyně iniciativy ProAlt Nikola Šimandlová prohlásila, že tragikomické hlasování sněmovny minulý týden bylo poslední kapkou, trpělivost občanů přetekla."Způsob hlasování z minulého týdne je vrcholem drzosti a arogance moci," uvedla.

Neoliberální vládnutí je podle ní v krizi, nefunguje. Škrty nejsou funkční a krizi naopak prohlubují.  Není to jen problém České republiky, ale většiny Evropy, což dle Šimandlové ukázaly středeční protesty v několika evropských zemích.

Česká republika nevzkvétá ani nevoní

"Rádi bychom pozvali občany bez rozdílů politické příslušnosti, aby dali jasně najevo svůj nesouhlas se současnou politikou. Česká republika nevzkvétá a mám pocit, že už ani moc hezky nevoní, parafrázoval slova Václava Havla Josef Středula, předseda odborového sdružení KOVO. 

Na otázku, jakou účast očekává, Středula odpověděl: "Pokud bychom to počítali podle nespokojených občanů, tak by nám Praha nestačila. Budeme se těšit, že lidí přijde opravdu hodně."

Organizátoři demonstrace si od akce slibují, že by mohl začít dialog s vládou o zaměstnanosti, o českém průmyslu, o zdravotnictví, o situaci v dopravě či v sociální péči.

"Pokud se nic nestane, může to mít ta nejdramatičtější pokračování, protože ta naštvanost stoupá, rostou aktivity radikálních skupin," upozornil Středula.

Demonstrace bude mít i odlehčený charakter. Studenti chystají v čele pochodu alegorický vůz, herci zase karnevalový průvod směrem na Kampu, jenž bude symbolizovat současné dění.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Tropické teploty nad 30 stupňů vydrží na většině území ještě v pondělí. Bouřky dorazí ze západu dnes večer a v celé zemi se mohou objevit až do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy