Přestup šéfa investic VZP. Povede provoz správy dálnic

Petr Koděra Petr Koděra
13. 6. 2014 15:10
Pavol Pecha řídil provoz a investice Všeobecné zdravotní pojišťovny, teď se přesune do podobné sekce na Ředitelství silnic a dálnic. "Studoval jsem silnice a mosty, rád se k tomu vrátím," tvrdí.
Foto: Radek Pecák

Praha – Provozní úsek na Ředitelství silnic a dálnic povede od pondělka současný manažer Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavol Pecha. Ve VZP působil Pecha jedenáct let a kromě provozu řídil také investice a správu majetku.

"Ano, pan Pecha nastupuje k 16. 6. Uspěl ve výběrovém řízení v konkurenci čtyř kandidátů," potvrdil pro Aktuálně.cz mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Blíže ale odmítl Pechovo nové angažmá komentovat s odkazem na tiskovou zprávu, kterou správci dálnic chystají až na pondělí.

Pavol Pecha podle svých slov dopravu studoval. "Mám specializaci na silnice a silniční mosty. Rád se k tomuto oboru vracím," řekl Pecha.

Nyní nastupuje do čela úseku, kde se ročně hospodaří s miliardami korun určenými především na údržbu silnic a jejich blízkého okolí. Pecha bude rovněž zodpovědný za správu majetku ŘSD.

Předchůdce se škraloupem

Pecha nahradí na provozním úseku Zdeňka Maříka, kterého se generální ředitel ŘSD Jan Kubiš nedávno zbavil kvůli podezřelé zakázce pro firmu Siling, v níž Mařík dříve působil.

Kubiš řekl, že nechá zakázku prošetřit a Maříka, který nastoupil teprve v dubnu, přiměl po šesti týdnech složit ředitelskou funkci. Ještě rychleji - sotva po dvou týdnech po svém nástupu - musel z ŘSD odejít Oldřich Pour, další úředník spjatý se společností Siling a Maříkův známý z předchozího působení u chomutovské krajské správy ŘSD.

Poura přivedl do pražské centrály začátkem května právě Mařík, tři dny po Maříkově rezignaci ale Pour sám odešel z funkce šéfa majetkového odboru.

Podezřelá zakázka

Sporná zakázka pro Siling pochází z doby, kdy byl Mařík vedoucím provozu u chomutovské správy silnic a jeho nadřízeným byl Oldřich Pour. V té době se společnost Siling podílela na provozu systému se zkratkou Dikos – šlo o mapování a přesnou evidenci míst na silnicích v Ústeckém kraji, kde jsou nutné opravy.

Počítačový systém s daty o závadách na silnicích však podle pozdější kontroly ŘSD mohl fungovat jako platforma, podle které se daly dobře účelově rozdělovat veřejné zakázky mezi předem dohodnuté firmy. Ty měly mít podle informací týdeníku Euro, který soutěž podrobně popsal, do systému přístup a samy si mohly vybírat, co opraví.

Mařík i Pour později do Silingu odešli. Mařík v říjnu 2011, když z ŘSD odešel dobrovolně, Pour ho následoval hned další rok poté, co ho za nedovolené porcování zakázek vyhodil tehdejší generální ředitel David Čermák.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy