Prezident prominul trest otci popálené Natálky

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
16. 11. 2009 15:15
Milost od Klause dostalo i dalších 42 lidí
Hořící dům těsně po lednovém útoku žhářů
Hořící dům těsně po lednovém útoku žhářů | Foto: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje

Praha - Prezident Václav Klaus odpustil trest Pavlu Kudrikovi, otci popálené Natálky z Vítkova, která se dodnes v nemocnici vyrovnává s následky lednového útoku žhářů.

"Prezident prominul trest odnětí svobody uloženého za krádež a poškozování cizí věci. Přihlédl k tomu, že při brutálním útoku na rodinu jmenovaného byla jeho dcera těžce popálena a jejich dům byl zcela vypálen," stojí ve zprávě z kanceláře prezidenta republiky.

Kudrik byl v minulosti za zmíněné trestné činy odsouzen k ročnímu vězení, avšak trestu se vyhýbal. Soud mu změnil původně podmíněný trest na vězení poté, co ho policisté přistihli při porušení zákazu řízení.

Rodina z Vítkova: Vánoce společně a v novém

Pro rodinu je to v krátké době už třetí dobrá zpráva. Lékaři totiž v říjnu naznačili, že by Vánoce už dívenka mohla trávit doma. Dnes se rodina navíc přestěhovala do nového domu, který si mohla pořídit díky výnosu sbírky. Prezident už dříve otci těžce popálené dívky milostí vězení přerušil.

"Jsem strašně šťastná," řekla Aktuálně.cz manželka omilostněného Anna Siváková. "Kdyby manžel musel do vězení, nezvládla bych to."

Klaus v předvečer dvacátého výročí 17. listopadu 1989 udělil celkem 43 milostí. To je u současného prezidenta nezvykle vysoké číslo.

Rekord v počtu milostí

"U příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii prezident republiky Václav Klaus dne 16. listopadu 2009 rozhodl vyhovět většímu počtu žadatelů o milost," vysvětlil prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Mezi omilostněnými je osmnáct žen, většinou jim Klaus trest prominul, protože se starají o malé děti.

Například Ivěte Hájkové prominul prezident trest vězení za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

"Vzal v úvahu, že jmenovaná zcela změnila způsob svého života. Vzorně se stará o své dvě nezletilé děti ve věku 1 rok a 3 roky, které pro nepříznivý zdravotní stav potřebují zvýšenou mateřskou péči," řekl k Klausovým pohnutkám Radim Ochvat.

Klaus také několika cizincům odpustil trest vyhoštění za méně závažné trestné činy.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy