Prezidentův muž nezaplatil státu pokutu, věří ve smír

Eliška Bártová Eliška Bártová
31. 1. 2014 8:35
Rozhovor Aktuálně.cz s jednatelem Lukoil Aviation Czech Martinem Nejedlým.
Martin Nejedlý.
Martin Nejedlý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - S posledním dnem ledna uplynula lhůta, do níž má firma Lukoil Aviation Czech zaplatit pokutu 27,5 milionu korun za nedodané letecké palivo do strategického státního zásobníku.

Firma podle informací deníku Insider stanovenou sankci neuhradila a Správa státních hmotných rezerv dnes zveřejní, jak bude dále postupovat. Podle Insideru bude s největší pravděpodobností neuhrazenou pokutu od Lukoilu vymáhat u soudu.

Druhá strana sporu však navzdory vypršení lhůty předpokládá zcela jiný vývoj. „Věřte mi, že soud vidím až jako nejkrajnější variantu," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednatel firmy Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý, který je mimoto poradcem prezidenta republiky.

V interview, které poskytl pouhý den před vypršením termínu, označil stanovenou sankci za „účelově vytvořenou." Zároveň je Nejedlý přesvědčen, že Správa „skoro souhlasila" s jeho argumenty proti pokutě a že se bude dále jednat.

Já jenom čekám

A.cz: Vypršel termín pro zaplacení pokuty a Správa státních hmotných rezerv chce podle našich informací situaci řešit soudním sporem. Jak tento krok vnímáte?

Já takové informace nemám. Já mám takovouto a ta je pro mě směrodatná: Byli jsme požádáni, zda souhlasíme s předáním dokumentů advokátní kanceláři, kterou vybrala Státní správa hmotných rezerv. To jsme udělali a nyní čekáme, jak se Správa o stanovisku těchto externích právníků vyjádří. Věřím tomu, že nás Správa vyzve k jednání, a my se opravdu budeme snažit najít smírnou cestu, jak problém vyřešit.

Oč jde

  • V roce 2009 byla uzavřena smlouva mezi SSHR a Lukoil Aviation Czech na obměnu 30 000 metrů krychlových leteckého petroleje v hodnotě 270 milionů.
  • Následně Lukoil odebral ze strategického záspobníku petrolej za 275,6 milionů korun, zpět však vrátil necelou polovinu.
  • Palivo měla firma vrátit do konce dubna 2013, ale neučinila to.
  • SSHR proto udělila Lukoilu pokutu 20 procent z ceny nedodaného paliva, tj. 27,5 milionů korun.
  • Firma pokutu rozporovala, SSHR proto odložila její splatnost na konec ledna 2014.

A.cz: Ano, ale termín pro zaplacení pokuty byl jasně daný, do 31. 1. 2014. Vy jste jej nedodrželi a pokutu nezaplatili. Tady už přeci prostor pro jednání není?

No, prosím, ano. Ale pokud mě Správa informuje o tom, že čeká na nějaké stanovisko, já se přizpůsobím. A je na nich, zda to stanovisko mají, nebo ne. Až ho budou mít a napíšou mi to - a já jsem je k tomu včera (středa - pozn. red.) vyzval -, budeme na základě toho postupovat dál. Věřte mi, že soud vidím až jako nejkrajnější variantu.

Skoro souhlas

A.cz: Říkáte, že chcete spor vyřešit smírem, proč jste tedy nezaplatili?

Proč bych platil něco, co bylo vytvořeno proti mně, proti naší společnosti účelově? Na základě tohoto jsem předložil SSHR své argumenty, ta s nimi skoro souhlasila a vyžádala si k tomu externí posudek. Ale ve smlouvě rozhodně není uvedeno, že já souhlasím s tím, že mám hradit nějakou pokutu.

A.cz: Chcete říci, že ve smlouvě není stanovena sankce za nevrácení paliva?

Měl jsem smlouvu na prodej a nákup, ale nechme to nyní na právnících…

A.cz: Dobře, takže si to shrňme: Vy říkáte, že jste pokutu nezaplatil proto, že čekáte, až vám SSHR pošle své právní stanovisko?

Ano, přesně tak. Na to já čekám, až nás vyzvou k jednání.

A.cz: Ale lhůta, do které bylo možné jednat, byla jasně stanovena a nyní vypršela…

Třeba dostaneme ještě jiný termín, nevím. Hledáme smírné řešení.

A.cz: Váš postoj k situaci je zcela odlišný od postoje Správy státních hmotných rezerv. Ta mimo jiné tvrdí, že jste se o smírčí řešení nesnažili a nejednali s nimi.

Mám spoustu písemností, mohu to vyvrátit. My jsme v tom jednání byli velmi aktivní. Jednání z obou stran bylo velmi korektní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy