Problém s vakcínou proti TBC. Lékaři raději přestali očkovat

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
7. 9. 2015 16:10
Polská vakcína proti tuberkulóze se podle českých lékařů dodává v příliš velkém balení a ampulky nemají uzávěr. Hrozí tak kontaminace. Lékaři nechtějí za látku odpovídat, raději přestali očkovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Čeští lékaři řeší problém s novou polskou vakcínou proti tuberkulóze. Nedokážou prý zajistit, že naočkují děti bezpečně. Raději proto neočkují. Ministerstvo jedná s dodavatelem původní vakcíny, aby se do Česka vrátil.

Polská vakcína, která se do Česka začala dovážet letos na jaře, se do ordinací dostává v nevhodném balení – v ampulkách po deseti dávkách. Podle lékařů se proto po rozbalení nedá bezpečně skladovat a hrozí kontaminace látky.

„Zatímco dřív jsme dostávali vakcínu od dánského výrobce, která byla zabalena v lahvičkách s uzávěrem, takže ji šlo i po rozbalení bezpečně skladovat, polská látka přichází v ampulkách,“ popisuje například primářka Plicního střediska Říčany a současně členka České pneumologické a ftizeologické společnosti Pavla Nykodýmová.

Všechno je jinak - složení i skladování

Takto připravená vakcína se podle ní snadno znehodnotí. „Pokud nemá nádobka uzávěr, nikdy stoprocentně nezajistíme, že se vakcína při manipulaci a skladování nekontaminuje,“ vysvětluje lékařka. Látka se přitom skladovat musí - každá z ampulek obsahuje zhruba deset dávek vakcín, což lékař najednou nespotřebuje.

Dalším lékařům vadí i původ vakcíny. "Polská látka je vyrobena z jiného kmene a obsahuje jiný počet zárodků, než byli čeští lékaři doposud zvyklí. Takže ani nemáme zkušenosti s tím, jak na ni budou naši pacienti reagovat,“ přidala primářka Nykodýmová. Lékaři přitom nesou za jakékoliv nežádoucí účinky odpovědnost.

Odborná společnost už se proto obrátila na ministerstvo zdravotnictví a žádala o jiné řešení. Ovšem marně. „Dopis jsme odeslali už v květnu, žádná odpověď ale nepřišla,“ tvrdí lékařka. Řada kolegů proto podle ní řeší situaci tak, že děti raději neočkuje.

Na výběr bylo Polsko a Bulharsko

Vedení resortu ovšem lékaře uklidňuje. "Problém řešíme, jen potřebujeme víc času. Jednáme s dánskou firmou, aby se na český trh vrátila," řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Prozatím prý získal od firmy alespoň příslib, že vakcíny na český trh dodá v příštím roce.

Do té doby si ale budou muset lékaři vystačit s polskou variantou. Výrobců, kteří by látku proti tuberkulóze nabízeli, totiž podle něj není mnoho. „My jsme měli možnost vybírat mezi polskou a bulharskou vakcínou, zvolili jsme méně komplikovanou cestu,“ dodal Valenta.

Upozornil, že pokud by ministerstvo mimořádnou dodávku z Polska nezajistilo, čeští pacienti by žádnou ochranu proti nemoci neměli. Původní dodavatel – firma SSI Kodaň Dánsko – totiž z českého trhu odešel. „Firma reagovala na zrušení plošného očkování proti tuberkulóze,“ vysvětlil Valenta. Očkovací látka tak v tuzemsku od konce minulého roku chyběla.

Jak dlouho látka vydrží? To výrobce doposud neřešil

Státní ústav pro kontrolu léčiv nyní podle Valenty zkoumá, jak dlouho rozbalená a naředěná polská vakcína BCG 10 vydrží. Polský výrobce totiž takovou informaci v příbalovém letáku neuvádí. Se skladováním vakcíny nepočítá.

Očkování proti tuberkulóze je totiž v Polsku povinné, takže se větší balení látky bez problémů spotřebuje – lékaři očkují novorozeňata většinou už přímo v porodnici. Očkovací látka se takovým způsobem v Polsku používá už padesát let.

„Oslovili jsme ale výrobce vakcíny, stejně jako polskou laboratoř, která vydává certifikáty jednotlivým šaržím vakcíny, a nabídli ministerstvu několik způsobů řešení,“ podotkla mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková. Rozhodnuto by podle ní mělo být zhruba v druhé polovině září.

Nejnižší počet nemocných na světě

Povinné očkování proti tuberkulóze mělo původně i Česko, před pěti lety ale ministerstvo zdravotnictví tuto povinnost zrušilo. Česko totiž patří dlouhodobě mezi země s nejnižším počtem lidí s tuberkulózou na světě.

Počet nakažených navíc stále klesá. Třeba předloni lékaři napočítali jen 502 nových pacientů s tuberkulózou – o stovku méně než v roce 2012. Necelá pětina přitom byli cizinci.

Bezplatné očkování už se proto dává jen rizikovým skupinám novorozenců - například dětem, jejichž rodinní příslušníci či jiní členové domácnosti už tuberkulózu mají. Očkují se i miminka, která se narodila nebo delší čas pobývala v zemi, kde je výskyt nemoci vyšší než čtyřicet případů na 100 tisíc obyvatel.
Ostatním dětem musí očkování zaplatit rodiče.

Tuberkulóza patří mezi kapénkové infekce. U nakaženého pacienta se objeví nejprve kašel a dušnost, později se přidají horečky. Lidé se potí a vykašlávají krev. U některých pacientů se mohou objevit i neurologické problémy, zvětšení uzlin nebo kožní vyrážka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy