Proč jsou čáry na obloze? I Češi propadli jejich hrozbě

Jan Gazdík Jan Gazdík
7. 10. 2013 11:54
Vědci v Česku také čelí rostoucímu tlaku příznivců teorie chemtrails
Zážitek, nebo důvod ke strachu?
Zážitek, nebo důvod ke strachu? | Foto: Lubomír Světnička

Praha - Kondenzační stopy, které se ve velkých výškách táhnou za dopravními letouny, děsí stále větší počet lidí a zdejší vědecké i státní instituce se kvůli nim dostaly v posledních měsících pod zesílenou palbu dotazů.

V Českém hydrometeorologickém ústavu, Ústavu fyziky atmosféry, na ministerstvu životního prostředí, na Katedře meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty UK, a dokonce i na ministerstvu obrany registrují rostoucí počet žádostí o vysvětlení a o pomoc.

Stoupence teorie "chemtrails" spojuje víra, že za vším stojí světové židovské hnutí společně s nejbohatšími rodinnými klany, které si s podporou NATO podmaňují národy. Tím, že v exhalacích z letecké dopravy rozprašují drogy, psychotropní látky a jiné chemikálie. Pod jejich vlivem jsou prý lidé poslušnými vykonavateli cizí vůle.

"Věří tomu stále více lidí. Přesvědčování či diskusím, v nichž jsem se snažil vysvětlit, že se mýlí a že není důvod k obavám, jsem věnoval hodně času a nervů... avšak marně, " říká profesor Jan Bednář z katedry meteorologie Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. "Za několik desítek let své praxe jsem se nesetkal s ničím, co by teorie o ´chemtrails´, tudíž o cíleném rozprašování chemikálií z velkých dopravních letounů, potvrzovalo."

Čára na nebi

Hrozbě vzdušného chemického ohlupování lidí, takzvaného "chemtrails", se přesto věnuje hned několik webů s nemalou návštěvností.

Jen pro příklad. Na hojně navštěvovaném webu New World Order Opposition si pisatel vystupující pod jménem Khamala Santi  stěžuje: "Naše státy vedou nemocní psychopatičtí politici a jejich stejně tak postižení přátelé bankéři podporovaní a krytí vědeckými tvrzeními o neexistenci pokusů na lidech a planetě".

Když se pak expert na družicovou meteorologii Martin Setvák z hydrometeorologického ústavu pokusil zastáncům teorie "chemtrails" vysvětlit, že není důvod se běžných kondenzačních stop (které vznikají jen za určité vlhkosti a teploty vzduchu) obávat, byl označen za geoinženýrského zločince.

"Touha po ovládání je jim (meteorologům - pozn. red.) přednější, mají na to podporu těch nejbohatších psychopatů světa. Koho zajímají nějaké děti a patologie toxicity, kterou produkujeme? A pan Setvák a jeho kolegové? Jsou předpojatí proti jakýmkoli jiným možným netradičním vysvětlením, skvěle slouží jako obranný štít našich psychopraktik," napadají meteorology zastánci "chemtrails".

Pilotů se neptejte

Pokud toužíte být inzultováni, pak se českých dopravních pilotů zeptejte, zda jim při tankování do palivových či "jiných skrytých" nádrží letounů jsou psychotropní látky přidávány.

"Jakékoliv vysvětlování je marné," říká rezignovaně jeden z nich. "Stejně jako když například lidem v Horoměřicích nedaleko ruzyňského letiště bezvýsledně vysvětlujeme, že na ně před přistáním nevypouštíme z nádrží žádné palivo, ale že efekt, který při vlhkém počasí pozorují nad křídly klesajících letounů, je zkondenzovaná vodní pára vznikající vlivem podtlaku."

Foto: Lubomír Světnička

Doklad, že takové vysvětlení ne všichni berou, podává na jednom z chemtrails webů Ingrid Gallasová. "Západní a vojenské mocnosti nám nejen ničí počasí a likvidují atmosféru, ale i lidskou psychiku a lidské zdraví jako takové," píše. "Tolik lidí na světě už ví, že chemtrails způsobují odporně kovově šedivou oblohu. Jde navíc o plyny nanočástic těžkých kovů a možná i virů bakterií."

Legrace to není

Ačkoli by tyto teorie mohly být důvodem výsměchu, uznávaný psychiatr Oldřich Vinař zachovává vážnou tvář. 

"Každá psychická infekce je velmi zlá věc a nejsou s ní žerty," říká. "Ve středověku na ni doplácely porodní báby, když je inkvizice upalovala. Internet je sice obrovská vymoženost, ale dnes se jím tato infekce šíří doslova lavinovitě. Lidé jsou znechuceni politikou... anebo i jinak frustrováni a pak jim stačí nabídnout i neuvěřitelnou příčinu rozčarování, bezradnosti či depresí a tahle ´berlička - vysvětlení´ je pak často zbaví soudnosti."

V 70. letech minulého století, v době vrcholící studené války, se tak například i ve vyspělých západních státech rozšířilo přesvědčení, že za neustálými ústupky Sovětskému svazu může být nadměrné a v té době módní užívání psychofarmak, jimiž jsou celé sociální skupiny (a tudíž i političtí lídři) doslova oblbovány. "No a teď tuhle roli strašáka převzal zaručený konec světa anebo ´chemtrails´, respektive NATO, mocní bankéři či židovské společenství," říká psychiatr Vinař, podle něhož víra v takové vysvětlení lidem uleví. 

Odborníci tomu říkají AHA efekt: Aha, už vím, proč mám pořád špatnou náladu. Aha, už vím, proč trpím úzkostmi.

Rozprašujte ocet

O úzkostech lidí z čar na nebi vypovídá experiment jednoho z meteorologů. Zkusmo se naboural na jeden z webů šířících teorii chemtrails - OrgoNet - a doporučil lidem jako spolehlivou ochranu před psychotropním spadem octové antidotum. 

Chemtrailisté krátce poté prohlásili ocet za účinnou zbraň číslo jedna. Meteorologovu teorii, že octová pára velmi silně ionizuje a čistí vzduch kolem nás, začaly přebírat i ostatní servery. Jedna z maminek si dokonce pochvaluje, že když kolem sebe a kočárku rozstřikuje v parku ocet, hned se jí dýchá lépe a má prý i dobrou náladu.

Klimatolog Radim Tolasz se pak stal nejcitovanějším českým vědcem, když 1. dubna na svém blogu naoko přiznal, že se mu zhroutil  odborný svět a veřejně se omluvil, že v názorech na "chemtrails" projevil značnou neznalost a bezohlednost.

"Dokonce jsem se dočetl, že jsem byl kvůli tomu odvolán z funkce náměstka hydrometeorologického ústavu a odsunut za trest do Ostravy," vzpomíná dnes Tolasz.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy