Premiér, důchodce, prezident. 27 let s Milošem Zemanem, který chce přidat dalších pět

Premiér, důchodce, prezident. 27 let s Milošem Zemanem, který chce přidat dalších pět
V roce 1992 Zeman vstoupil do sociální demokracie, za kterou byl v polovině roku opět zvolen do Federálního parlamentu. Rok nato se Zeman stal předsedou ČSSD.
Podruhé ženatý je Miloš Zeman od roku 1993, kdy si vzal Ivanu (rozenou Bednarčíkovou). V lednu 1994 se jim narodila dcera Kateřina. (Nedatovaný snímek.)
V roce 1996 se ČSSD ve volbách stala druhou nejsilnější stranou a Zeman předsedou Poslanecké sněmovny. Na snímku z 2. května 1996 při zakončení volebního turné ČSSD (foto: archiv LN, Zdeněk Merta).
V roce 1996 začala spolupráce Miloše Zemana s předsedou ODS Václavem Klausem. Sociální demokraté tolerovali menšinovou vládu, kde byl Klaus premiérem.
Foto: ČTK
Spolu s předchozími prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem patří Miloš Zeman do trojice nejvýraznějších českých polistopadových politiků, kteří nejvíce ovlivňovali dění v zemi. Ekonom a prognostik Zeman působil aktivně v politice od 90. let a působil v řadě nejvyšších funkcí. Podívejte se na vybrané momenty politické kariéry Miloše Zemana na vybraných archivních snímcích.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy