Příběhy naděje. Záleží jim na osudu druhých, pomáhají zdarma a ve volném čase

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
27. 12. 2021 6:51
Končící rok nepřinesl jen politické kauzy, smutné příběhy obětí pandemie či rozhádanou společnost v otázce očkování. Napsal i kapitoly s dobrým koncem, příběhy lidí, kterým nejsou lhostejné osudy druhých a jako dobrovolníci pomáhají. A mezi pozitivní příběhy patří i ty, které popisují lidi, kteří to i přes svůj handicap nevzdali. Takto je v roce 2021 zaznamenal deník Aktuálně.cz.
Foto: Univerzita Karlova

Dojmy a emoce kolem očkování vítězí nad fakty. Museli jsme zasáhnout, říkají medici

Dívat se na to, jak lidé kvůli dezinformacím odmítají očkování, už medici 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy dál nemohli. Kvůli falešným zprávám o škodlivosti vakcín klesala ještě před pandemií koronaviru proočkovanost a začaly se vracet dávno vymýcené choroby. Budoucí zdravotníci si přizvali na pomoc studenty marketingu z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a rozhodli se očkování podpořit. A v dobrovolnické snaze pokračují i během covidu. "Názor jedné maminky tu má kolikrát větší váhu než slovo odborníků," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tomáš Jelínek, devětadvacetiletý šéf spolku Medici pro očkování, student šestého ročníku 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Přečíst celý rozhovor

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy