Při leteckém dni v Chebu spadlo na dům historické letadlo, jeho pilot zemřel

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 8. 2022 18:20
Po pádu letadla na dům při leteckém dni v Chebu zemřel pilot. Jeden člověk utrpěl lehké zranění. Šlo o stíhačku z druhé světové války Hawker Hurricane Mk.IV., poslední letuschopný stroj této verze na světě, jak uvedl mluvčí leteckého dne Jiří Poór.
Hawker Hurricane Mk.IV na leteckém dni v Chebu, 13. srpna 2022.
Hawker Hurricane Mk.IV na leteckém dni v Chebu, 13. srpna 2022. | Foto: ČTK

Podle policejní mluvčí Kateřiny Peškové dopadlo letadlo mezi domy a místní komunikaci v městské části Podhrad v 15:30. Záchranná služba vypravila na místo tři vozidla i vrtulník. Pilot utrpěl smrtelná zranění. Jednoho člověka ošetřili záchranáři na místě. 

Po havárii organizátoři akci hned ukončili. "Lidé opravdu koordinovaně opustili areál. Nastupují do aut nebo jsou odváženi autobusy," řekl mluvčí leteckého dne Jiří Poór. Policie a organizátoři nyní zjišťují okolnosti a příčinu nehody.

Pilot historického letadla byl podle organizátorů Čech. Tragickou událostí se podle mluvčího bude zabývat pravděpodobně i Úřad pro civilní letectví ČR. "Ztráta lidská je to obrovská, velmi nás to mrzí. Plno lidí vyjadřuje upřímnou soustrast na sociálních sítích, jsme plni emocí. Bližší informace o nehodě teprve zjišťujeme," uvedl Poór.

Hawker Hurricane se ve službách Royal Air Force poprvé objevil v roce 1937 a od začátku světové války létal v osmnácti letkách. Slavným se stal díky své roli v bitvě o Británii, nicméně Hurricane pokračoval ve své službě téměř v každé bitvě během druhé světové války.

Do Chebu přiletěl poslední letuschopný stroj ve verzi Mk.IV. na světě, který dal vzpomenout na československé piloty v RAF. Britská stíhačka patřila pražskému Leteckému muzeu Točná, na jehož webu se uvádí, že v současné době je z původně vyrobených 14 583 kusů letadla Hawker Hurricane letuschopných méně než 15 letounů a jeden poslední ve verzi Mk.IV.

Letoun, respektive celé muzeum, vlastní majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič, který je fanouškem letectví a držitelem pilotního průkazu. K události se dnes vyjádřil na Twitteru. "To letadlo žilo a přinášelo nám tolik radosti. A Petr žil a všechno bylo fajn. A proč odcházejí zrovna tihle správní chlapi?" napsal.

Nehody při leteckých dnech či různých přehlídkách nebývají časté, přesto se občas stávají. V některých případech i s tragickými následky.

V roce 2018 spadla replika historického letadla při leteckém dni na letišti u Strunkovic nad Blanicí na Prachaticku. Při havárii zahynul dvaasedmdesátiletý pilot. V červnu 2016 se na nymburském letišti při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, oba členové posádky zahynuli.

O měsíc později havaroval na letišti v Plasích na Plzeňsku větroň, který se účastnil sletu historických kluzáků, pilot vyvázl jen se zraněním nohy.

Závody letecké akrobacie v Kroměříži se v červenci 2014 staly osudnými pilotovi malého letadla, které po pádu začalo hořet. V červnu 2006 se na European veteran show v Hradci Králové zřítil historický dvouplošník Tiger Moth, nikdo nebyl zraněn.

Bez následků se v září 2005 obešla také havárie čtyřmetrového bezpilotního letounu Sojka, který se účastnil přehlídky Dny NATO v Mošnově.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Firma, která čelila kritice za práci na běloruské železnici, vypověděla zakázky

Společnost AŽD Praha opustila běloruskou železnici. Firma vypověděla nájemní smlouvy ke svým tamním zakázkám a prodala zásoby. V Bělorusku by zároveň neměl být žádný její zaměstnanec. Společnost o tom dnes informovala na twitteru.

Firma čelila v minulých dnech kritice za svou práci na běloruské železnici. Iniciativa Společenství běloruských železničářů na sociální síti telegram uvedla, že ve dvou stanicích v běloruském Homelu byl uveden do provozu zabezpečovací systém právě od společnosti AŽD. Železniční uzel v Homelu údajně využívali Rusové pro převoz své vojenské techniky, kterou používají v konfliktu na Ukrajině. AŽD Praha k tomu v předchozích týdnech napsala, že šlo jen o nejnutnější práce pro zajištění bezpečnosti provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy