Mají plno, zvýšit kapacitu nechtějí. Pražské střední školy možnosti téměř nevyužily

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 5. 2023 18:38
Střední školy v Praze letos v naprosté většině nevyužily možnosti navýšit počet studentů, jak je k tomu vyzvala na Twitteru hygienická služba. O výjimku z hygienických požadavků požádaly letos dvě ze 187 pražských středních škol, uvedl mluvčí Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

"Školy a školská zařízení mohou žádat o udělení výjimky z hygienických požadavků místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, za předpokladu, že nebudou dotčeny principy ochrany veřejného zdraví," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Vyhlášky ministerstva školství podle něj stanoví maximální počet žáků ve třídě střední školy na 30, pokud ve třídě nejsou žáci s přiznaným podpůrným opatřením, mezi která mohou patřit i asistent pedagoga nebo tlumočník. Školský zákon umožňuje navýšit počet ve třídě při udělení výjimky až o čtyři žáky. V Praze se letos ke studiu čtyřletých středoškolských oborů hlásilo 17 343 uchazečů, což je o 2210 více než loni.

Loni hygienické stanice vydaly 103 výjimek, z nich 89 pro školky, osm pro základní školy, tři pro základní umělecké školy a tři pro střední školy. V Praze z toho podle Boublíka loni byla jedna, letos dvě. "Nejčastější důvod požadavků na výjimku je nižší počet zařizovacích předmětů na hygienických zařízeních," uvedl. Hygienici mají na vyřízení žádosti 30 dní, loni i letos všem podle Boublíka vyhověli.

Kvůli silnému ročníku deváťáků letos v Česku vzrostl počet zájemců o studium středních škol. V Praze se letos na čtyřleté středoškolské obory hlásilo 17 343 uchazečů, což je o 2210 víc než loni. Zhruba 800 tvoří uchazeči původem z Ukrajiny. Podat mohou zájemci v prvním kole dvě přihlášky, což podle Cermatu většina využila.

V Praze v posledních letech podle dat Českého statistického úřadu čtyři střední školy přibyly, proti roku 2021 jich je ale o 13 méně. Za pět let se počty zájemců o střední školy celkově zvýšily téměř o 70 procent. O tři čtvrtiny vzrostl zájem o pražské střední odborné školy, o polovinu o čtyřletá gymnázia a zdvojnásobil se počet uchazečů o lycea. O 87 procent víc žáků podalo přihlášku na učiliště. Vyplývá to ze statistik státní organizace Cermat, která zajišťuje jednotné přijímací zkoušky.

Nový ministr školství Mikuláš Bek (STAN) ohlásil záměr elektronizace přijímacího řízení, kterou má umožnit plánovaný registr žáků. Ten by mohl odstranit problémy s papírovými přihláškami a zápisovými lístky, které musí uchazeči fyzicky odevzdat ve škole, kam chtějí nastoupit. Podle vrchního ředitele sekce informatiky, statistiky a analýz ministerstva školství Václav Jelena by registr mohl být k dispozici nejdřív v roce 2025.

Video: Fronta před Slovanským gymnáziem v Praze (18. 5. 2023)

Fronta před Slovanským gymnáziem v Praze | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Yveta Kenety
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy