Prostě čau a hotovo. Na magistrátu vládne řeznické chování, říká odvolaný šéf botanické zahrady

Michael Švec Michael Švec
30. 11. 2016 19:00
Rada hlavního města v úterý nečekaně odvolala ředitele botanické zahrady v Troji Oldřicha Vacka, který byl přitom do funkce jmenován jen o půl roku dříve. Důvody magistrát nevysvětlil a jen uvedl, že Vacek byl ještě ve zkušební době. Vacek, který tutéž funkci zastával v letech 2003 až 2012, se podle svých slov důvody svého odvolání dosud nedověděl a žádnou kritiku z magistrátu neslyšel. "Odvážil bych se to hodnotit tak, že pan náměstek Dolínek uvedl celou radu v omyl tím, že poskytl nepravdivé informace," prohlásil v Aktuálně.cz.
Oldřich Vacek
Oldřich Vacek | Foto: ČTK

Už jste se dozvěděl, proč vás v úterý rada odvolala z čela botanické zahrady?

To bohužel stále nevím.

Podle radní Jany Plamínkové vás primátorčin náměstek Petr Dolínek kritizoval za vyhazování zaměstnanců. Můžete to potvrdit?

K odchodu zaměstnanců samozřejmě docházelo. Po nástupu do funkce jsem propustil čtyři, ostatní lidé odešli na vlastní žádost a já na ně nevyvíjel žádný tlak. Pan Dolínek po mně čtyři dny předtím chtěl, abych mu poslal seznam všech personálních změn, které vznikly v botanické zahradě. Skutečně jsem mu vytáhl všechny lidi, kteří odešli z botanické zahrady za rok 2016.

Proč jste ty čtyři konkrétní lidi propustil?

V případě provozně-ekonomické náměstkyně jsem byl absolutně nespokojen s její činností, za dobu jejího působení se botanická zahrada ocitla v deficitu a nevím, jestli se to podaří do konce roku vyrovnat. A hlavně tam bylo upřednostňování určitých spřátelených firem, kterým dávala zakázky. Pokud jde o tiskovou mluvčí, tu jsem nepotřeboval a žádnou další jsem nechtěl. Dalšího zaměstnance řešil spíše nový náměstek a už s ním dál pracovat nechtěl.

A vedoucí technologií měl spolu s předchozí paní ředitelkou určitý právní problém. Na paní ředitelku (Věru) Bidlovou, pokud vím, je už podáno obvinění z porušení povinností při správě cizí věci. A tento zaměstnanec byl obviněn z napomáhání. Takže tam si myslím, že to bylo celkem v pořádku, a za těmito výpověďmi si absolutně stojím.

Když jste řekl, že provozně-ekonomická náměstkyně vybírala firmy podle osobního klíče, to je asi už i důvod pro trestní oznámení. Podal jste ho?

Ne, trestní oznámení jsem nepodával, protože je to velice komplikované. Už jsem to konzultoval s policií a v takovémto stavu je to obtížně prokazatelné.

Radní Plamínková argumentovala tím, že v botanické zahradě vznikla petice proti vašemu působení. Vy jste něco takového zaznamenal?

Zrovna dnes (ve středu) ráno, když jsem předával funkci svému nástupci, jsem se na to opět ptal paní ředitelky (magistrátního odboru pro sport a volný čas Soni) Fáberové a ta řekla, že žádná petice není, a dokonce nepotvrdila ani žádnou stížnost. Je to z mého pohledu nefér jednání – pokud přijde na ředitele jakákoliv stížnost, čekal bych, že to příslušný radní nebo náměstek nějakým způsobem projedná, seznámí ho s tím a případně řekne: tytyty, koukej to nějakým způsobem vyřešit. Nebo se domluvíme na tom, že stížnost je neoprávněná, a odloží se to. 

Dolínek uvedl radu v omyl

Takže vaše odvolání radní vysvětlují nepravdivými argumenty?

Odvážil bych se to hodnotit tak, že pan Dolínek uvedl celou radu v omyl tím, že poskytl nepravdivé informace. Nebo informace, ke kterým jsem se nemohl vyjádřit. Z mého pohledu jsou to nepravdivé informace.

Plánujete se bránit? Máte možnost?

Z hlediska právního je všechno v pořádku, využili možnosti zákoníku práce a předposlední den mé zkušební lhůty mě odvolali. Druhá je úroveň lege artis, tedy podle zvyklostí, a tam si myslím, že to jednání bylo velmi neseriózní. Pokud je někdo ve zkušební lhůtě, tak považuji za správné, když nadřízený přijde a řekne: máte tyto a tyto problémy, a pokud je nezlepšíte, nebudeme s vámi dál spolupracovat. Žádná výtka tam ale nebyla. Prostě čau a hotovo.

Máte vy nějaké vysvětlení, proč k tomu došlo a proč tímto způsobem?

Za dobu, co jsem působil pod Magistrátem hlavního města Prahy, musím říct, že komunikační úroveň se neobyčejně zhoršila, je to v podstatě až řeznické chování. Nicméně vysvětlení tam můžou být dvě – a jsou to pouze fabulace. Buď jsem byl přijat skutečně na půl roku, když se botanická zahrada zmítala v obrovských problémech po předchozím vedení. Byly tam skutečně petice a nepříjemné, napružené vztahy. A řekli si: potřebujeme tam Vacka, ať zklidní situaci, a po půl roce ho vyšoupneme. Tomu by nasvědčovalo to, že jsem dostal zkušební dobu šest měsíců, tedy maximum, jaké umožňuje zákoník práce, a za celou dobu jsem byl na základním platu, který je víceméně směšný a podstatně vyšší mají všichni náměstci a řada středního managementu botanické zahrady. Takže s tím nechtěli nic dělat a brali to tak, že on si to tady užije a za půl roku bude končit.

A druhá možnost?

Můžou to být i věci týkající se mých personálních zásahů. Ty dámy, které tam původně byly, jsou všechny kmenové zaměstnankyně magistrátu a třeba se prostě pomstily.

Jako že jste někomu šlápl na kuří oko?

To jsem šlápl.

Připouštíte, že jsou věci, které se vám nepovedly, a že nějaký důvod pro vaše odvolání existovat mohl?

Připouštím. Když něco děláte, můžou vzniknout chyby. Ale tam se dostáváme do té druhé, etické úrovně. Bylo by slušné říci: děláš to špatně, tady jsi udělal strašnou chybu, a z toho důvodu tě odvolávám. Ale to se nestalo. Pan Dolínek mě pozval na úterý na jedenáctou hodinu, ale vůbec nepřišel. Nechal to vyřešit paní ředitelku Fáberovou a (vedoucího magistrátního oddělení volného času Luboše) Čutu. Čekal bych určité chlapské jednání, aby řekl: hele, já tě nechci, tady máš odvolání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy