Nejsme pojišťováci, ale pošťáci. Zaměstnanci pošty v Praze demonstrují kvůli podmínkám v práci

Domácí ČTK Domácí, Klára Galová, ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2016 12:09
Zaměstnanci České pošty demonstrují v Praze proti pracovním a mzdovým podmínkám ve firmě. Asi 40 demonstrantů se kolem půl dvanácté vydalo z Hlavního nádraží směrem na Václavské náměstí a odtud Jindřišskou ulicí před sídlo České pošty v ulici Politických vězňů. Akci pořádá Nezávislé odborové sdružení pracovníků České pošty SOS-21, vadí jim tlak na zaměstnance kvůli uzavírání pojistek či prodeji doplňkového zboží. Vedení pošty považuje protest za neoprávněný.
Několik desítek pošťáků demonstrovalo v Praze proti pracovním poměrům.
Několik desítek pošťáků demonstrovalo v Praze proti pracovním poměrům. | Foto: ČTK

Praha - Proti pracovním a mzdovým podmínkám demonstruje v Praze část zaměstnanců České pošty. Protest pořádá Nezávislé odborové sdružení pracovníků České pošty SOS-21. Demonstranti se kolem půl dvanácté vydali z Hlavního nádraží směrem na Václavské náměstí a odtud Jindřišskou ulicí před sídlo České pošty v ulici Politických vězňů.

Na demonstraci je podle redaktorky Aktuálně.cz zhruba 40 lidí, polovinu tvoří stoupenci Strany zelených z Prahy 2. Lidé mají transparenty "Nejsme pojišťováci, ale pošťáci" a "Pošta není banka". Odmítají nabízení pojištění a podobné aktivity aliančních partnerů, které pokud neplní, čelí v zaměstnání sankcím. Žádají i zvýšení platu a jsou proti rušení míst.

"Cílem demonstrace je upozornit na tlak, kterému musí čelit zaměstnanci pošt například kvůli uzavírání pojistek a prodeji zboží na základě smluv s aliančními partnery. V případě neplnění těchto aktivit jsou lidé vystaveni sankcím. Předpokládáme účast kolem sto až sto padesáti osob," uvedl organizátor Petr Pohl z organizace SOS-21. Další zaměstnanci vyjádří svůj souhlas s požadavky odborů tím, že budou na pracovišti nosit reflexní vesty.

Vedení pošty považuje protest za neoprávněný. "Stávka či demonstrace jsou krajní variantou a měly by být využívány po vyčerpání všech jednání mezi vedením podniku a odbory," uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

S Pohlem se prý v rámci pravidelných setkání naposledy potkal před dvěma týdny a žádal ho o předložení konkrétních požadavků, o nichž má pošta jednat. "Argumenty, které uvádí jako důvody k protestní akci, na těchto setkáních nikdy nepřednesl. Pan Pohl při posledním jednání pouze sdělil, že cílem protestní akce je likvidace vedení České pošty," tvrdí Elkán.

Další odbory protest nepodporují

Ředitel Elkán také upozornil, že Pohlova iniciativa nemá podporu dalších odborů, které na České poště působí. Předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová potvrdila, že svaz se k protestu nepřipojí. "Preferujeme běžné nástroje sociálního dialogu, se zaměstnavatelem jednáme při řešení problémů klasicky. Demonstrace je podle nás za touto hranicí," řekla Budweiserová.

Česká pošta zaměstnává přes 31 tisíc lidí a provozuje kolem 3200 poboček. Její roční tržby se pohybují mezi 19 a 20 miliardami korun. Doplňkový prodej, který část poštovních odborů kritizuje, vynese firmě na tržbách zhruba 200 milionů korun ročně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy