Zemanovy sliby: Za dva roky jich prezident porušil už osm

Domácí Demagog.cz, Domácí
Aktualizováno 17. 3. 2015 0:02
Server Demagog.cz k dvouletému výročí Miloše Zemana na Hradě analyzoval 36 jeho výroků v debatách. Prohlédněte si jak, český prezident dopadl.

Praha - Prezident Miloš Zeman za dva roky ve funkci porušil už osm předvolebních slibů a v šesti případech navíc slíbil něco, na co nemá pravomoci.

Vyplývá to alespoň z analýzy serveru Demagog.cz, který se věnuje ověřování výroků politiků.

Prezident například tvrdil, že si s sebou vezme na Hrad jen tajemníka a řidiče nebo že nebude mít žádné poradce. Sliboval také, že nebude mluvit do jmenování velvyslanců nebo že bude s pokorou přijímat kritiku.

Oficiální závazky chybí

Server k dvouletému výročí Zemana na Hradě analyzoval celkem 36 slibů z 19 televizních a rozhlasových diskusí, oficiální program totiž žádné závazky nezahrnoval.

"Prezidentovy sliby jsou hodnoceny v pěti kategoriích jako splněné, porušené, nesplnitelné, průběžně plněné a nerealizované," vysvětlují autoři analýzy.

Podívejte se na přehled slibů, které Zeman nesplnil, i těch, které se mu naopak splnit podařilo i se zdůvodněním autorů analýzy.

NESPLNĚNO - Hradní personálie

Radek Augustin (SPOZ).
Radek Augustin (SPOZ). | Foto: Jakub Novák

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ: "Platí stále, že si s sebou na Hrad vezmete jenom tajemníka a řidiče?" Miloš ZEMAN: "Samozřejmě."

(Interview ČT24, 4. 12. 2012)

Pokud pomineme prezidentovy externí poradce bez kanceláře (jde jak o členy expertního týmu, tak o oficiální poradce) a ve výroku zmíněného tajemníka, stále existuje větší množství osob, které Miloš Zeman "vzal na Hrad". Pro příklad může jít o tyto osoby:
•    Vedoucí analytického odboru Radek Augustin, bývalý místopředseda Strany práv občanů (SPO).
•    Ředitel sekretariátu Jaroslav Hlinovský, který během kampaně působil jako Zemanův tajemník.
•    Bývalá šéfka tiskového odboru Hana Burianová, která byla mluvčí SPO i Zemanovy prezidentské kampaně. 
•    Poradce pro energetiku Martin Nejedlý, který dle informací MF Dnes dostal na Hradě k dispozici tři místnosti hned vedle Masarykovy knihovny. Nejedlý je místopředsedou SPO.
•    Ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík, bývalý náměstek ministra obrany (vláda Jana Fischera).

 

Právě se děje

před 54 minutami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy