Problém s vakcínou proti TBC. Lékaři raději přestali očkovat

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 9. 2015 16:10
Polská vakcína proti tuberkulóze se podle českých lékařů dodává v příliš velkém balení a ampulky nemají uzávěr. Hrozí tak kontaminace. Lékaři nechtějí za látku odpovídat, raději přestali očkovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští lékaři řeší problém s novou polskou vakcínou proti tuberkulóze. Nedokážou prý zajistit, že naočkují děti bezpečně. Raději proto neočkují. Ministerstvo jedná s dodavatelem původní vakcíny, aby se do Česka vrátil.

Polská vakcína, která se do Česka začala dovážet letos na jaře, se do ordinací dostává v nevhodném balení – v ampulkách po deseti dávkách. Podle lékařů se proto po rozbalení nedá bezpečně skladovat a hrozí kontaminace látky.

„Zatímco dřív jsme dostávali vakcínu od dánského výrobce, která byla zabalena v lahvičkách s uzávěrem, takže ji šlo i po rozbalení bezpečně skladovat, polská látka přichází v ampulkách,“ popisuje například primářka Plicního střediska Říčany a současně členka České pneumologické a ftizeologické společnosti Pavla Nykodýmová.

Všechno je jinak - složení i skladování

Takto připravená vakcína se podle ní snadno znehodnotí. „Pokud nemá nádobka uzávěr, nikdy stoprocentně nezajistíme, že se vakcína při manipulaci a skladování nekontaminuje,“ vysvětluje lékařka. Látka se přitom skladovat musí - každá z ampulek obsahuje zhruba deset dávek vakcín, což lékař najednou nespotřebuje.

Dalším lékařům vadí i původ vakcíny. "Polská látka je vyrobena z jiného kmene a obsahuje jiný počet zárodků, než byli čeští lékaři doposud zvyklí. Takže ani nemáme zkušenosti s tím, jak na ni budou naši pacienti reagovat,“ přidala primářka Nykodýmová. Lékaři přitom nesou za jakékoliv nežádoucí účinky odpovědnost.

Odborná společnost už se proto obrátila na ministerstvo zdravotnictví a žádala o jiné řešení. Ovšem marně. „Dopis jsme odeslali už v květnu, žádná odpověď ale nepřišla,“ tvrdí lékařka. Řada kolegů proto podle ní řeší situaci tak, že děti raději neočkuje.

Na výběr bylo Polsko a Bulharsko

Vedení resortu ovšem lékaře uklidňuje. "Problém řešíme, jen potřebujeme víc času. Jednáme s dánskou firmou, aby se na český trh vrátila," řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Prozatím prý získal od firmy alespoň příslib, že vakcíny na český trh dodá v příštím roce.

Do té doby si ale budou muset lékaři vystačit s polskou variantou. Výrobců, kteří by látku proti tuberkulóze nabízeli, totiž podle něj není mnoho. „My jsme měli možnost vybírat mezi polskou a bulharskou vakcínou, zvolili jsme méně komplikovanou cestu,“ dodal Valenta.

Upozornil, že pokud by ministerstvo mimořádnou dodávku z Polska nezajistilo, čeští pacienti by žádnou ochranu proti nemoci neměli. Původní dodavatel – firma SSI Kodaň Dánsko – totiž z českého trhu odešel. „Firma reagovala na zrušení plošného očkování proti tuberkulóze,“ vysvětlil Valenta. Očkovací látka tak v tuzemsku od konce minulého roku chyběla.

Jak dlouho látka vydrží? To výrobce doposud neřešil

Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní podle Valenty zkoumá, jak dlouho rozbalená a naředěná polská vakcína BCG 10 vydrží. Polský výrobce totiž takovou informaci v příbalovém letáku neuvádí. Se skladováním vakcíny nepočítá.

Očkování proti tuberkulóze je totiž v Polsku povinné, takže se větší balení látky bez problémů spotřebuje – lékaři očkují novorozeňata většinou už přímo v porodnici. Očkovací látka se takovým způsobem v Polsku používá už padesát let.

„Oslovili jsme ale výrobce vakcíny, stejně jako polskou laboratoř, která vydává certifikáty jednotlivým šaržím vakcíny, a nabídli ministerstvu několik způsobů řešení,“ podotkla mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková. Rozhodnuto by podle ní mělo být zhruba v druhé polovině září.

Nejnižší počet nemocných na světě

Povinné očkování proti tuberkulóze mělo původně i Česko, před pěti lety ale ministerstvo zdravotnictví tuto povinnost zrušilo. Česko totiž patří dlouhodobě mezi země s nejnižším počtem lidí s tuberkulózou na světě.

Počet nakažených navíc stále klesá. Třeba předloni lékaři napočítali jen 502 nových pacientů s tuberkulózou – o stovku méně než v roce 2012. Necelá pětina přitom byli cizinci.

Bezplatné očkování už se proto dává jen rizikovým skupinám novorozenců - například dětem, jejichž rodinní příslušníci či jiní členové domácnosti už tuberkulózu mají. Očkují se i miminka, která se narodila nebo delší čas pobývala v zemi, kde je výskyt nemoci vyšší než čtyřicet případů na 100 tisíc obyvatel.
Ostatním dětem musí očkování zaplatit rodiče.

Tuberkulóza patří mezi kapénkové infekce. U nakaženého pacienta se objeví nejprve kašel a dušnost, později se přidají horečky. Lidé se potí a vykašlávají krev. U některých pacientů se mohou objevit i neurologické problémy, zvětšení uzlin nebo kožní vyrážka.

 

Právě se děje

před 39 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy