Primátor Hřib chce informace, jak budou opuštěné vládní budovy využívány

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 28. 2. 2019 22:23
Ze seznamu budov určených k vyklizení kvůli vybudování úřednické čtvrti v Letňanech není podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) patrné, jak by měly být budovy určené pro veřejnost do budoucna konkrétně využívány. Kompletní seznam pražských budov, ze kterých by se měli pracovníci do Letňan stěhovat, zveřejnil ve středu majetkový úřad. Podle Hřiba, který soupis opakovaně požadoval, také zcela chybí vyčíslení nákladů na adaptaci budov k jejich novému účelu.
Pozemek pro vládní čtvrť v Letňanech.
Pozemek pro vládní čtvrť v Letňanech. | Foto: ČTK

"Nejde rozhodně o detail. Ministerstvo financí v současné chvíli plánuje razantní rozpočtové škrty, takže mám logicky obavu o financování nutných úprav. Bylo by opravdu skandální, kdyby historické budovy v centru města zely prázdnotou, chátraly a po opuštění úředníky nenašly smysluplné veřejné využití," uvedl Hřib.

V reakci zaslané ČTK také sdělil, že je zřejmé, že původní prezentované výpočty návratnosti byly jen "marketingovou chimérou".

Podle něj premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že za nájmy opuštěných objektů ročně ušetří půl miliardy korun, podle seznamu je to ale ve skutečnosti necelých 300 milionů korun, podotkl Hřib.

"Podobně virtuální se ukázalo původní tvrzení o úspoře 13 miliard za pět let provozu a údržby, protože reálná výše těchto nákladů u budov určených k prodeji nedosahuje ani jedné miliardy za pět let. Je tedy zjevné, že byla při výpočtu návratnosti tohoto stěhování použita stejná metodika, jako u výpočtu výnosů EET. Lidově řečeno, čísla byla "vycucaná z prstu". Z mého pohledu jde o zjevné manažerské selhání," uvedl dále primátor.

O výstavbě velkého areálu pro úředníky v Letňanech na pozemcích, které patří hlavnímu městu, mluví Babiš delší dobu. Podle něho je současný stav pro stát neekonomický.

Hřib stavbu úřednického areálu odmítal, po lednové schůzce s Babišem ale uvedl, že budou dále jednat.

Praha mimo jiné výměnou za pozemky požaduje, aby stát investoval do stavby nové nemocnice v této lokalitě, která by nahradila zastaralý pavilonový koncept nemocnice Na Bulovce. Hřib chce v Letňanech také byty a veřejnou vybavenost, dále požaduje financování dostavby městského okruhu státem podobně, jako tomu je v Brně, a chce také získat objekt patřící sátu, kam by se mohl přestěhovat magistrát hlavního města z nákladného nájmu ve Škodově paláci. Převést chce také nemovitosti v areálu Bulovky na město.

"O těchto záležitostech, které jsou zásadní pro smysluplný rozvoj Prahy, jsme připraveni s premiérem jednat," uzavřel Hřib.

Video: Bez smlouvy s Pekingem přežijeme, těžila z ní Čína, panda už je passé, říká Hřib

S Pekingem neprobíhá žádná spolupráce, ani taková, ze které by Praha těžila, dřív byl hlavní benefit pro Čínu, byla to součást pandí diplomacie | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 54 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy