Vánoce budou mimořádně teplé. Nový rok mrazy nepřinese

Domácí Domácí
19. 12. 2015 15:26
Meteorologové očekávají nejen mimořádně teplé Vánoce, ale i první dva lednové týdny. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Naopak lehce podprůměrný by měl být další měsíc srážkově, kdy nejvíce by mělo pršet nebo sněžit v druhém lednovém týdnu.
Teploty by se v následujících čtyřech týdnech neměly dostat hluboko pod nulu, srážek bude málo (ilustrační snímek)
Teploty by se v následujících čtyřech týdnech neměly dostat hluboko pod nulu, srážek bude málo (ilustrační snímek) | Foto: Jiří Zdražil

Praha - Šance na to, že by alespoň na Nový rok mohlo nasněžit, se zmenšuje. Meteorologové v takzvaném měsíčním výhledu pro celou republiku předpovídají, že jak Vánoce, tak přelom roku budou teplé a s minimem srážek.

"Noční teploty v některých dnech budou klesat pod bod mrazu, což je v lednu zcela běžné, avšak větší mrazy zatím nepředpokládáme. Srážkově očekáváme období jako celek průměrné až mírně podprůměrné," odhaduje Český hydrometeorologický ústav. Průměrná teplota v období od 21. prosince do 17. ledna je přitom za 30 let měření 1,4 stupně Celsia.

Nejteplejší a zároveň nejsušší počasí bude právě příští týden, kdy by se průměrné denní teploty měly pohybovat mezi šesti až deseti stupni. Spadnout by pak mělo jen do deseti milimetrů srážek.

Postupně by se ale rtuť v teploměru měla přece jen více přibližovat nule, pod kterou se přes den dostane nejspíš ve druhém lednovém týdnu. Nejchladněji by pak mělo být okolo půlky ledna, kdy by průměrná denní teplota mohla být i pod bodem mrazu. V noci pak může být až okolo -7 stupňů. Podle ČHMÚ je však šance, že by přišly větší mrazy, než je obvyklé, malá, v posledním týdnu jen dvacetiprocentní.

Podle mluvčího hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka je třeba se připravit na to, že teplé Vánoce budou v příštích letech stále častější.

Což ovšem neznamená, že by sníh nemohl napadnout, podle Dvořáka to ale spíše budou nárazové změny počasí. "Kdy například teplou zimu mohou narušit náhlé studené epizody se sněhovými kalamitami, které bude vzápětí následovat opět teplé počasí," popsal možné budoucí scénáře mluvčí.

Letošní rok byl v Česku celkově teplý a podzim nebyl výjimkou. Listopad se dokonce umístil v dosažené průměrné teplotě na třetím místě od roku 1961, kdy jsou tyto teploty pro Českou republiku připravovány. Průměrná měsíční teplota 5,7 stupně byla o tři stupně Celsia vyšší než dlouhodobý průměr.

 

Právě se děje

Další zprávy