Pražští radní odvolali ředitele botanické zahrady Vacka. To snad není možné, reagují zaměstnanci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 11. 2016 16:17
Pražští radní odvolali z funkce ředitele botanické zahrady Oldřicha Vacka, který ji vedl od června. Důvod jeho odvolání neuvedli. "Ředitel byl odvolán ve zkušební době," odpověděl bez dalších podrobností mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Zaměstnance botanické zahrady Vackovo odvolání překvapilo. Vacek byl ve funkci od června letošního roku, zahradu už vedl i v letech 2003 až 2012.
Botanická zahrada v Praze.
Botanická zahrada v Praze. | Foto: ČTK

Praha – Radní hlavního města odvolali z funkce ředitele botanické zahrady v Troji Oldřicha Vacka. Důvod v materiálu, který schválili radní, není uveden. Řízením zahrady byl dočasně pověřen vedoucí jejího sekretariátu Bohumil Černý. Vacek ve vedení zahrady končí okamžitě. Praha bude nyní ve výběrovém řízení hledat jeho nástupce. Vacek řekl, že mu nikdo nesdělil důvod odvolání, ani mu nikdo nedal najevo nespokojenost.

"Vzhledem k chování magistrátu to bylo očekávatelné. Zarazil mě ale postup, když mi za celou dobu nebyla sdělena jakákoliv nespokojenost a ani k odvolání mi nesdělili důvod. To mi připadá nefér. Pouze od vás novinářů vím, že jsem prý nenaplnil manažerská očekávání," řekl Vacek.

Podle radní Jany Plamínkové (STAN) Vacek ve funkci selhal. "Podle kolegy Dolínka se ředitel ve funkci neosvědčil. Například vyhodil z funkce ekonomického náměstka i hlavní účetní a botanická zahrada byla bez lidí, kteří by se v orientovali v ekonomice. Dělal rozsáhlé personální změny ve vedení zahrady a podle mých informací proti němu zaměstnanci sepsali petici," sdělila Aktuálně.cz politička.

"Ředitel byl odvolán ve zkušební době," odpověděl stručně tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman na dotaz, jaké jsou důvody Vackova odvolání.

Zaměstnance botanické zahrady odvolání jejich ředitele překvapilo. "To snad není možný," uvedla jedna z pracovnic, která nechtěla být jmenována. Podle ní nikdo o tom, že se schyluje k Vackovu odvolání, neměl tušení.

Vacka (1961) město ve výběrovém řízení vybralo letos v květnu, do funkce nastoupil 1. června. V čele zahrady již jednou byl, a to v letech 2003 až 2012. Poté jej nahradila Věra Bidlová, kterou rada v červenci 2015 odvolala kvůli chybám v hospodaření zahrady. Bidlová výtky odmítla.

Podle dokumentu, který v pondělí schválili radní, by měla být soutěž vypsána nejpozději do konce února příštího roku. Do nového výběrového řízení se Vacek prý hlásit nebude. "Po zkušenostech se současným magistrátem ani omylem, je to jáma lvová," řekl.

Botanickou zahradu v Troji, která je příspěvkovou organizací hlavního města, ročně navštíví 300 tisíc návštěvníků. Její provoz loni stál asi 74 milionů korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy