Před 5 lety zavlály na protest proti Zemanovi nad Hradem červené trenýrky

Prezident Miloš Zeman členy skupiny v roce 2015 označil za "blbečky", červené trenýrky následně na zahradě Pražského hradu spálil.
Před pěti lety, 19. září 2015, stáhli členové umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Video z akce skupina zveřejnila na sociální síti Facebook. Prezident Zeman členy skupiny označil za "blbečky," poté byl odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže.
Převlečeni za kominíky umělci vylezli po lešení na střechu Pražského hradu a standartu vyměnili za obří rudé trenýrky. Vlajku zavinuli do balíčku a hodili k nedaleké kavárně Starbucks.
Standartu následně členové skupiny Ztohoven rozstříhali na 1152 kousků a rozdali náhodně vybraným lidem v Česku. "Vracíme tu standartu lidem a každý kus je provázaný s bitcoinovou hodnotou, kterou předáváme spolu s těmi útržky náhodným lidem v krajských městech České republiky," řekl v roce 2016 Aktuálně.cz mluvčí skupiny Petr Žílka.
V říjnu 2015 soud rozhodl o nepotrestání členů skupiny ve zkráceném řízení, v listopadu odvolací soud rozhodnutí potvrdil a případ se vrátil policii k došetření. Soud pak rozhodl, že trestný čin spáchán nebyl, odvolací senát však rozhodnutí zrušil. V dubnu 2017 uložil Obvodní soud pro Prahu 1 umělcům ze skupiny Ztohoven podmíněné tresty a pokutu přes 60 tisíc korun, rozsudek potvrdil Pražský městský soud v září 2017.
Foto: ČTK
Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 9. 2020 11:49
Před pěti lety, 19. září 2015, stáhli členové umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky - na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Prezident členy skupiny tehdy označil za "blbečky". Následně byl odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže. Soud členům Ztohoven uložil podmínku.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy