Premiérův šéfporadce Špidla zlákal profesora Witzanyho

Jan Němec Jan Němec
13. 2. 2014 12:15
Tým mám už poskládaný ze dvou třetin, prohlásil šéf Sobotkových poradců.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jedním z poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) bude profesor Jiří Witzany, někdejší rektor ČVUT.

Aktuálně.cz to v rozhovoru řekl šéf premiérových poradců Vladimír Špidla.

Upřesnil, že momentálně je poradní sbor předsedy vlády zformovaný asi ze dvou třetin, další jména ale říct prozatím nechtěl.

"Skoro se všemi lidmi jsem už mluvil, je už domluveno, že začnou postupně nastupovat - první od příštího týdne. Ještě je nechám podepsat čestné prohlášení, že jim nejsou známy žádné překážky. Zveřejním jména těch, se kterými to zcela klaplo," upřesnil Špidla.

Je tak zatím jasné, že kromě šéfporadce Špidly a jeho zástupkyně Anny Kárníkové, bývalé pracovnice Nadace Friedricha Eberta, nastoupí právě Jiří Witzany.

Rektorem ČVUT byl v letech 2000-2006. V roce 2008 kandidoval za ČSSD v senátních volbách v Praze 5, ve druhém kole ho ale porazil kandidát za ODS.

Aby premiér netápal

"Cílem je, aby poradní sbor byl schopen poskytnout podporu prakticky ve všech otázkách, které se mohou objevit. Což znamená, že to máme rozdělené podle resortů," řekl Vladimír Špidla a upřesnil, že každý poradce by měl mít na starosti agendu zhruba dvou až tří vládních resortů. Odborných resortů je zhruba 14.

Zároveň si každý z poradců vytvoří tým dvou až tří specialistů. Část z nich Úřad vlády zaměstná podle Špidly na částečný úvazek, někteří specialisté pak mají radit i bezplatně.

"Poradce volím ze tří hledisek. Musí být osobnostně zachovalí - v okolí premiéra nemůžete mít nikoho, o kom máte morální pochybnost. Za druhé se snažím, aby většina těchto lidí měla nějaké zkušenosti s vládní, správní nebo politickou agendou. A třetí hledisko - v zásadě nejdůležitější - je, že musí dobře rozumět agendě, kterou mají spravovat," dodává Špidla.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 26 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy