Před 5 lety zavlály na protest proti Zemanovi nad Hradem červené trenýrky

Prezident Miloš Zeman členy skupiny v roce 2015 označil za "blbečky", červené trenýrky následně na zahradě Pražského hradu spálil.
Před pěti lety, 19. září 2015, stáhli členové umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Video z akce skupina zveřejnila na sociální síti Facebook. Prezident Zeman členy skupiny označil za "blbečky," poté byl odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže.
Převlečeni za kominíky umělci vylezli po lešení na střechu Pražského hradu a standartu vyměnili za obří rudé trenýrky. Vlajku zavinuli do balíčku a hodili k nedaleké kavárně Starbucks.
Standartu následně členové skupiny Ztohoven rozstříhali na 1152 kousků a rozdali náhodně vybraným lidem v Česku. "Vracíme tu standartu lidem a každý kus je provázaný s bitcoinovou hodnotou, kterou předáváme spolu s těmi útržky náhodným lidem v krajských městech České republiky," řekl v roce 2016 Aktuálně.cz mluvčí skupiny Petr Žílka.
V říjnu 2015 soud rozhodl o nepotrestání členů skupiny ve zkráceném řízení, v listopadu odvolací soud rozhodnutí potvrdil a případ se vrátil policii k došetření. Soud pak rozhodl, že trestný čin spáchán nebyl, odvolací senát však rozhodnutí zrušil. V dubnu 2017 uložil Obvodní soud pro Prahu 1 umělcům ze skupiny Ztohoven podmíněné tresty a pokutu přes 60 tisíc korun, rozsudek potvrdil Pražský městský soud v září 2017.
Foto: ČTK
Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 9. 2020 11:49
Před pěti lety, 19. září 2015, stáhli členové umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky - na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Prezident členy skupiny tehdy označil za "blbečky". Následně byl odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže. Soud členům Ztohoven uložil podmínku.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 25 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy