Pro Klausův návrat se využije slupka spící strany

Jan Němec Jan Němec
28. 8. 2013 6:30
Deník Insider přibližuje plán, jak vzniká nová strana Václava Klause.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Bleskový návrat Václava Klause skutečně stále žije. Jeho strůjci věři, že nový politický subjekt v čele s exprezidentem se dá stihnout ještě do předčasných voleb. 

„Stihnout to jde. S komplikacemi, ale jde," cituje deník Insider jednoho z těch, kteří novému projektu návratu politické ikony věří. Registrace nové strany je sice kvůli časovým lhůtám riskantní, ale lidé kolem projektu mají plán, jak toto riziko obejít. 

Náhradní plán totiž počítá s tím, že se využije už „hotový subjekt", zaregistrovaná strana, která nevyvíjí žádnou činnost. „Je jich několik, konkrétnější nebudu a ani na tom nezáleží, která to bude, to není podstatné," prozradil Insideru jeho zdroj.

Spouštěcím mechanismem nové strany má být veřejné prohlášení Václava Klause, který momentálně kvůli nové straně disktuje s mnoha lidmi, s nimiž by mohl do nové strany počítat. „Vznikne v okamžiku, kdy to Václav Klaus zvedne a řekne: Budu lídrem," uvedl zdroj Insideru.


 

Právě se děje

před 45 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy