Zeman jmenoval Babiše premiérem. Česko si zaslouží návrat na špičku Evropy, řekl šéf ANO

Veronika Neprašová Domácí Veronika Neprašová, Domácí
Aktualizováno 6. 12. 2017 13:52
Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše premiérem. Jeho menšinovou vládu jmenuje za týden.
Andej Babiš a Miloš Zeman
Andej Babiš a Miloš Zeman | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Šest let a sedm měsíců poté, co vstoupil do tuzemské politiky, i když podle svých slov vlastně vůbec nechtěl, se Andrej Babiš stal nejmocnějším mužem Česka. Jako šéfa vítězného hnutí ANO ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman premiérem.

V přeplněném sále uvítala Babiše kromě prezidenta také hradba několika desítek novinářů. Kameramani a fotografové si dobrý výhled na scénu raději předem pojistili a do sálu přišli i se skládacími hliníkovými schůdky. Ve chvíli, kdy právě jmenovaný premiér pronesl slovo "slibuji", se sálem rozeznělo jemné zvonění, když jeden ze zvukařů zavadil mikrofonem na tyči o zdejší křišťálový lustr.

Do nové funkce dal prezident jedinou radu - aby si dal pozor na novináře. "Chtěl bych vás připravit na to, že velká část českých médií ještě zvýší svou nenávistnou kampaň, kterou vede proti všem, kdo jsou v této zemi úspěšní," řekl v krátkém proslovu Zeman, který se intenzivně opíral o svou hůlku. Na jeho hlase bylo znát, že je unavený a nejspíš i nachlazeny. "Ignorujte je, nevšímejte si jich, nenechte se jimi otrávit," poradil Babišovi.

Ten jeho slova, i předchozí přivítání a přání štěstí, přešel bez náznaku úsměvu s kamennou tváří. Desky s jmenováním převzal z prezidentových rukou téměř netrpělivě a ihned spěchal ke stolu, u kterého své jmenování stvrdil podpisem.

A vřelost nečišela ani z Babišových následných slov. "Děkuji vám, že jste mě jmenoval premiérem, a těším se na další spolupráci," pronesl Babiš věcným tónem.

Už coby premiér pak přislíbil větší zapojení Česka do řešení evropské migrační krize. "Naše země by měla být daleko aktivnější. Měli bychom navrhovat řešení, kterým je boj proti pašerákům. Nechceme jenom kritizovat," zdůraznil Babiš. Dokázat svou aktivitu hodlá už den poté, co Zeman jmenuje jeho menšinový kabinet, 14. prosince na jednání Evropské rady v Bruselu, kam Babiš dorazí jako na své vůbec první zahraniční jednání v nové funkci.

Po jmenování své vlády chce nový premiér jednat s politickými stranami o tom, zda jeho kabinet podpoří. "Připravujeme programové prohlášení a od 18. prosince budeme oslovovat všechny strany a budeme navrhovat buď podporu, nebo toleranci naší vlády," nastínil Babiš své budoucí plány.

Zeman přistoupil ke jmenování Babiše premiérem rychleji než před čtyřmi lety ke jmenování Sobotky. Tehdejší předseda ČSSD čekal na jmenování 83 dnů od voleb, Babiš se stal premiérem 46 dnů po skončení hlasování. 

 

Právě se děje

před 51 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy