Předražená zakázka na právní služby zůstala bez trestu. Podmínku pro úředníky vnitra soud zrušil

Marek Pokorný ČTK Marek Pokorný, ČTK
30. 10. 2017 13:03
Vrchní soud v Praze zrušil tresty pro dvojici bývalých vysoce postavených úředníků ministerstva vnitra, kteří dál objednávali právní služby, i když byl vysoutěžený limit už dávno překročen.
Foto: Irena Hošková/Economia

Praha - Vrchní soud v Praze očistil dva vysoce postavené úředníky ministerstva vnitra, kteří objednali právní služby za více než dvacet milionů. Vysoutěžená suma byla přitom necelých sedm milionů korun.

Prvoinstanční Městský soud v Praze bývalému náměstkovi ministra Jaroslavu Chýlkovi a exřediteli sekce rozvoje Jindřichu Kolářovi udělil za překročení limitů a tedy porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže podmíněné tresty.

Podle předsedy senátu vrchního soudu Pavla Zelenky ale první instance porušila princip zásady "v pochybnostech ve prospěch obžalovaného". "Důkazům vkládá význam, který zjevně neměly. V případě, kdy důkazy umožňovaly dvojí výklad, vybral vždy možnost, která vypovídala v neprospěch obžalovaných," uvedl Zelenka s tím, že některé důkazy soud prvního stupně dezinterpretoval nebo zkreslil.

Ty rady nám nestačí, potřebujeme další

Vše souviselo s vytvořením základních registrů veřejné správy, což bylo jedno z hlavních témat tehdejšího ministra vnitra Ivana Langera (ODS). Registry měly zefektivnit fungování státu a podle Langera ušetřit stamiliony ročně.

Na přípravě obří zakázky na zbudování čtyř registrů v celkovém objemu zhruba 1,5 miliardy korun se podílela advokátní kancelář Weinhold Legal. Ta vyhrála výběrové řízení na poradenství s nabídkou 6,5 milionu korun. Nakonec si ale naúčtovala více než trojnásobek. A to na základě dalších objednávek, kterými si Chýlek s Kolářem vyžádali dodatečné rady.

Zelenka dal za pravdu obhajobě obou úředníků, že v té době neměli o překročení limitu k dispozici žádné informace. Tvrdili například, že firma jim tehdy nepředložila faktury. Na ministerstvu se podle nich sešly až během následujícího roku. Firma prý navíc měla úředníky na vyčerpání limitu upozornit.

Ministerstvo odmítlo zaplatit

Ke škodě nakonec prakticky nedošlo, protože ministerstvo odmítlo drtivou většinu sumy, přesahující limit, vyplatit.

Když se pak advokátní kancelář obrátila na soud a podala žalobu na vyplacení zbylých 14 milionů korun, ten její žalobu smetl s tím, že zaplatit více peněz, než bylo vysoutěžených 6,5 milionu korun, by bylo v rozporu s dobrými mravy. A znamenalo by to bezdůvodné obohacení.

Weinhold Legal se odvolal, ale marně. Městský soud v Praze letos v dubnu zamítnutí žaloby potvrdil.

Ministerstvo vnitra po úřednících žádá ještě dva miliony korun, které už nad rámec objednaných 6,5 milionu korun zaplatilo. Soudce Zelenka - který se nejvíce proslavil loni na podzim, když vrátil na začátek kauzu Rath - ale ministerstvo odkázal na civilní řízení.

Ani jeden z mužů už na ministerstvu řadu let nepracuje. Chýlek odešel již v roce 2010 spolu s tehdejším ministrem vnitra Martinem Pecinou, který si jej na úřad přivedl. A stal se vzápětí radním ve Frýdku-Místku, nyní tam působí jako zastupitel za ČSSD. Kolář odešel nedlouho po něm a nastoupil jako vedoucí informatiky ministerstva životního prostředí.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Babiš věří, že Zemana přesvědčí, aby nevetoval daňový balíček

Premiér Andrej Babiš (ANO) věří, že přesvědčí prezidenta Miloše Zemana, aby nevetoval daňový balíček. Jeho výhrady k předpisu nicméně chápe, řekl Babiš Rádiu Z. Prezident svůj úmysl sdělil v úterý při schůzce ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO). Podle Zemana předpis v nynější podobě výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky.

"Já ho půjdu nějak ukecat, musím ho přesvědčit," řekl dnes Babiš Rádiu Z. Věří, že Zemana přesvědčí. "Chápu výhrady prezidenta, ale on je samozřejmě z ČSSD, která chtěla vždy navyšovat daně, hnutí ANO je vždy snižovalo," prohlásil. Zeman byl předsedou sociální demokracie, později však stranu opustil a s jejími představiteli vedl řadu sporů.

Daňový balíček obsahuje mimo jiné zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb z příjmu 15 a 23 procent. Zemanovi ale vadí pozměňovací návrh Pirátů, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Babiš navrhuje senátorům, aby při projednávání balíčku úpravu slevy na poplatníka zrušili. Výpadky příjmů obcí a krajů chce kompenzovat 20 miliardami korun ročně, a to po dobu dvou let.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy