Investor plánuje postavit ekologické centrum u botanické zahrady, lidé se proti tomu bouří

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
10. 7. 2016 6:30
V pražských Bohnicích, u botanické zahrady, má vyrůst ekologické centrum s rozhlednou pokrytou horolezeckou stěnou. Místní ale investorovi nevěří a proti záměru se bouří. Pod peticí už se sešlo kolem čtyř tisíc podpisů, lidé projekt připomínkují i na ministerstvu životního prostředí. Investor se snaží mírnit emoce a přesvědčit lidi, že projekt jejich městské části prospěje.
Místní nesouhlasí s tím, aby investor kvůli projektu vykácel stromy v bohnickém lese. Ten argumentuje, že stromy potřebují prořezat a nepůjde o velký zásah.
Místní nesouhlasí s tím, aby investor kvůli projektu vykácel stromy v bohnickém lese. Ten argumentuje, že stromy potřebují prořezat a nepůjde o velký zásah. | Foto: United Architect Studio

Praha - Podél pražské botanické zahrady se táhne pás listnatého lesa, kam chodí lidé z okolních bytovek na procházky nebo venčit psy. Bohnické panorama se ale má proměnit – podle plánu majitelů pozemku a zároveň investorů padne 143 stromů a na místě vyroste devítipodlažní rozhledna s půdorysem 16 na 10 metrů, restaurace a parkoviště pro 29 aut.

Investor projekt prezentuje jako ekologické centrum zaměřené na naučné a poznávací aktivity, místní ale jeho záměrům příliš nevěří a proti stavbě sepisují petice a stížnosti. Jak uvádí bohnická iniciativa Proti plotu na svých stránkách, obávají se například toho, že investor po získání všech povolení upraví projekt tak, že na místě vzniknou například služební byty.

"Lidé nechtějí, aby jim někdo omezoval zelenou plochu, plánovaná stavba navíc bude příliš vyčnívat nad stromy. Les zůstával dlouhá léta nedotknutelný a obáváme se, že jakmile tady někdo něco postaví, bude to návod pro další," říká jeden ze členů místní iniciativy, Petr Kalla.

EIA může projekt zkomplikovat

Lidé z Bohnic se o plánu dozvěděli jen pár dní před tím, než na ministerstvu životního prostředí skončilo připomínkování v rámci takzvaného zjišťovacího řízení. V něm úředníci vyhodnocují, zda projekt potřebuje posudky vlivu na přírodu, takzvané EIA. Aktivisté rozjeli internetovou a letákovou kampaň, která místní na projekt upozornila a během dvou dnů se u úředníků sešlo na 650 připomínek proti stavbě. Což je podle nich neobvyklé číslo.

"V současné době připravují kolegové závěry zjišťovacího řízení, kde vypořádají připomínky. Vydají je do čtrnácti dnů," uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. Začátek stavby je plánovaný na konec roku, pokud by ale projekt musel podstoupit kolečka procesu EIA, mohl by se o několik měsíců zpozdit, nebo by nemusel projít vůbec.

Na smělý plán upozornila aktivisty členka zastupitelstva na Praze 8, Eliška Vejchodská (Strana Zelených). Chtěla, aby se ke stavbě, k níž se už předtím nesouhlasně vyjádřila rada městské části, řekli své i místní.

"Myslím si, že obavy místních jsou velmi oprávněné. Stavba se jmenuje 'Naučné a poznávací aktivity Troja', ale název je velmi zavádějící. Vznikl tak, že si vlastník pozemku přečetl územní plán, kde je přesně napsané, že na místě mohou vzniknout jen naučné a poznávací aktivity. Nevím, jestli se dá věřit využití, které uvádějí v plánu, ale samotný název je taková klička. Je to velmi neseriózní a ten přístup mi vadí," vysvětluje Vejchodská.

Investoři místní uklidňují

Obyvatele Bohnic vyděsilo také třeba to, že architekti a investoři, kteří projekt připravují, za sebou mají developerské projekty nebo obchodní centra - architekti ze studia United Architect, jsou také například autory obchodního centra Chodovec nebo administrativních budov v Novém Opatově. Majitelé pozemku a zároveň investoři, Marian Ješko a Václav Paparega z firmy Rock Arena Troja se nyní snaží situaci uklidňovat a přesvědčit Bohnické, že je jejich nápad dobrý a není se čeho bát. Své záměry jim chtějí brzy veřejně vysvětlit.

"Lidé si domýšlejí nesmysly, vůbec neuvažujeme, že by tam měly být byty. A plánovaná budova není žádné betonové monstrum, ale rozhledna s horolezeckou stěnou obložená dřevem. Jde o tubus, v němž je vnitřní schodiště, uvnitř budou expozice. Vznikne tam také lanové centrum, restaurace a klubovny. Jsme stoprocentně přesvědčeni, že náš záměr je správný," říká zástupce vlastníků pozemku Roman Oubrecht, který je „duchovním otcem“ projektu a považuje jej za geniální doplnění k blízké zoologické a botanické zahradě. Masivního kácení stromů se podle něj místní nemusejí obávat – z pozemku velkého 14,5 tisíce metrů čtverečních se na aktivity využije jen 500 metrů čtverečních.

Autoři projektu podle Oubrechta nyní chtějí jednat s městskou částí a získat pro stavbu rozhledny evropské peníze, aby bylo vstupné pro lidi únosné a investorům se vložené peníze dřív vrátily. Kolik peněz do projektu vloží, ještě nemají přesně určeno, půjde ale pravděpodobně o desítky milionů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy