Nejsme pojišťováci, ale pošťáci. Zaměstnanci pošty v Praze demonstrují kvůli podmínkám v práci

Domácí ČTK Domácí, Klára Galová, ČTK
Aktualizováno 22. 2. 2016 12:09
Zaměstnanci České pošty demonstrují v Praze proti pracovním a mzdovým podmínkám ve firmě. Asi 40 demonstrantů se kolem půl dvanácté vydalo z Hlavního nádraží směrem na Václavské náměstí a odtud Jindřišskou ulicí před sídlo České pošty v ulici Politických vězňů. Akci pořádá Nezávislé odborové sdružení pracovníků České pošty SOS-21, vadí jim tlak na zaměstnance kvůli uzavírání pojistek či prodeji doplňkového zboží. Vedení pošty považuje protest za neoprávněný.
Několik desítek pošťáků demonstrovalo v Praze proti pracovním poměrům.
Několik desítek pošťáků demonstrovalo v Praze proti pracovním poměrům. | Foto: ČTK

Praha - Proti pracovním a mzdovým podmínkám demonstruje v Praze část zaměstnanců České pošty. Protest pořádá Nezávislé odborové sdružení pracovníků České pošty SOS-21. Demonstranti se kolem půl dvanácté vydali z Hlavního nádraží směrem na Václavské náměstí a odtud Jindřišskou ulicí před sídlo České pošty v ulici Politických vězňů.

Na demonstraci je podle redaktorky Aktuálně.cz zhruba 40 lidí, polovinu tvoří stoupenci Strany zelených z Prahy 2. Lidé mají transparenty "Nejsme pojišťováci, ale pošťáci" a "Pošta není banka". Odmítají nabízení pojištění a podobné aktivity aliančních partnerů, které pokud neplní, čelí v zaměstnání sankcím. Žádají i zvýšení platu a jsou proti rušení míst.

"Cílem demonstrace je upozornit na tlak, kterému musí čelit zaměstnanci pošt například kvůli uzavírání pojistek a prodeji zboží na základě smluv s aliančními partnery. V případě neplnění těchto aktivit jsou lidé vystaveni sankcím. Předpokládáme účast kolem sto až sto padesáti osob," uvedl organizátor Petr Pohl z organizace SOS-21. Další zaměstnanci vyjádří svůj souhlas s požadavky odborů tím, že budou na pracovišti nosit reflexní vesty.

Vedení pošty považuje protest za neoprávněný. "Stávka či demonstrace jsou krajní variantou a měly by být využívány po vyčerpání všech jednání mezi vedením podniku a odbory," uvedl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

S Pohlem se prý v rámci pravidelných setkání naposledy potkal před dvěma týdny a žádal ho o předložení konkrétních požadavků, o nichž má pošta jednat. "Argumenty, které uvádí jako důvody k protestní akci, na těchto setkáních nikdy nepřednesl. Pan Pohl při posledním jednání pouze sdělil, že cílem protestní akce je likvidace vedení České pošty," tvrdí Elkán.

Další odbory protest nepodporují

Ředitel Elkán také upozornil, že Pohlova iniciativa nemá podporu dalších odborů, které na České poště působí. Předsedkyně Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Jindřiška Budweiserová potvrdila, že svaz se k protestu nepřipojí. "Preferujeme běžné nástroje sociálního dialogu, se zaměstnavatelem jednáme při řešení problémů klasicky. Demonstrace je podle nás za touto hranicí," řekla Budweiserová.

Česká pošta zaměstnává přes 31 tisíc lidí a provozuje kolem 3200 poboček. Její roční tržby se pohybují mezi 19 a 20 miliardami korun. Doplňkový prodej, který část poštovních odborů kritizuje, vynese firmě na tržbách zhruba 200 milionů korun ročně.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy