Přestup šéfa investic VZP. Povede provoz správy dálnic

Petr Koděra Petr Koděra
13. 6. 2014 15:10
Pavol Pecha řídil provoz a investice Všeobecné zdravotní pojišťovny, teď se přesune do podobné sekce na Ředitelství silnic a dálnic. "Studoval jsem silnice a mosty, rád se k tomu vrátím," tvrdí.
Foto: Radek Pecák

Praha – Provozní úsek na Ředitelství silnic a dálnic povede od pondělka současný manažer Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavol Pecha. Ve VZP působil Pecha jedenáct let a kromě provozu řídil také investice a správu majetku.

"Ano, pan Pecha nastupuje k 16. 6. Uspěl ve výběrovém řízení v konkurenci čtyř kandidátů," potvrdil pro Aktuálně.cz mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Blíže ale odmítl Pechovo nové angažmá komentovat s odkazem na tiskovou zprávu, kterou správci dálnic chystají až na pondělí.

Pavol Pecha podle svých slov dopravu studoval. "Mám specializaci na silnice a silniční mosty. Rád se k tomuto oboru vracím," řekl Pecha.

Nyní nastupuje do čela úseku, kde se ročně hospodaří s miliardami korun určenými především na údržbu silnic a jejich blízkého okolí. Pecha bude rovněž zodpovědný za správu majetku ŘSD.

Předchůdce se škraloupem

Pecha nahradí na provozním úseku Zdeňka Maříka, kterého se generální ředitel ŘSD Jan Kubiš nedávno zbavil kvůli podezřelé zakázce pro firmu Siling, v níž Mařík dříve působil.

Kubiš řekl, že nechá zakázku prošetřit a Maříka, který nastoupil teprve v dubnu, přiměl po šesti týdnech složit ředitelskou funkci. Ještě rychleji - sotva po dvou týdnech po svém nástupu - musel z ŘSD odejít Oldřich Pour, další úředník spjatý se společností Siling a Maříkův známý z předchozího působení u chomutovské krajské správy ŘSD.

Poura přivedl do pražské centrály začátkem května právě Mařík, tři dny po Maříkově rezignaci ale Pour sám odešel z funkce šéfa majetkového odboru.

Podezřelá zakázka

Sporná zakázka pro Siling pochází z doby, kdy byl Mařík vedoucím provozu u chomutovské správy silnic a jeho nadřízeným byl Oldřich Pour. V té době se společnost Siling podílela na provozu systému se zkratkou Dikos – šlo o mapování a přesnou evidenci míst na silnicích v Ústeckém kraji, kde jsou nutné opravy.

Počítačový systém s daty o závadách na silnicích však podle pozdější kontroly ŘSD mohl fungovat jako platforma, podle které se daly dobře účelově rozdělovat veřejné zakázky mezi předem dohodnuté firmy. Ty měly mít podle informací týdeníku Euro, který soutěž podrobně popsal, do systému přístup a samy si mohly vybírat, co opraví.

Mařík i Pour později do Silingu odešli. Mařík v říjnu 2011, když z ŘSD odešel dobrovolně, Pour ho následoval hned další rok poté, co ho za nedovolené porcování zakázek vyhodil tehdejší generální ředitel David Čermák.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy